Jakub Forgács Správy

FOTO: Na Muránskom hrade pokračuje obnova. Do záchranných prác zapojili nezamestnaných

Známa pamiatka sa dočkala! Vďaka desaťtisícom eur z ministerstva pokračujú obnova a záchranné práce Muránskeho hradu. Pozrite, ako prebiehajú a čo padlo do oka archeológom počas výskumu!

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Na Muránskom hrade pokračuje obnova. Do záchranných prác zapojili nezamestnaných
Zdroj: TASR

Obnova a záchranné práce na hrade Muráň v okrese Revúca pokračujú aj v tomto roku a ich súčasťou bol tiež archeologický výskum. Informoval o tom Kamil Nováčik, koordinátor pamiatkovej obnovy Muránskeho hradu.

"Vďaka finančnej podpore 28 000 eur od ministerstva kultúry prostredníctvom programu Obnovme si svoj dom, podprogram 1.4 – Zapojením nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva získalo počas sezóny prácu na hrade 18 nezamestnaných z obce,“ uviedol Nováčik s tým, že obnova sa začala 9. mája a potrvá približne sedem mesiacov. Aj počas tohto roka sa prioritne zamerajú predovšetkým na miesta akútne vyžadujúce zásah.

„Prvým z nich je Hlavná veža, ktorá bola v havarijnom stave. V podstate ide o komplexnú sanáciu súčasného stavu. Venovať sa budeme aj statickým problémom na Koháryho paláci a prejazdovej prístavbe Hlavného paláca s kaplnkou,“ načrtol koordinátor, podľa ktorého príprava prác priniesla niekoľko nových zaujímavých zistení o architektúre hra­du.

„Zistili sme napríklad, že predpokladané presbytérium kaplnky v Hlavnom paláci bolo v skutočnosti prístavbou s dreveným točitým schodiskom. Zrejme išlo o nejakú malú zvonicu, prislúchajúcu ku kaplnke, ktorá bola v hornom podlaží a chodilo sa do nej z paláca,“ vysvetlil Nováčik.

Na hrade prebiehal aj archeologický výskum, ktorý bol podľa jeho slov vykonaný z dôvodu overenia možností odvodnenia Protitureckého bastiónu a doskúmania istých detailov pre architektonicko-historický výskum. „Jedným zo zaujímavých nálezov je ryha, vysekaná v skalnom podloží, ktorá súvisí s technickým zariadením pôvodného historického výťahu do hradu,“ dodal.

Na Muránskom hrade pracujú aj nezmestnaní. Zábery priamo z miesta
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM