Jaroslav Dodok Rôzne

Komunitná mena v meste pod Urpínom? Diskutovali o tom Bystričania aj primátor

Na tému ,,Koniec Eura alias je čas pripraviť sa na komunitnú menu" sa v nedeľu 13. januára stretlo na Radnici viac ako sto Bystričanov. Prednášku s následnou diskusiou pripravila mimovládna nezisková organizácia Aliancia nezávislých.

Úvod do problematiky komunitnej meny a príklad z južného Londýna odprezentoval prítomným Robert Huran. Predstavil najväčšie výhody aj nevýhody doplnkového platidla, ktorého názov je Brixton Pound.

Pre inšpiráciu však nemusíte chodiť až do Anglicka. Stačí, ak navštívite Široké, jedinú a zároveň prvú obec na Slovensku od roku 2010, ktorá zaviedla pre svojich obyvateľov vlastnú menu s názvom Širocký sokol. O tom, ako celá myšlienka vznikala rozprával na Radnici Stanislav Bartoš, starosta obce Široké. ,,V Štátnej mincovni v Kremnici sme dali vyraziť 1 600 kusov nových mincí, s ktorými sa dá po dohode s miestnymi podnikateľmi nakupovať hneď v niekoľkých obchodoch. Obyvateľom Širokého sa nová mena zapáčila natoľko, že sme museli dať mince vyrábať ešte druhýkrát," hovorí Bartoš.

Petra Gogolu stretnutie inšpirovalo

Aj podľa odborníka Daniela Marka má komunitná mena pre mestá a dediny určitý prínos. Podporuje miestny sektor, propaguje obce a neodčerpáva z nich financie.

Diskusia o komunitnej mene sa uskutočnila pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Petra Gogolu: ,,Pokladám toto stretnutie za veľmi inšpiratívne. Prekvapila ma hojná účasť návštevníkov, ktorí neboli len z Banskej Bystrice a okolia,"

Ako ďalej pokračuje: ,,Myslím si, že akokoľvek to môže pre ekonómov alebo pre odborníkov znieť, ako tak trochu z ríše snov, máme tu zmysluplný dôkaz, že to môže fungovať," povedal pre Bystrica24 Peter Gogola.

Pomenovali by ste menu podľa primátora?

Počas diskusie vznikla v Cikkerovej sieni aj vtipná situácia, keď novú menu v Banskej Bystrici stihli aj pomenovať. Čo si však o prvých Mestských gogoľov, ako menu nazvali myslí primátor? ,,Nemyslím si, že by bolo zmysluplné, aby sa to spájalo s priezviskom primátora," povedal.

O tom, či v Banskej Bystrici vznikne nové platidlo je hovoriť pravdepodobne priskoro. Napriek dobrým príkladom z praxe ešte stále existuje niekoľko nezodpovedaných otázok, ktoré by mohli vyrobiť pri zavedení meny nemalé problémy. ,,Pozorne som si vypočul priebeh debaty, aby som vedel posúdiť či má zmysel takýmto spôsobom uvažovať a hľadať takýto spôsob podpory lokálnej ekonomiky. Pre túto chvíľu sa mi to zdá, povedzme sľubné," uzavrel primátor.

Martin Klus, jeden z organizátorov v závere diskusie inicioval myšlienku ďalšieho stretnutia na tému komunitná mena v Banskej Bystrici.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM