Katarína Oravská Kultúra

Dni mesta Brezno 2013: Zabavia nás domáce zoskupenia, ale aj zahraniční hostia

Vo štvrtok sa oficiálne začínajú Dni mesta Brezno 2013. Obyvatelia Brezna, ale aj turisti sa majú na čo tešiť. Pripravený je bohatý program. Vyberie si každý

Ilustračný obrázok k článku Dni mesta Brezno 2013: Zabavia nás domáce zoskupenia, ale aj zahraniční hostia
Foto: Katarína Oravská

Dni našej horehronskej metropoly sa začínajú vo štvrtok a potrvajú do soboty večera. „Gro je postavené v týchto troch dňoch a popri tom už prebehli a ešte prebehnú aj rôzne sprievodné podujatia. Snažili sme sa vystavať program tak, aby oslovil všetky vekové kategórie,“ povedal Július Obernauer, predseda organizačného výboru.

Betónové námestie sa zmení na príjemnú kaviarničku

Úvodným podujatím dní mesta je spoločensko-zábavné stretnutie s názvom Európsky večer hudobných spomienok alebo … Kaviareň pod mestskou vežou. Začína sa o 18:00 na námestí. Zaspievajú „repeťáci“, ale aj mladé muzikálové hviezdy. „Podujatie s názvom Kaviareň pod mestskou vežou sa prvýkrát uskutočnilo pre troma rokmi. Snažíme sa z betónového námestia urobiť aspoň pocitovo kaviareň a naplniť to zaujímavým programom,“ doplnil Obernauer.

Škola baví školu

Piatky v rámci dní mesta patria už tradične deťom a mládeži. „Dopoludnia sa na námestí vystriedajú základné a stredné školy, ktoré sa predstavia svojimi programovými blokmi, systémom škola baví školu. Mestský športový klub pre ne pripravil aj rôzne športové a zábavné súťaže. Popoludní sa predstavia naše mládežnícke zoskupenia, či to už budú hudobné telesá zo Základnej umeleckej školy v Brezne alebo tanečníci z Faber Dance School,“ uviedol Obernauer. Ťahákom pre malé deti by mal byť obľúbený hudobno-zábavný program Spievankovo, ktorý začne o 16:00.

Na domácej pôde budú účinkovať viacerí umelci

V piatok podvečer bude program pokračovať vystúpením miestnych hudobných skupín Vodopád a Metafora. „Dni mesta sú aj o tom, aby dostali priestor ľudia, ktorí pôsobia a tvoria v Brezne, aby sa odprezentovali aj na vlastnej pôde a aby sme ukázali, čo všetko v našom meste máme,“ povedal Obernauer. Večer nás do varu dostanú hudobné skupiny. Od 20:30 nás čaká Starmania a tunajšie zoskupenie ZBM. „Po skúsenostiach z predošlých rokov, keď sa po 22. hodine roztancovalo námestie pri domácej skupine ZBM, sme sa rozhodli, že vyskúšame, či ľudia nebudú mať chuť sa takýmto perfektným spôsobom baviť už skôr. Veríme, že svojim umením sa im podarí námestie opäť roztancovať,“ povedal Obernauer.

Rodinná pohoda aj tradičné remeselné výrobky nielen zo Slovenska

Sobota je venovaná rodinám. Program sa začína súťažami a atrakciami pre celé rodiny. „Vytvorené budú dve zóny. Programová bude na námestí a zábavná zóna bude v parku, za rímsko-katolíckym kostolom. V rámci zábavnej zóny sú pripravené rôzne nafukovacie atrakcie a v priestoroch parkoviska budú kolotoče,“ doplnil Július Obernauer, predseda organizačného výboru. Nebude chýbať ani tradičné pečenie býka, na ktorom si môžete pochutnať. Súčasťou dní mesta je aj jarmok. „Jarmok bude rozdelený na jarmok ľudových remesiel, jarmok spotrebného tovaru a európsky jarmok seniorov, v rámci ktorého budú prezentované produkty z Poľska, Česka, Rumunska, Srbska, Francúzska a Malty,“ uviedol Obernauer.

Večer hviezd zakončí skupina Queenie

V sobotu bude tiež účinkovať skupina historického šermu i domáce súbory. „Tradične sa nám predstaví detský folklórny súbor Šťastné detstvo, folklórny súbor Mostár, ale aj tanečná skupina Ajka,“ povedal Obernauer. V priebehu popoludnia sa uskutoční vernisáž medzinárodnej výstavy O Bomburovu šabľu. „Tradičná výstava kresleného humoru má opäť slušnú úroveň. Prihlásili sa autori z Činy, Ruska, Indie, Maďarska, Srbska, Rumunska či Česka,“ priblížil Obernauer. Sobotný program vyvrcholí večerom hviezd. Vystúpi hudobná skupina The Badge na čele s Fedorom Frešom a víťazi prvého ročníka súťaže v speve populárnej piesne Slávik Horehronia. Vrcholom večera a bonbónikom celého programu bude koncert českej kapely. „Po čerstvých hviezdičkách príde na rad hviezda, ktorá žiari veľmi dávno na nebi pop music, ale bude v zastúpení – pražská skupina Queenie,“ povedal Obernauer. Dni mesta Brezno budú tradične zakončené ohňostrojom.

Deň detí môžete stráviť so svojimi ratolesťami v prírode

V nedeľu nás čakajú ešte posledné sprievodné podujatia určené hlavne deťom Cesta rozprávkovým lesom a Rozprávka o 7 kozliatkach. Cesta rozprávkovým lesom sa uskutoční za každého počasia pod Skalkou nad nemocnicou. Ide už o 32. ročník. Rozprávku o 7 kozliatkach zahrá v Mestskom dome kultúry divadlo Bez opony z Banskej Bystrice.

Dni mesta Brezno 2013
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM