Hokejisti HC‘05 Banská Bystrica prehrali v 23. kole Tipos extraligy s MHk 32 Liptovský Mikuláš 4:6.

Ilustračný obrázok k článku Bystrický tréner otvorene: Bol to zlý zápas, ktorý sme si však prehrali v 1. tretine

Prvá tretina bola bohatá na góly. Skóre otvoril Mistele v 43 sekunde, keď si spoza bránky nakorčuľoval pred ňu a nekompromisne zakončil. Liptáci vyrovnali skúseným Rudolfom Hunom. Ten najprv z pravej strany dobre preveril Vaya, no prekonal ho o pár sekúnd neskôr pre zmenu z ľavého kruhu presnou strelou k vzdialenejšej žrdi – 1:1. V siedmej minúte hokejisti spod Urpína opäť viedli, keď sa z dorážky presadil pred bránkou znovu Mistele a o ďalšie dve minúty zvyšoval Lamper na dvakrát z asi dvoch metrov – 3:1. Bystrický legionár Winquist následne nevyužil nájazd na Kaarlehta a v dvoch presilovkách v rade nenašli na neho recept ani Mistele, Breton, Drew a Žiak. ‚Barani‘ za to pykali, keď si z trestnej lavice nakorčuľoval Robertson, zachytil vyhodený puk, priťukol ho Matejovi Bačovi a ten sa šikovne preštrikoval i bekhendom zakončil. Na prestávku tak išli oba tímy za stavu 3:2.

Na začiatku druhej tretiny útočník HC ‚05 D'Aoust mieril do žŕdky, na opačnej strane sa Tulio nepresadil zoči – voči Vayovi a ani Portokalis z dorážky. Vyšlo to až Robertsonovi, ten od modrej vyslal poriadny náprah a gólom na 3:3 vyhnal maďarského legionára z bránky, nahradil ho Belányi. Ten sa však nestihol ani poriadne rozohriať a kapituloval po nevyužitej presilovke svojho tímu. Z kruhu nahadzoval puk Valtola a zblízka ho tečoval McShane – 3:4. Početnú výhodu potom nevyužili ani hostia, v nej mali najprv prečíslenie 'barani‘, nepresadil sa Tamáši, v podobnej situácii na druhej strane neskóroval Tullio. Tlak Banskej Bystrice sa s pribúdajúcimi minútami stupňoval. D'Aoust neposlal puk do odkrytej bránky, no v hre piatich proti trom sa podarilo prestreliť Kaarlehta Bretonovi z medzikružia, keď získal vyrazený puk po predchádzajúcej nevyužitej šanci Faška-Rudáša. Bolo tak 4:4.

V úvode tretieho dejstva nezužitkovali hokejisti spod Urpína presilovku, v nej mal slušné možnosti D'Aoust. Po nej zaujal pekný prienik J. Sukeľa, ale ani on nemenil nerozhodný stav. Liptáci mali príležitosť po úniku Hamráčka z pravej strany, už tiesnený nemieril presne. Obe mužstvá sa snažili streliť dôležitý piaty gól, podarilo sa to napokon hosťujúcemu Jesusovi po závare pred bránkou Belányiiho. Pre ‚baranov‘ mohlo byť ešte horšie, lebo v tutovke sa ocitli Štrauch s Uhríkom, situáciu zažehnal i Drew a následne Mikulášania nevyťažili nič ani z dvoch presiloviek po fauloch Ďatelinku. Hamráček medzitým nedokázal pridať šiesty zásah tímu z ďalšieho úniku. V závere hrali ‚barani‘ v šiestich bez brankára, no nedokázali vyrovnať, naopak inkasovali po aktivite Hamráčka.

HC‘05 Banská Bystrica – MHk 32 Liptovský Mikuláš 4:6 (3:2, 1:2, 0:2)

• Góly: 1. Mistele (Faško-Rudáš, Breton), 7. Mistele (Winquist), 9. Lamper (D'Aoust, J. Sukeľ), 39. Breton (Faško-Rudáš, Drew) – 4. Rudolf Huna (Štrauch), 18. Matej Bača (Robertson, Uhrík), 25. Robertson (M. Surový, Štrauch), 28. McShane (Valtola, Rudolf Huna), 49. Jesus (Lištiak, Portokalis), 60. Hamráček
  • Rozhodovali: T. Orolin, Výleta – Vyšný, M. Orolin
  • Vylúčení na 2 min.: 3:6
  • Presilovky: 1:0
  • Zmeny: 25. Belányi za Vaya (B. Bystrica)
  • bez divákov
  • HC '05: Vay (25. Belányi) – Drew, Ďatelinka, Breton, Crevier-Morin, Žiak, Demo – Lamper, D'Aoust, J. Sukeľ – Faško-Rudáš, Winquist, Mistele – Vybíral, Tamáši, Kabáč – Melcher, Šimun, Výhonský
  • MHk32: Kaarlehto – Pavúk, Robertson, Valtola, Petran, Jesus, Mezovský, Rusina, S. Droppa – Rudolf Huna, M. Surový, Štrauch – Michalík, Lištiak, Hamráček – Tullio, McShane, Portokalis – Matej Bača, Uhrík, Haluška

Miroslav Chudý, tréner Banskej Bystrice: „Neodohrali sme dobré stretnutie, hlavne v defenzívnom systéme. Zápas sa lámal v prvej tretine, tam sme mali o výsledku rozhodnúť, keď sme viedli 3:1. Postrážiť si to celý zápas. Žiaľ nepridali sme štvrtý gól a darovali súperovi na 3:2. Polovica druhej tretiny bola z našej strany zlá. Až potom sa to začalo trošku zlepšovať. Súper nás však vytrestal. Tretie tretina bola z našej strany akoby bez kyslíku. Inkasovali sme ďalší gól a my nemáme sily na obrat. Ťaháme nohy, nedokážeme tempo stupňovať. Bol to zlý zápas, ktorý sme si však prehrali v prvej tretine. V nej sme mali odskočiť a ustrážiť si to.“

Milan Jančuška, tréner Liptovského Mikuláša: „Mali sme zlý začiatok, no som na druhej strane rád, že sme to i napriek tomu zvládli a koncovka bola v našej réžii. Ukázali sme aj v posledných zápasoch, že máme stúpajúcu formu, dnes sme to potvrdili i výsledkovo. Pred týmto stretnutím sme prvýkrát vykorčuľovali na našom vynovenom štadióne v Liptovskom Mikuláši. V domácom prostredí budeme nepríjemní a potrápime každého. Doteraz sme najčastejšie hrali vo Zvolene, takže možno je to i tým, že body zo slovenských ľadových plôch sme získali iba tu.“

Rudolf Huna, kapitán L. Mikuláša, 1+1 v zápase: „Bol to vyrovnaný zápas, ubojovaný, odmakaný. Je to vydreté víťazstvo. Nechali sme na tom ľade všetko, preto si vezieme tri body. Vo Zvolene sme odohrali najviac zápasov, je to pre nás takpovediac domovský stánok na vonkajšie zápasy, takže možno i to sa odzrkadľuje, že práve tu bodujeme. Už sa tešíme, že odohráme konečne aj v Liptovskom Mikuláši prvý duel v sezóne, t. j. 28. decembra na vynovenom štadióne.“

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.