Aktualizované Hokej

Finálová séria sa sťahuje pod Urpín. Barani v Nitre prehrali po nájazdoch, FOTO

Hokejisti HK Nitra zvíťazili v nedeľňajšom štvrtom zápase finále Kaufland play off Tipsport Ligy 2018/2019 na domácom ľade nad Banskou Bystricou 2:1 po nájazdoch a znížili stav série na 1:3 na zápasy.

Ilustračný obrázok k článku Finálová séria sa sťahuje pod Urpín. Barani v Nitre prehrali po nájazdoch, FOTO
14

Nedeľňajší duel mal opatrnejší úvod a na šance sa dlhšie čakalo. Prvú si vypracovala štvrtá lajna domácich, Čaládi prihral Pätoprstému, ale jeho nie príliš presnú strelu skrotil Williams. Na druhej strane hľadal Higgs pred bránkou Lampera, ale puk sa k nemu nedostal. Ani v ďalších minútach sa obraz hry nezmenil a na ľade bolo málo vzruchu. Tímy sa nehrnuli dopredu, hralo sa zo zabezpečených obrán a čakalo sa na chyby. Diváci videli aj takmer päťminútový úsek bez prerušenia, no i bez šancí. V 10. minúte tvrdo vypálil Mihálik, no Šimboch vyrazil betónom. O dve minúty preveril Williamsa Kerbashian. Aktivita Nitry však priniesla prvú presilovku v zápase. Nitrianski hráči ju strávili takmer celú v útočnom pásme, dostali sa aj k streleckým pokusom, ale tie si cestu do bránky nenašli. Veľkú šancu mal Rais, ktorého našiel krížnou prihrávkou Slovák, no tesne minul. V závere tretiny si zahrali v početnej výhode aj hostia, dokonca o dvoch hráčov dlhú minútu a 25 sekúnd, no rozdelenú prestávkou. Počas 44 sekúnd v prvej tretine zavreli domácich v pásme a boli blízko ku gólu. Šimbocha musel nahradiť Mezei, ktorý sa obetavo hodil do strely.

Úvod druhého dejstva poznačili ďalšie vylúčenia. Najprv Nitra ustála aj druhú časť dvojnásobného oslabenia, krátko po tom išiel na trestnú Zigo a presilovku mali „Corgoni“. Nevyužili ju, rovnako dopadla aj následná bystrická a potom si tímy zahrali 4 proti 4. Veľkú šancu mal Southorn, no Šimboch si udržal čistý štít. V 30. minúte sa dostali domáci do prečíslenia 3 na 2. Kerbashian vysunul Slováka a ten dával Morrisonovi pred odkrytú bránku, ale do prihrávky sa obetavo hodil Marshall a zabránil gólu. Na druhej strane zastavil Higgsa obranca až faulom a nasledovalo trestné strieľanie. Postavil sa k nemu faulovaný hráč, no nevyšiel mu blafák. Bystričania mohli skórovať rovnako ako v sobotu v oslabení, no Selleck svoj nájazd nepremenil. V nasledujúcich minútach mali už viac z hry domáci hráči, aj vďaka ďalším dvom presilovkám a vypracovali si veľký tlak. Na Williamsa smerovala jedna strela za druhou, no gól neprichádzal. Domáce tribúny rozjasal až Čaládi, ktorý sa v 39. minúte dostal k dorážke a bystrický brankár už nemal šancu – 1:0.

Nitra mohla zvýšiť na 2:0 krátko po zmene strán, keď si zahrala vyše minútovú presilovku o dvoch hráčov. Šancí mala niekoľko, najväčšiu Buček, ktorého našiel krížnou prihrávkou cez bránkovisko Lantoši, ale trafil len bočnú sieť. V 45. minúte sa predviedol po tečovanej strele Mezeia bystrický brankár Williams. V 50. minúte išiel na trestnú McCormack a Bystričania potrestali jeho vylúčenie už po 20 sekundách, keď sa Ziga dostal k dorážke po Failleho strele a rozvlnil sieť – 1:1. Päť minút pred koncom riadneho hracieho času si zahrali v početnej výhode aj domáci, ale ani tentokrát ju nevyužili a zápas vyústil do predĺženia.

V ňom hrali obe mužstvá opatrne, ale zrodili sa aj šance. Najväčšie mali Buček a Asselin, ale diváci si na rozhodnutie museli počkať do nájazdového rozstrelu. V ňom za domácich presne mierili Kerbashian a McCormack, za hostí uspel iba Faille.

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: „Bol to veľmi náročný zápas a som rád, že sme potešili divákov. V predĺžení sa hralo opatrne, a som šťastný, že sme v nájazdoch uspeli. O obrate nechcem hovoriť, my sa pozeráme na najbližší zápas.“

Juraj Šimboch, brankár Nitry: „Trenčania nám minulý rok ukázali, že sa to dá otočiť. Ideme od zápasu k zápasu, ideme do Bystrice, chceme podať opäť takýto výkon a vrátiť sa domov. Naši fanúšikovia si to zaslúžia, sú neskutoční. Mal som tu aj kamarátov z Čiech a hovorili, že to nikde nezažili.“

Róbert Lantoši, útočník Nitry: „Vedeli sme o tej sérii s Banskou Bystricou, ktorá trvá a jednoducho sme dlžili fanúšikom výhru na domácom ľade. Sme radi, že sa nám to konečne podarilo. Veríme, že to ešte budeme ťahať dlho.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Kľúčový moment zápasu bola naša nevyužitá presilovka o dvoch hráčov. Boli sme veľmi málo efektívni, nemali sme toľko energie ako v predošlom zápase.“

Eric Faille, útočník Bystrice: „Svoj pokus som síce premenil, ale nepáči sa mi, že o víťazstvách v play off zápasoch rozhodujú samostatné nájazdy. Do piateho zápasu pôjdeme rovnako a chceme ho vyhrať.“

Tomáš Zigo, útočník Bystrice: „Nemám ako zmeniť systém play off, tak sa hrá. Škoda, že sme to nezvládli, mali sme tam výhodu, ale nevadí. V utorok hráme doma a dáme do toho všetko. Nedali sme góly, nevyužili sme šance a bez toho sa vyhrať nedá, tam bola tá chyba.“

HK Nitra – HC'05 iClinic Banská Bystrica 2:1 pp a sn (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0, 1:0)

• Góly: 39. Čaládi (Hrušík, Bortňák), rozhodujúci sn McCormack – 50. Zigo (Faille)
  • Rozhodovali: Stano, Snášel – Gajan, Šefčík,
  • Vylúčení: 8:12 na 2 min
  • Presilovky: 0:1