Jakub Forgács Iné športy

Prestížne preteky v Brne prilákali stovky pretekárov. Nestratili sa medzi nimi ani siedmi plavci oddielu UMB Banská Bystrica.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Mladá plavkyňa z UMB zabodovala. Triumfovala na medzinárodných pretekoch
5
Zdroj: Plavecký oddiel UMB

Májové Brno sú významné medzinárodné plavecké preteky, kde sa stretávajú najlepší mladší a starší žiaci. Každoročne sa na začiatku mája predstavujú nové nádeje a talenty plávania. Tohto roku zavítalo do brnenského 50 metrového bazéna Za Lužánkami 542 pretekárov zo 65 klubov Čiech, Maďarska, Poľska, Ruska, Slovenska a Slovinska. Nechýbala ani sedmička pretekárov z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica.

Súťažilo sa v dvoch vekových kategóriách (dvojročníkoch). Je veľmi príjemné skonštatovať, že aj Banskobystričania si z tohto podujatia priviezli medailu a to hneď tú najcennejšiu, zla­tú.

Podarilo sa to zásluhou plavkyne z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica Lucii Hovorkovej (najlepšej športovkyni Mesta Banská Bystrica za rok 2014 v kategórii juniori/olympijské športy), ktorá si víťazstvo vyplávala v disciplíne 50 m motýlik medzi mladšími žiačkami. Okrem toho sa ešte päťkrát umiestnila v prvej desiatke (tri razy na 6. mieste, po raze na 7. a 8. mieste).

V tejto vekovej kategórii si veľmi dobre počínal aj Hugo Brhlík, ktorý na 50 m prsia skončil na 8. mieste, na 200 m prsia na 12. a na polovičnej trati na 17. mieste. V prípade, že by sa výsledky vyhodnocovali po jednotlivých ročníkoch, obsadil by medzi 11 – ročnými zhodne na 2. miesta. Na medailovú pozíciu by v takomto prípade dosiahol aj Matúš Mesároš (na 200 m prsia by skončil na 3. mieste), ktorý v tejto disciplíne v spoločnej konkurencii 11 a 12-ročných obsadil 14. miesto.

V kategórii starších žiačok sa v prvej desiatke umiestnili Ema Žilíková na 50 m znak (v prípade ročníkového hodnotenia by skončila v kategórii 13-ročných druhá a tri razy v prvej desiatke) a Zuzana Mojžišová v disciplíne 100 m motýlik (v ročníkovom hodnotení ešte dva razy v prvej desiatke). Leo Petrigač a Alexandra Súlovcová sa umiestnili v druhej desiatke štartového poľa.

Pozrite si zábery z pretekov v priloženej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Bystrickí plavci na medzinárodných pretekoch v Brne