Aktualizované Hokej

Fanúšikovia si užili gólovú prestrelku: Bystričania doma zdolali Poprad

Hokejisti majstrovskej Banskej Bystrice zvíťazili v nedeľu v Tipsport Lige doma nad Popradom 5:3.

Ilustračný obrázok k článku Fanúšikovia si užili gólovú prestrelku: Bystričania doma zdolali Poprad

Pod Urpínom sa hral od začiatku rýchly, kombinačný hokej, útoky sa striedali na oboch stranách. V úvode mohol otvoriť skóre domáci Kriška z medzikružia, Vošvrda bol proti. Kapituloval napokon v štvrtej minúte, keď Hohmann prihral puk ako na podnose Hickmottovi a ten sa zblízka nemýlil – 1:0. Hostia odpovedali v oslabení. V ôsmej minúte sa Svitana dostal do úniku a pokoril Melicherčíka strelou pomedzi jeho betóny – 1:1. Ani tento stav však dlho netrval, pretože Bartánus spoza bránky našiel hokejku popradského gólmana, od ktorej putoval puk medzi žrde – 2:1. V trinástej minúte hral hosťujúci Kundrik dlho bez hokejky, nestriedal a i tohto faktu využil Jääskeläinen, mieril presne z kruhu k vzdialenejšej žrdi – 3:1. Bystrica mohla pridať do prestávky aj štvrtý gól, no to by sa musel presadiť v presilovke zblízka Mlynarovič.

V druhom dejstve vystriedal pre zdravotné problémy Melicherčíka v bránke majstra Beskorowany. Domáci mohli ísť do trojgólového vedenia po šanci Jääskeläinena, ale Vošvrda podržal svoj tím a vyplatilo sa. V 25. minúte totiž strelu Mateja Paločka bystrický brankár iba vyrazil a z dorážky uspel Larkin – 3:2. Potom nevyužili šance ‚barani‘, konkrétne Mlynarovič a Kriška. V polovici stretnutia videli diváci aj dva gólové brejky, najprv na strane hostí neuspel Takáč a potom na domácej Southorn. V 34. minúte sa menil stav a tešili sa ‚kamzíci‘. V presilovke bekhendovu strelu Handlovského Beskorowany opäť iba vyrazil a pri ľavej žrdi uspel z dorážky tentoraz Réway – 3:3. Banskobystrická odpoveď bola rýchla. Presne o minútu Jääskeläinen zakončoval zblízka, bol natlačený do bránky a puk prešiel za čiaru – 4:4. Piaty gól mohli ešte pridať J. Brejčák, ktorý sa pekne preštrikoval pred Vošvrdu, ale nepokoril ho, rovnako tak pred ním neuspel v čistej šanci v oslabení ani Gabor.

V tretej tretine to boli banskobystrická hokejisti, ktorí mali sprvu viac z hry a mohli skórovať. V presilovke neuspel zoči – voči Vošvrdovi Hohmann, presadiť sa nedokázal ani voľný Bubela a v ďalšej presilovke neuspel Bartánus dobrou strelou z ľavej strany. Postupne preberal iniciatívu Poprad, Beskorowany mal plné ruky – nohy práce po zakončeniach Svitanu i Takáča. Domáci sa spoliehali na brejky a jeden im vyšiel v 54. minúte. Hohmann prihral v plnej rýchlosti pred odkrytú bránku Hickmottovi a ten sa nemohol pomýliť – 5:3. V závere ešte hrali Podtatranci presilovku, odvolali aj brankára, no v šestici proti štyrom sa im už duel nepodarilo zdramatizovať.

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Čo sa týka začiatku zápasu, začali sme veľmi dobre. I keď je tých duelov teraz veľa v rade za sebou a chlapci sú unavení, tak to nebolo na ľade vidno. Prvú tretinu sme odohrali v nasadení, no mrzia nás nevyužité presilovky. Dokonca sme počas nej aj jeden gól inkasovali. Nepomohlo nám, že v tretej tretine diváci pískali počas našej početnej výhody, hoci ju máme najlepšiu v lige. Občas sú aj také dni, kedy sa nemusí v presilovke dariť. Hráči robili všetko čo majú, no aj Poprad hral dobre oslabenia. Musíme popracovať na tom, čo nám dnes nešlo, avšak sme spokojní s tromi bodmi. Hrali sme celkovo dobre. Brankár Beskorowany nahradil v druhej tretine zraneného Melicherčíka a nechytal sprvu v pohode, no v tretej tretine to už bolo z jeho strany v poriadku.“

Peter Mikula, tréner Popradu: „Keď prídete do Bystrice, tak musíte z minima vyťažiť maximum. To sme my dnes nevyužili. Rozhodlo aj to, že keď už sme sa dotiahli z pohľadu výsledku z našej strany z 1:3 na 3:3, tak sme hneď inkasovali gól na 3:4. Dopustili sme sa tam závažných vecí, ktoré by sa takémuto mužstvu nemali stávať. Štyria – piati hráči ešte nie sú v ideálnej forme a ďalší štyria – piati zostali doma, aby sa doliečili. Neprišli sme v plnej sile na ľad majstra. Cez to všetko domáci išli túžobnejšie za víťazstvom, premieňali šance a preto sme nemohli zápas dostať aspoň do predĺženia. Nám chýbali sily, väčšia vôľa.“

HC'05 iClinic Banská Bystrica – HK Poprad 5:3 (3:1, 1:2, 1:0)

• Góly: 4. Hickmott (Hohmann, Jääskeläinen), 11. Bartánus (Fafrák, Bubela), 13. Jääskeläinen (Hohmann, Southorn), 35. Jääskeläinen (Hickmott, Hohmann), 54. Hickmott (Hohmann, V. Mihálik) – 8. P. Svitana (Handlovský, D. Brejčák), 25. Larkin (Matej Paločko, Róbert Huna), 34. Réway (Handlovský)
  • Rozhodovali: Kalina, Kókai – Kis-Király, L. Beniač
  • Vylúčení: 7:7, navyše: Réway (Poprad) 10 minút za nešportové správanie sa
  • Presilovky a oslabenia: 0:1
  • 2586 divákov
  • Banská Bystrica: Melicherčík (od 21. min. Beskorowany) – V. Mihálik, Southorn, Cardwell, Ďatelinka, J. Brejčák, Owens, Maier – Hohmann, Hickmott, Jääskeläinen – Stupka, Mlynarovič, Kriška – Fafrák, Bubela, Bartánus – L. Lunter, Gabor, Kabáč
  • Poprad: Vošvrda – Larkin, Dalhuisen, D. Brejčák, L. Kozák, Martin Chovan, Kramár, – Lapšanský, Jacobs, Handlovský – P. Svitana, Zagrapan, S. Takáč – Matúš Paločko Réway, Matej Paločko – Kundrík, Róbert Huna, Richard Huna