Jakub Forgács Iné športy

Podali výkony, za ktoré si zaslúžia obdiv! Plavci spod Urpína sa na medzinárodnom mítingu predviedli skvelými výkonmi. Tie pretavili do 11 cenných kovov. Komu sa darilo obzvlášť dobre?

Ilustračný obrázok k článku Medailové hody mladých plavcov UMB: V obrovskej konkurencii zahviezdili hlavne dve pretekárky FOTO
Zdroj: Plavecký oddiel UMB

Poľské mesto Cieszyn bolo v 25-metrovom bazéne hostiteľom početnej konkurencie 401 pretekárov zo 40 klubov z Poľska, Ukrajiny, Maďarska, Čiech a Slovenska na medzinárodnom plaveckom mítingu „PUCHAR MTP DELFIN CIESZYN “.

11 cenných kovov

Banskobystrické plávanie reprezentovalo na tomto podujatí 16 pretekárov z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica. Súťažilo sa v štyroch vekových kategóriách. Mladí plavci spod Urpína znovu zanechali v zahraničí veľmi dobrý dojem, čo potvrdili ziskom štyroch zlatých, päť strieborných a dvoch bronzových medailí, ako aj ďalšími solídnymi umiestneniami.

V kategórii mladších žiakov si najlepšie počínala Lucia Hovorková, ktorá sa postavila na najvyšší stupienok dva razy, a to v disciplínach 100 m motýlik a 200 m polohové preteky. Striebornú medailu si vyplávala na 100 m voľný spôsob a svoju kolekciu medailí všetkých kovov doplnila bronzom v disciplíne 100 m znak. Veľmi dobre si počínala aj Emma Bitalová, ktorá si z Poľska taktiež odváža medaile všetkých kovov. Zvíťazila v disciplíne 100 m znak, strieborné medaile pridala na 200 m znak a 200 m polohové preteky a bronz jej patril v disciplíne 50 m prsia. Obidve pretekárky tak získali medaile vo všetkých disciplínach, v ktorých sa postavili na štart.

Príprava pred šampionátmi

Medzi staršími žiakmi Peter Perašín zvíťazil na 100 m prsia. V disciplíne 100 m voľný spôsob, ktorá sa plávala po dopoludňajšej kvalifikácii na finále (šesť najrýchlejších pretekárov sa predstavilo aj popoludní) obsadil zhodne 2. miesto, keď na víťazstvo mu veľa nechýbalo.

Ďalšiu striebornú medailu získal na 50 m prsia a na 100 m znak skončil na 7.mieste. Katarína Kortánová vystúpila na strieborný stupienok v disciplíne 200 m znak. Na 100 m voľný spôsob postupovala do finále ako piata najrýchlejšia, kde však svoju postupovú pozíciu neobhájila a skončila celkove na 6. mieste. V disciplíne 100 m znak obsadila 6. miesto.

Zuzane Mojžišovej jej štarty znamenali zlepšenia svojich najlepších osobných výkonov a medailové pozície jej len tesne unikali. Obsadila 2 × 4.miesto a tzv. „zemiakové medaile“ získala v disciplínach 100 m voľný spôsob (do finále postupovala zo 6.miesta) a 200 m polohové preteky. Aj Leovi Petrigačovi sa ušlo už spomínané nepopulárne 4. miesto (200 m znak), na polovičnej trati skončil na 5. mieste. Umiestnenia v prvej desiatke najlepších pretekárov zaznamenali v osobných zlepšeniach Lucia Vološinová, Marek Poliačik a Alexandra Súlovcová.

V juniorskej kategórii zaznamenal vzostup výkonnosti Michal Mesároš v disciplínach 100 m znak a 200 m polohové preteky (umiestnil sa zhodne na 8. miestach). V prvej desiatke figurovali aj Lukáš Antalec a Aurel Barto. Umiestnenia, ale hlavne solídne výkony mladých Banskobystričanov vhodne zapadli do ich prípravy, ktorú by mali v júni zúročiť na národných šampionátoch.

Obrovský úspech cyklistu bystrickej Dukly: Tybor vyhral kráľovskú etapu najťažších pretekov Afriky!