Bystričan Marián (19) prerušil štúdium a odišiel za prácou do Londýna: Prvý mesiac, to boli veľmi ťažké časy

Doba je taká, že mnohí mladí odchádzajú za prácou za hranice. Jedným z tých, ktorí sa vybrali skúsiť šťastie v Londýne, je aj Banskobystričan Marián Žonda (19). Nielen o tom, ako vníma rozdiely medzi životom v Anglicku a u nás nám porozprával v rozhovore.

Jakub Forgács
Ilustračný obrázok k článku Bystričan Marián (19) prerušil štúdium a odišiel za prácou do Londýna: Prvý mesiac, to boli veľmi ťažké časy
Zdroj: Dnes24.sk

Osem rokov študoval na Športovom gymnáziu a keď zmaturoval, vybral sa študovať na Ekonomickú fakultu UMB v Banskej Bystrici, odbor Financie, bankovníctvo a investovanie. Banskobystričan Marián Žonda (19) sa však po pol roku rozhodol, že odíde do Londýna, a tak štúdium prerušil. A veru, neľutuje, veď za morom zažil nezvyčajné stretnutie, priamo s anglickou kráľovnou. Viac nám porozprával v rozhovore.

Prečo si sa rozhodol vybrať práve do Anglicka?

Anglicko je v EÚ, čiže som nepotreboval víza. Silná mena, dobré ohlasy, tak som to chcel skúsiť. Samozrejme som mal v rukáve ešte pár iných krajín, keby to nevyšlo.

Odcestoval si sám, alebo ti niekto robil spoločnosť?

V dnešnej dobe ľudia viacej rozprávajú o tom, čo chcú spraviť, ako by to naozaj spravili. Už ma nebavilo počúvať dookola ich dôvody, odišiel som sám. Bolo to tak aj lepšie.

Čakali ťa pred odchodom zo Slovenska nejaké vybavovačky na úradoch či byrokracia?

Tak toto som bohužiaľ nechal na moju mamu, keďže som si kúpil letenku tri dni dopredu. Stihol som sa len odhlásiť z vysokej školy, po úradoch a poisťovniach musela behať ona. Týmto pozdravujem a ďakujem!

Kde si nakoniec pracovne zakotvil a ako dlho tam už pracuješ?

Prv som umýval riady, asi ako každý, kto sa vydá cestou „hotelierstva“. Aj keď som už prácu mal, stále som hľadal lepšiu. Po troch týždňoch sa mi ozval hotel The Waldorf Hilton. Prišiel som na skúšobnú smenu a podarilo sa, prijali ma! Ako Team Leader som pôsobil v tomto hoteli 11 mesiacov, potom som odišiel za lepšou ponukou, hotel Claridge's, kde v súčastnosti stále robím.

Oľutoval si niekedy svoje rozhodnutie, odísť za hranice?

Nie. Človeku je ľúto, že to všetko musel nechať tak, ale ako sa vraví, keď chceš niečo dosiahnuť, musíš aj niečo obetovať.

Čo sa týka pracovných podmienok, v čom vidíš zásadné rozdiel oproti práci u nás, ak vieš porovnať?

Banská Bystrica a Londýn sa nedajú porovnávať. Osobne som nemal skúsenosť s hľadaním práce v Bratislave, každopádne v Londýne je možné nájsť aj 150 000 pracovných ponúk on-line každý deň.

A čo kolegovia v práci. Berú ťa rovnocenne alebo ti dávajú najavo, že nie si domáci?

Je tu neskutočný kolektív, jeden z veľa dôvodov, prečo som rád, že som tu. Kolegovia sú z 3/4 Austrálčania, potom Briti, Škóti, Íri a malá skupinka Španielov. Ostatné národnosti, ak majú jedného zástupcu, tak už je veľa. Preto sa niekedy pýtam samého seba, čo tu vlastne robím, ako nejaký Slovák. :)

Ak by si mal vybrať niečo, čo ti v Anglicku chýba, čo by to bolo?

Chýbajú mi slovenské ceny, o tom bez debaty. Na Londýne sa mi najviac zapáčil ten multikulturalizmus, komunikácia s ľuďmi z celého sveta, veľa možností pre prácu a zábavu.

Napadá ti nejaká milá či príjemná príhoda z Londýna?

Tak bolo ich naozaj veľa, teraz najčerstvejšia je asi, keď som bol s kamarátom Jakubom (týmto zdravím) v zábavnom centre pri londýnskom oku. Také to, kde vyhrávate lístky a tie potom môžme vymeniť za nejakú vec. Minuli sme tam slušné peniaze a vyhrali cez 1 000 lístkov. Dali sme to všetko chlapcovi na invalidnom vozíku.

A naopak, niečo nepríjemné?

Tak to bol asi už spomínaný prvý mesiac v Londýne. Veľmi ťažké časy…

Ako znášaš odlúčenie od rodiny a kedy sa stretávate?

Priebežne chodím na Slovensko tak raz za tri až štyri mesiace. Správame sa k sebe kompletne inak, ako keby sme boli v každodennom kontakte. Nie som nikým obmedzovaný, na druhej strane, ani zdravo napomenutý a častokrát sa „popálim“ na vlastnej blbosti.

Plánuješ v Anglicku zostať aj natrvalo a usadiť sa?

Určite nie. Som tu len pre postavenie základov pre moju budúcnosť. Až moc rušné mesto podľa môjho názoru.

Čo by sa podľa teba malo v našom meste zmeniť, aby pre mladých ľudí bola atraktívnejšia práca u nás?

Dobrá otázka. Keď sa zamyslím nad nejakým reťazcom, kde tá kríza začína, trebalo by asi vystriedať vládu, potom by sa to možno niekde pohlo.

Keď sa vrátiš do Banskej Bystrice, ktoré miesta sú tvojmu srdcu najbližšie a rád sa na ne vraciaš?

Z fleku ma napadlo Ministry of Fun. :) Ale musím povedať, že je to Urpín! Londýn je len rovná plocha bez akýchkoľvek kopcov. Chýba mi to, ako sme si tam s kamarátmi vždy sadli a kukali sa na mesto.

Čítajte tiež:

Mladý Bystričan (19) zažil okamihy, na ktoré do smrti nezabudne: Ako som obsluhoval anglickú kráľovnú!

Bystrický vysokoškolák o štúdiu v Istanbule: Matej (23) zažil kultúrny šok aj story s nešikovnými úradníkmi

Mladý Bystričan prehovoril o svojej zaujímavej skúsenosti: Štúdium aj maturity v New Yorku!

Nabrala odvahu, opustila rodné mesto a vydala sa za hranice: Spoveď Bystričanky, ktorá odišla hľadať šťastie do Dánska

Foto: archív Mariána Žondu

Zdroj: Dnes24.sk

Odporúčame