Jakub Forgács Rôzne

Jedna z najťažších úloh UMB? Dostať študentov do praxe, pomôcť má nový projekt!

Aj banskobystrickí študenti Univerzity Mateja Bela (UMB) majú teraz príležitosť preveriť si svoje vedomosti v praxi. V spolupráci s podnikmi môžu už počas štúdia praxovať v ich prevádzkach a lepšie sa tak pripraviť na svoje budúce zamestnanie.

Ilustračný obrázok k článku Jedna z najťažších úloh UMB? Dostať študentov do praxe, pomôcť má nový projekt!
Zdroj: Dnes24.sk

Pomôcť vysokoškolákom uplatniť sa po štúdiu majú rozvojový projekt Rady študentov vysokých škôl (VŠ) Aktivita Zvyšuje Úspech (AZU) a národný projekt Vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti. Cieľom národného projektu je prispôsobiť vysokoškolské vzdelávanie potrebám praxe a posilniť prepojenie VŠ s podnikovou sférou. „V rámci aktivít, ktoré sú o niečo širšie, momentálne rozbiehame kampaň na oslovovanie podnikov a študentov tak, aby sa títo už teraz v októbri – novembri zapojili do praxe,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici Andrej Bederka, odborný garant spolupráce VŠ s podnikmi v rámci národného projektu.

Zatiaľ pôjde do praxe 350 študentov

Konferencia sa konala na Univerzite Mateja Bela (UMB), ktorá sa do projektu tiež zapojila. Národný projekt sa zameriava na nadviazanie spolupráce medzi VŠ a podnikovou sférou na celom území SR v siedmich krajoch – Trnavskom, Trenčianskom, Nitrianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom. Potrvá do októbra 2015.

Bederka pokračoval, že už v rámci tohto akademického roku pripravia krátkodobé stáže alebo exkurzie 3 000 študentov v podnikoch. „A budeme sa usilovať zapojiť čo najväčší počet, momentálne hovoríme o 350-tich študentoch, ktorí pôjdu do praxe v rámci dlhodobých pobytov,“ priblížil Bederka. Krátkodobé exkurzie zamerané na to, aby sa študent na pár dní oboznámil s podnikom, pripravujú najmä pre prvý stupeň vysokoškolského vzdelávania, teda študentov prvého až tretieho ročníka. Čo sa týka dlhodobých praxí, sú zacielené na starších študentov, ktorí majú teóriu za sebou, teda poslucháčov štvrtých, piatych ročníkov a doktorandov.

Pokiaľ ide o priority, kam študentov posielať a ktorých vybrať, pretože záujem bude zrejme podľa slov Bederku väčší, tie stanovila expertná skupina zložená z podnikov, VŠ aj so zastúpením rezortu školstva. „Najväčší dôraz sa kladie na to, aby bol študent užitočný pre podnik, aby sa v ňom uplatnil a najmä, aby pracoval na téme, ktorá reálne prispeje k zvýšeniu konkurencieschop­nosti podniku a k HDP,“ zdôraznil Bederka.

Praktická príprava na UMB bola náročná

„Pre nás je tento projekt veľmi významný a inšpiratívny, pretože nám pomôže v jednej z najťažších úloh, ktorú máme vo vysokoškolskom vzdelávaní splniť, a to je dostať študentov do praxe a poskytnúť im dobrú praktickú prípravu,“ konštatovala rektorka UMB Beata Kosová. Ako pokračovala, problémy VŠ v tejto oblasti sú veľké, pretože praktická príprava nie je finančne ani materiálne zabezpečená. „Častokrát sa stáva, že v mnohých odboroch sa VŠ musí prosiť, aby študenti boli prijatí na prax,“ podotkla rektorka. Podľa nej dúfajú, že spolupráca škôl a podnikov a účasť študentov na praxi pomôžu inovovať študijné programy či robiť zmysluplné diplomové práce pre potreby podnikov.

Riadiaci pracovník projektu AZU Peter Vrábel pokračoval, že ten je realizovaný na všetkých 36-tich školách. „Na šiestich školách sa zriadilo lokálne centrum podpory, kde študentom vo svojom voľnom čase dávame priestor na svoj rozvoj, na prácu s prototypom,“ uviedol. Projekt je podľa Vrábela o tom, že študent by sa mal vo voľnom čase venovať odboru, ktorý študuje, mal by sa v ňom zdokonaľovať a prehlbovať si z neho poznatky či vypracovať projekt, ktorý bude prínosom pre jeho budúceho zamestnávateľa či zamestnanie. Národný projekt, ktorý je predstavovaný študentom v týchto dňoch na VŠ, je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie. Oba projekty sú podporované ministerstvom školstva.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM