Koľko zarába učiteľ, automechanik či predavačka? Bystričania prezradili svoje platy!

Pred pár dňami sme vám priniesli zaujímavú informáciu o priemernom hrubom plate obyvateľa Banskobystrického okresu. Rozhodli sme sa osloviť bežných ľudí s normálnymi zamestnaniami a zistiť, čo hovoria na platové podmienky v okrese.

Jakub Forgács
Ilustračný obrázok k článku Koľko zarába učiteľ, automechanik či predavačka? Bystričania prezradili svoje platy!
Zdroj: TASR

Podľa nedávneho prieskumu portálu Platy.sk sa máme, čo sa týka priemernej hrubej mzdy, celkom dobre. Sme na tom lepšie ako susedný okres Zvolen a výrazne lepšie ako Brezniansky okres. Viac o priemerných platoch si prečítajte v článku: Tipnite si, aký je priemerný zárobok v Bystrici: Dostávate za svoju prácu aspoň toľkoto? Opýtali sme sa preto viacerých Banskobystričanov na ich platové podmienky. Tie sa však s údajmi z prieskumu veľmi nezhodovali

Vďační aj za necelých 600 eur

„Učím zatiaľ iba sedem rokov, ale o tých takmer 900 eur, čo hovorí prieskum, sa mi zatiaľ nemôže ani snívať, aj keď je to v hrubom,“ povedala Banskobystričanka Zuzana (33), ktorá priznala, že na účet jej mesačne pribudne okolo 610 eur. „Nie je to síce veľa, ale mám kamarátky, ktoré by boli aj za takýto peniaz vďačné,“ dodala.

„Keďže pracujem ako živnostník, môj plat občas zakolíše, ale keď sa darí, tak tých 700 eur zarobím. Celkom však nechápem ten priemer, keďže pochybujem, že až toľko ľudí zarába viac,“ čudoval sa automechanik Roman (25). Ako poznamenal, za 898 eur v hrubom by si vedel predstaviť určite pohodovejší život.

Pri sume priemernej hrubej mzdy v našom okrese sa pozastavil aj technik Matej (25). „Tak to by som bral všetkými desiatimi. Nemyslím, že takéto prieskumy odzrkadľujú reálne zárobky ľudí v Banskej Bystrici a okolí. Určite by sa sem tí štatisti mali prísť pozrieť radšej osobne,“ povedal. Napriek tomu je však podľa vlastných celkom spokojný aj s 590 eur, ktoré mesačne zarobí.

Za pár stovák od rána do večera

„Zarobím necelých 380 mesačne, a to sa sama starám o malé dieťa a v práci som od svitu do mrku. 898 eur je pre mňa priam astronomická suma,“ priznala predavačka Andrea. Ako spomenula, hoci v malých potravinách pracuje rada, zvýšenie platu by privítala. „Nie, že by som ľuďom závidela, ale je mi ľúto, že nám dáki zazobanci dvíhajú priemer tak nepravdivo,“ dodala.

Romana (38), ktorý sa venuje podnikaniu v živočíšnej výrobe, spomínaný prieskum poriadne vytočil. „Nie je možné, aby to v nejakom prieskume vyšlo tak vysoko. Ľudia u nás zarábajú v priemere maximálne 500 – 600 eur, ak majú normálnu prácu,“ hneval sa. Výšku svojho platu nám síce priznať nechcel, ale dal nám dosť jasne najavo, že je podstatne nižší, ako 898 eur.

Obchodný zástupca Martin (23) mesačne zarába podľa výkonu. „Keď mám klientov, tak sa nesťažujem. Začiatky však boli ťažšie a vtedy sa môj zárobok pohyboval tesne nad úrovňou minimálnej mzdy. Teraz je to možno o 250 eur viac, no ani zďaleka nie toľko, ako hovorí ten prieskum,“ povedal.

Ako uviedol Miroslav Dravecký z portálu Platy.sk, čitateľom sa suma prieskumom zisteného priemerného hrubého mesačného platu (pozn. red. pri výpočte sa vychádzalo z údajov zistených k 23. aprílu 2015) môže zdať vysoká. „Ľudia vnímajú ako plat to, čo dostanú na ruku, teda čistú mzdu. Hodnoty platu, vyjadrené v hrubom, im tak môžu pripadať vysoké,“ objasnil a zároveň upozornil, že takmer 2/3 zamestnancov nemajú príjem vo výške priemernej mzdy.

Čítajte tiež:

Tipnite si, aký je priemerný zárobok v Bystrici: Dostávate za svoju prácu aspoň toľkoto?

TOP 10 najlepšie a najhoršie platených pozícií v našom kraji: Kto zarába najviac a kto mizerne?

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame