Barani uštedrili Nitre 7-gólovú nakladačku: Sami si udržali čisté konto, FOTO

Banská Bystrica zvíťazili v nedeľnom stretnutí 38. kola Tipos extraligy nad HK Nitra vysoko 7:0. Zaznamenal tretí triumf za sebou, ich súper si pripísal tretiu prehru v sérii.

Ilustračný obrázok k článku Barani uštedrili Nitre 7-gólovú nakladačku: Sami si udržali čisté konto, FOTO
7
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Stretnutie vo Zvolene, kde má HC ‚05 dočasný domovský stánok, sa začalo dvojnásobnou presilovkou 'baranov‘, ktorú nevyužili. Cowleyho sa snažili prekonať dvakrát Lamper, po obkorčuľovaní bránky Sukeľ a z dorážky Kabáč. Viac z hry mali naďalej Banskobystričania, Ihnačák a Vašaš dobré príležitosti nepretavili síce do gólu, no v šestnástej minúte sa to podarilo Faškovi-Rudášovi, ktorý poľahky skóroval spred bránkoviska po prihrávke Ihnačáka, ten dostal puk ako na podnose po chybe hosťujúceho beka Nemca – 1:0.

Na rozhraní prvej a druhej tretiny nevyužili presilovku ani Nitrania a následne sa hra vyrovnala. Šance sa striedali na oboch stranách, na domácej to nevyšlo Mlynarovičovi, D'Aoustovi a Bretonovi, na hosťujúcej Žitnému, Minárikovi a Slovákovi. Kapituloval napokon Cowley, pretože po prihrávke Žiaka sa z ľavej strany dostal puk na pravú pred Jakuba Sukeľa a ten bekhendom pred odkrytou svätyňou súpera nezaváhal – 2:0. Hokejisti spod Zobora mali možnosť ďalšej presilovej hry a v nej zmaril dve tutovky Žitný. A tak prišiel trest, Bystričania už v pätici zvýšili na 3:0 po prieniku D'Aousta a dorážke Bdžocha, ktorý zblízka zamietol puk medzi žrde.

V tretej tretine sa žiadna dráma nekonala, hostia boli bezzubí, svoju chybu pri druhom góle ‚baranov‘ sa snažil odčiniť Nemec, no na Belányiho nevyzrel. Na opačnej strane po rýchlej akcii Sukeľ strieľal z osi ihriska do žŕdky, no o pár sekúnd to už vyšlo Marekovi Slobodovi, ktorý tvrdou ranou z kruhu bez prípravy prestrelil Cowleyho. Piaty gól hokejisti spod Urpína v presilovke nepridali, no po nej už áno, pretože netradične útočník Tamáši vypálil od modrej a puk si našiel cestu medzi žrde. Šiesty zásah pridal Kabáč v závere, zhostil sa vyrazeného puku a poľahky ho poslal zblízka do bránky a v poslednej sekunde to v presilovke padlo aj Mlynarovičovi šťastným spôsobom.

HC' 05 Banská Bystrica – HK Nitra 7:0 (1:0, 2:0, 4:0)

• Góly: 16. Faško-Rudáš (Ihnačák, J. Sukeľ), 34. J. Sukeľ (Žiak, Ihnačák), 38. Bdžoch (D'Aoust, Žiak), 48. Marek Sloboda (D 'Aoust), 53. Tamáši (Bdžoch, Ganz), 59. Kabáč (Výhonský, Ganz), 60. Mlynarovič (Breton)
  • Rozhodovali: Kalina, Baluška – Šoltés, Crman
  • Vylúčení na 2 min.: 5:6, navyše Hrnka (Nitra) 10 minút za vrazenie na mantinel
  • Presilovky 1:0
  • Oslabenia: 0:0
  • bez divákov
  • Banská Bystrica: Belányi – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Žiak, Bdžoch, Ganz – Faško-Rudáš, Ihnačák, J. Sukeľ – D'Aoust, Mlynarovič, Marek Sloboda – Lamper, Dvorský, Vašaš – Kabáč, Tamáši, Výhonský
  • Nitra: Cowley – Pupák, Hřebíček, Vitaloš, Mezei, Š. Nemec, Švarný, Bodák, Ege – Múčka, J. Šiška, Minárik – Finlay, Marek Slovák, Tvrdoň – Hrnka, A. Kollár, Žitný – O. Molnár, Dauda, Fominych

Hlasy po zápase

Tuukka Poikonen, tréner Banskej Bystrice: „Štyridsať minút to bol viac než vyrovnaný zápas. Boli sme trošku lepší pred bránkou a náš gólman Belányi chytal veľmi dobre. Až potom nám začali padať góly. Preto sa zrodila takáto vysoká výhra. Teší ma, no o tridsaťzápasovej sérii som nevedel. Zdá sa, že tento súper nám sedí, ale musíme sa už pozerať dopredu. Počas prestávky chceme zapracovať viac na našom systéme a vylepšiť určité veci."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Mali sme veľké odhodlanie už od rána. Začiatok zápasu bol veľmi dobrý, no potom súperovi priamo prihráme na gól a ďalších päť mu umožníme dať z dorážok. Bolo to zlé. Mužstvo sa rúti dole, nemá formu počnúc brankárom až po posledného hráča v útoku. Nejdú nám nohy, môžeme vymýšľať systém, aký chceme. Hokej je z veľkej časti o srdci a bojovnosti, týmito vlastnosťami môžeme preklenúť technické veci, ktoré nám nejdú. To musia zo seba tiež hráči dostať."

Filip Belányi, brankár B. Bystrice, prvé čisté konto v extralige: „Som veľmi rád za moje prvé čisté konto v extralige. Netajím spokojnosť, chlapci mi k nemu pomohli po všetkých stránkach. Je to skvelý pocit. Predviedli sme dobrý hokej, všetci odviedli to, čo mali. Padli nám tam góly, ktoré sme potrebovali a dotiahli sme to zaslúžene do víťazného konca."

Zábery zo zápasu nájdete v priloženej fotogalérii!

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.