Jakub Forgács Správy

Deň duševného zdravia pod Urpínom: S problematikou oboznámi študentov z Tajáku a Sitnianskej

10. október je Dňom duševného zdravia po celom svete. Práve v tento deň sa s problematikou fyzického, ale aj mentálneho zdravia zoznámia študenti, učitelia a riaditelia škôl z Banskej Bystrice a Brezna.

Ilustračný obrázok k článku Deň duševného zdravia pod Urpínom: S problematikou oboznámi študentov z Tajáku a Sitnianskej
Zdroj: Webnoviny.sk

Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia, ktorý sa tento rok orientuje predovšetkým na duševné zdravie detí, organizuje aktivity aj banskobystrický Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Deň duševného zdravia na 10. októbra každoročne vyhlasuje Svetová federácia duševného zdravia v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) už od roku l992.

Deň duševného zdravia na bystrických školách

Práve 10. októbra priblíži žiakom Základnej školy Sitnianska v Banskej Bystrici doktorka Hana Vrbanová tému Pomôžte chrániť duševné zdravie v našich rodinách. V ten istý deň sa na banskobystrickom Gymnáziu J. G. Tajovského na základe dlhoročnej vzájomnej spolupráce uskutoční interaktívny program pre študentov piatich tried druhého ročníka pod vedením psychologičky Zuzany Benkovej. „Súčasťou bude aj premietnutie videofilmu odboru podpory zdravia (OPZ) RÚVZ pod názvom O dievčenstve a chlapčenstve, ktorý sa zaoberá problematikou fyzického, ale aj mentálneho zdravia v období dospievania,“ informovala hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová.

Súčasťou preventívneho podujatia bude aj poskytnutie informácií odborníkmi RÚVZ o Svetovom dni duševného zdravia a pre záujemcov budú k dispozícii aj edukačné materiály Depresia, Desatoro o tom, ako byť duševne zdravý, Úzkostné a fóbické poruchy a Poruchy príjmu potravy.

Tento rok je zameranie na deti a mládež

„Od pôvodnej snahy pritiahnuť pozornosť k problematike duševného zdravia sa ťažisko Svetového dňa duševného zdravia postupne presunulo k akcentovaniu rovnocennosti problematiky duševného zdravia so zdravím telesným. Vo vyspelých krajinách zaznamenalo aj významný prienik do oblasti verejného zdravotníctva. Preto jednotlivé RÚVZ organizujú v jeho rámci mnohé vzdelávacie aj propagačné akcie, tento rok zamerané na deti a mládež,“ konštatovala vedúca OPZ RÚVZ Silvia Kontrošová.

Ako pokračovala, k tomuto cieľu smerujú aj zdravotno-výchovné aktivity banskobystrického RÚVZ. Okrem informačného materiálu pre všetkých riaditeľov základných a stredných škôl v okrese Banská Bystrica a Brezno pod názvom Príručka pre učiteľov a ostatných pracovníkov školstva, zameraného na prevenciu samovrážd, psychických porúch a porúch správania, to budú hlavne osobné návštevy a prednášky odborníkov na vybraných základných a stredných školách v pôsobnosti RÚVZ, dodala Kontrošová.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM