Jakub Forgács Správy

Do mesta definitívne dorazila jar: Bystričania vyrazili na cesty už aj na bicykloch

Jar konečne zavítala už aj do Banskej Bystrice a okolitých obcí. S pribúdajúcimi slnečnými lúčmi vonku narastá aj počet cyklistov. Množstvo z nich po dlhej zime v týchto dňoch prvý raz sadlo opäť do sedla a začalo na dvoch kolesách brázdiť naše ulice.

Ilustračný obrázok k článku Do mesta definitívne dorazila jar: Bystričania vyrazili na cesty už aj na bicykloch
Zdroj: TASR

Konečne! Posledné dni tu máme typické jarné počasie. V uliciach Banskej Bystrice a v okolitej prírode vidieť už aj čoraz viac cyklistov. Tí sa už konca zimy nevedeli dočkať a to, že cyklosezóna naplno odštartovala cítia aj v servisoch.

Nepodceňujte údržbu

„V posledných dňoch badáme výrazne zvýšený nápor cyklistov,“ uviedol Róbert Glajza (42), majiteľ rodinného banskobystrického cykloservisu a aktívny pretekár, ktorý pôsobí aj ako zimný reprezentačný tréner cyklokrosárov a letný reprezentačný tréner jazdcov na horských bicykloch. Po dlhej zimnej prestávke však netreba zabúdať ani na technický stav vášho bicykla.

„Po zime treba určite prekontrolovať plášte, tlak v dušiach, naolejovať reťaz, ale najlepšie si dať urobiť kompletnú prehliadku v bajkovom servise,“ povedal Glajza. V ich servise by to vyšlo na 16 eur. „Naša hodinová sadzba je 8 eur, ale kompletný servis si vyžaduje dlhší čas,“ Dodal Glajza.

Údržba je pribiližne taká istá pri všetkých typoch bicyklov. „Možno trošku pozornejšia údržba by bola pri horských celoodpružených, kedže tam je tých mechanizmov viac,“ vysvetlil Glajza.

Cyklisti si vychutnávajú jarné počasie

Filip (21) sa o svoj bicykel vie postarať aj sám, keďže jeho otec pracuje v spomínanom servise. „Bystrica je úžasná v tom, že sa môžeš vydať na ktorúkoľvek svetovú stranu a vždy nájdeš dobré trasy, či už je to smerom na Králiky alebo na Poľanu,“ vysvetlil Filip.

Stretli sme aj Mišku (12) zo Strelník, ktorá sa nam priznala, že už o mesiac oslávi trináste narodeniny. Jazdu na bicykli má tiež veľmi rada.„V nedeľu som leštila bajk a ujo mi dofúkal gumy. Najradšej sa vozím cez Povrazník na Šajbu,“ povedala Miška.

Cyklonadšencom, ktorý na prednosti bicykla nedá dopustiť, je aj šéfredaktor siete regionálnych portálov GLOBAL 24 Marcel Mojžiš. Ten tiež v týchto dňoch po dlhšej pauze vyrazil na cesty. „Na bicykli som sem – tam túto zimu chodil aj v mrazoch, dokonca počas snehovej kalamity, ale chce to ozaj oveľa viac síl. Od januára som si však do sedla sadol znovu až pred pár dňami, keď sa počasie konečne umúdrilo. Cítim, že som stratil kondičku, takže začínam najskôr s ľahšími a kratšími trasami, do mesiaca by som však chcel dať už aj náročnejšie túry,“ priznal sa nám Marcel.

Pribudnúť by mali nové cyklotrasy

Cyklisti by sa mali ešte tento rok tešiť aj z príjemnej novinky. Nedávno sme vás informovali o návrhoch na realizáciu nových cyklotrás v okolí Banskej Bystrice, ako aj o cyklobuse, ktorý bude pre veľký záujem premávať aj tento rok.

O nových trasách sa momentálne rokuje, ale plánujú sa nasledovné: Zvolen – Sliač – Banská Bystrica – Malý Šturec a späť, Banská Bystrica – Donovaly a späť, Banská Bystrica – Šachtičky – Šachtičky – Banská Bystrica – Sliač a Zvolen. Ďalej trasy Banská Bystrica – Sliač – Zvolen – Michalová a späť, Zvolen – Poniky – Banská Bystrica, Banská Bystrica – Sliač (Čerín) – Zvolen a trasa Zvolen – Sliač – Banská Bystrica.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM