Stanislav Černák Hokej

Dohrávané derby už minulosťou: Žiadni diváci, 87 sekúnd a bolo po všetkom

Konečne je to za oboma mužstvami. Dohrávka prepieraného zápasu 1. kola medzi Zvolenom a Banskou Bystricou je už minulosťou. Za 87 sekúnd sa na konečnom stave 4:3 a výhre Zvolena nič nezmenilo.

Ilustračný obrázok k článku Dohrávané derby už minulosťou: Žiadni diváci, 87 sekúnd a bolo po všetkom

Až po necelom mesiaci, presne 25 dňoch dohrali zápas 1. kola Tipsport extraligy derby rivali HKM Zvolen a HC'05 B. Bystrica s konečným výsledkom 4:3. Predchádzajúci ukončili hlavní rozhodcovia predčasne, keď 87 sekúnd pred koncom hustý dym nad ľadovou plochou, ktorý spôsobila pyrotechnika v tábore banskobystrických divákov, sa nerozplynul ani po vyše hodinovom čakaní. Podľa pravidiel zápas rozhodcovia predčasne v 58:33 min za stavu 4:3 ukončili a zostávajúce sekundy sa bez divákov dohrali až teraz.

Kuriozitou bolo, že len v nedeľu pred dvoma dňami bojovali obe mužstvá proti sebe na breznianskom štadióne v 10. kole (Zvolenčania zvíťazili 6:4). Už podľa priebežného stavu nedohratého stretnutia bolo zrejmé, že ho poznačili veľké obraty. Bystričania vyhrávali 3:0, potom Zvolenčania šnúrou štyroch gólov strhli vedenie na svoju stranu. Dohrávaných 87 sekúnd bolo v znamení oslabenia Zvolenčanov o Puliša, ktorý si šiel na trestnú lavicu sadnúť 1:27 min pred koncom tretej tretiny.

Tak ako sa očakávalo, dohrávaných 87 sekúnd začali Barani s odvolaním brankára Wiikmana a power-play s početnou výhodou o dvoch korčuliarov im mala dopomôcť vyrovnať a posunúť zápas do predĺženia. Prvé buly sa vhadzovalo v obrannej tretine Zvolenčanov, na ľade mohli byť len hráči zo zápasu predchádzajúceho a celá súpiska kopírovala predchádzajúcu, okrem tých, ktorí nemohli z rôznych dôvodov nastúpiť. Po buly medzi Brabencom a Hudecom zostali Bystričania v tretine, no strely Hudeca, Kafku a opäť Hudeca nenašli správny smer. Deväť sekúnd pred koncom Jurík netrafil prázdnu bránku a bolo po zápase.

Hlasy po dohrávke

Josef Turek tréner Zvolena: „Kamil Brabenec vyhral buly a ja musím pochváliť celú štvoricu, nechali na ľade život. Plánovali sme vyhodenie puku, aj prestriedanie, to sa nestalo, súper nás zavrel a ja musím pochváliť brankára Šimka, chytil dve strely po ľade a mohli sme ešte aj streliť gól. Do dohrávky sme išli s tým, aby sme nečakali, čo súper s nami urobí. Tabuľka sa už upravila, sme radi, že sme konečne tento zápas dohrali, aby bol lepší obraz.“

Miroslav Chudý, tréner B. Bystrice: „Nemohli sme na nič čakať, postavili sme šesť útočníkov a nejako sme chceli puk pretlačiť do bránky. Dobre sme zvládli vhadzovanie, získali puk, to bol základ. Aj sme trikrát vystrelili, šanca bola, bolo to aj o šťastí, náhode, o preskočenom puku. Času sme mali pramálo, aj príprava hráčov bola špecifická, dosť zložitá. Sústredili sme sa najskôr na vhadzovanie, vedeli sme, že naň pôjde Brabenec, je to ľavák, ktorý hádže puky za seba. Získali sme ho, dobre sa rozostavili, škoda preskočeného puku na modrej. Inak sme zápas zbytočne stratili, rovnako ako v nedeľu, mrzí nás to, treba sa poučiť, sezóna je dlhá. Ja len dúfam, že v celej sa vyhneme takýmto zakolísaniam, je to asi o psychike, možno hráči potrebujú psychológa, hlavne v druhých tretinách sú vybočenia varovné.“

Lukáš Jurík, kapitán Zvolena: „Ani som netušil, že vonku na nás čakajú fanúšikovia, bolo to super gesto. Ťažko sme mohli niečo natrénovať, vždy je to v takýchto počtoch o dvoch voľných hráčoch. Niečo sme si na videu pozreli, aj sme si niečo povedali, ostatné vyplynulo z hry. Už nám odľahlo a môžeme sa sústrediť na ďalšie zápasy.“

Lukáš Handlovský, útočník B. Bystrice: „Mali sme normálnu rozcvičku, akurát zápas trval o veľa menej. Aj šancu sme mali, odrazený puk od brániaceho hráča mi prekĺzol pomedzi nohy. Za ten čas sme mohli veľa stihnúť, všetko sme vsadili na nás šiestich, ktorí boli na ľade. Na puku sme sa udržali, snažili sme sa vytvoriť tlak, len jedno sa nám nepodarilo, streliť gól.“

HKM Zvolen – HC'05 B. Bystrica 4:3 (0:3, 3:0, 1:0) Góly: 26. L. Jurík (Podkonický, Chovan), 30. M. Chovan (Pokovič, Brabenec), 33. Bortňák (Škvaridlo), 45. Obdržálek (Puliš, Brabenec) – 3. Lunter (Predajniansky), 9. Hudec (Kudrna), 18. Kafka (Hudec, Lunter). Rozhodcovia Bundil, Baluška – Šefčík, Výleta, vylúčení 5:3, presilovky 1:0, v oslabení 1:0, v 1. zápase 3688 divákov, v dohrávke bez divákov.