Ilustračný obrázok k článku Neuveriteľná zhoda náhod: Obdivuhodné, čo sa podarilo v bystrickej nemocnici v jeden deň
Zdroj: TASR/AP

Neuveriteľná zhoda náhod: Obdivuhodné, čo sa podarilo v bystrickej nemocnici v jeden deň

Transplantačné centrum v bystrickej nemocnici má za sebou nezvyčajný deň. Výsledkom je okrúhly počet transplantácií,

Jakub Forgács Správy
Jakub Forgács Správy

Neuveriteľná zhoda náhod: Obdivuhodné, čo sa podarilo v bystrickej nemocnici v jeden deň

Transplantačné centrum v bystrickej nemocnici má za sebou nezvyčajný deň. Výsledkom je okrúhly počet transplantácií,

Ilustračný obrázok k článku Neuveriteľná zhoda náhod: Obdivuhodné, čo sa podarilo v bystrickej nemocnici v jeden deň
Zdroj: TASR/AP

Transplantačné centrum vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F.D. Roosevelta Banská Bystrica má za sebou neuveriteľnú zhodu náhod. Jej výsledkom je okrúhly počet transplantácii pečene aj obličiek v jeden deň. „K víkendu, počas ktorého si svet pripomínal Svetový deň transplantácií orgánov, v banskobystrickom centre prispeli naozaj jedinečne, vykonaním 300. transplantácie pečene a 1000. obličky,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

Desiatky zapojených

„V sobotu 5. júna 2021 dostal transplantačný koordinátor informáciu, že máme darcu na pečeň aj obličku. V tej chvíli bola podstatná jediná vec, a to dopraviť príjemcov orgánov do centra a úspešne uskutočniť oba výkony,“ spomenula Maťašeje, podľa ktorej sa následne rozbehol štandardný kolotoč, v ktorom je bežne zapojených približne 50 ľudí a každý jeden z nich vie presne, čo má robiť.

Po odbere orgánov v ranných hodinách a skoordinovaní všetkých potrebných procesov sa o 19.00 hod. rozbehla transplantácia pečene a o 22.00 od. na ďalšej sále začal druhý tím s transplantáciou obličky. „Transplantácia orgánu je mimoriadne náročný chirurgický výkon pre pacienta, aj pre zdravotnícke zariadenie, pretože je potrebné odobrať chorý orgán a voperovať darovaný cudzí, tak aby bol schopný napĺňať svoju funkciu. To, že môžeme ročne touto náročnou operáciou, spolu s ďalšími transplantačnými centrami, zachrániť život desiatkam pacientov ročne, považujem za úspešný príbeh medicíny na Slovenku,“ konštatuje MUDr. Vladimír Baláž, PhD., vedúci lekár Transplantačného centra vo FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica.

Nová nádej

Novú nádej na život dostali tento víkend 47 – ročný pacient s ochorením pečene v terminálnom štádiu a 46 – ročná žena so zlyhávajúcimi obličkami.

Stav oboch je podľa Maťašeje po náročnom zákroku veľmi dobrý. Pacientke s novou obličkou sa výrazne zlepší kvalita života, pretože už nebude musieť tráviť hodiny na dialýze. Transplantácia pečene sa zaraďuje medzi život zachraňujúce a muža tak vráti nová pečeň z ohrozenia na živote do plnohodnotného života. „Verím, že to okrúhle číslo tristo, je znamením, že tá druhá šanca na život, ktorú som dostal, bude úspešná,“ povedal Ľuboš zo Žiliny, pacient s novou pečeňou.

Ďalšie aktuálne správy

Vplyv pandémie

Pandémia koronavírusu ovplyvnila aj transplantačný program. „V roku 2020 a 2021 poklesol počet transplantácii pečene v centre o polovicu, obličiek zruba rovnako . Napriek tomu transplantačné centrum stále napreduje,“ pokračuje Maťašeje.

„Počas roku 2020 sa nemocnici podarilo organizačnými zmenami inštitucionalizovať transplantačný program a zintenzívniť multiodborovú spoluprácu, čo je absolútny základ zabezpečenia jeho kontinuity a ďalšieho rozvoja,“ dodala hovorkyňa so slovami, že bola zriadená Klinika transplantačnej chirurgie pri Slovenskej zdravotníckej univerzite a špecializované Oddelenie odberov orgánov a transplantačných databáz.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Aktuality z Banskej Bystrice

V OBRAZOCH: Bystrická Rooseveltova nemocnica
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín