Iné športy

Bystrica zažila najväčšie bežecké podujatie pre deti na Slovensku. Na konte má unikátny rekord

V Parku pod pamätníkom SNP uskutočnil 8. ročník najväčšieho detského bežeckého podujatia Generali Balans Minimaratón 2019. Detským účastníkom sa podarilo dosiahnuť aj unikátny slovenský rekord v počte detí držiacich sa za ruky a vytvárajúcich tak živú reťaz.

Ilustračný obrázok k článku Bystrica zažila najväčšie bežecké podujatie pre deti na Slovensku. Na konte má unikátny rekord
3
Galéria
Zdroj: TASR

Poslednú prázdninovú sobotu sa v Parku pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici stretli deti rôzneho veku, aby si zmerali svoje bežecké schopnosti so svojimi rovesníkmi na najväčšom bežeckom podujatí pre deti na Slovensku. Detského Generali Balans Minimaratónu sa aj napriek horúcemu počasiu zúčastnilo 511 detí, ktoré súťažili v 14– tich kategóriách od malých batoliat až po 15-ročný dorast.

„Celkovo prišlo do Parku pod Pamätníkom SNP viac než 2000 ľudí najmä zo stredného Slovenska, ale zaznamenali sme účastníkov aj z Bratislavy alebo Košíc. Teší nás, že na podujatia pre deti prichádza čoraz viac mladých rodín, ktorým je zdravý životný štýl hodnotovo blízky. Program najväčšieho z podujatí v detskej sérii Marathon BB miniTour je koncipovaný tak, aby si svoju kategóriu našlo každé dieťa do 15 rokov, dokonca i lezúni a mamičky s kočíkmi. Na akciu sme využili celú plochu parku na prezentáciu športových klubov a na aktivity pre deti a rodičov. Teší nás, že v tropickom počasí prišlo toľko ľudí a ešte viac ich spokojnosť,” konštatujú organizátori.

Najsilnejšie zastúpenou kategóriou boli dievčatá vo veku 8–10 rokov, v rámci ktorej štartovalo až 87 detí, nasledovali chlapci 8 – 10 rokov v počte 61 a súťaživého ducha v sebe nezapreli ani malí lezúni, mamičky s kočíkmi a deti s handikepom. Akcia každoročne naberá na popularite aj mimo banskobystrického regiónu – rodiny pricestovali až zo Žiliny, Popradu, Trenčína, Košíc či Bratislavy a na
štarte boli aj deti so zahraničnými pasmi. Deti predviedli skvelé bežecké výkony a v rámci jednej kategórie (chlapci 11 – 12 rokov) máme dokonca dvoch víťazov, nakoľko ani cieľová kamera nepotvrdila rozdiel v dobehu.

Sobotné predpoludnie však nepatrilo len behu. Na Generali Balans Minimaratóne sa podarilo stanoviť unikátny slovenský rekord v počte detí držiacich sa za ruky a vytvárajúcich tak živú reťaz. Spoločne sa v rámci celistvej reťaze držalo až 242 detí rôzneho veku, čím sa zapísali do Knihy slovenských rekordov. Živá reťaz, ktorú deti spoločne vytvorili symbolizovala reťaz pomoci celosvetovej iniciatívy The Human Safety Net, ktorá pomáha znevýhodneným skupinám ľudí. Na Slovensku sa táto iniciatíva venuje práve deťom zo znevýhodnených rodín a to v programe Učenie pre život. 

V Parku pod pamätníkom SNP bol pre účastníkov, ale aj samotných návštevníkov, pripravených viacero aktivít a edukačných stánkov, v ktorom sa mohli nielen deti, ale aj ich rodičia dozvedieť viac o rôznych športoch či zdravom životnom štýle.

Pozrite si v priloženej fotogalérii aj zábery z tohto jedinečného podujatia!

V OBRAZOCH: Generali Balans Minimaratón 2019
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM