Barani prestrieľali Trenčín: Faško-Rudáš sa blysol hetrikom

Hokejisti HC'05 Banská Bystrica zvíťazili v 48. kole Tipos extraligy nad HK Dukla Trenčín 6:3.

Ilustračný obrázok k článku Barani prestrieľali Trenčín: Faško-Rudáš sa blysol hetrikom
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

V úvode zápasu na zvolenskom ľade mali dobré príležitosti Trenčania, Sojčík nevyužil únik a v oslabení sa nepresadil z medzikružia ani voľný Okuliar. Bystričania pohrozili až v ôsmej minúte. Výhonský neuspel zoči – voči Karjalainenovi. Gólový moment prišiel o dve minúty neskôr. Ihnačák vybojoval puk v útočnej tretine a prihrávka Vašaša mala oči, pri ľavej žrdi skóroval do odkrytej bránky poľahky Melchcer. Domácich mohli mrzieť dve nevyužité presilovky v prvej tretine. Dukla častejšie strieľala, ale veľmi nepresne.

Na začiatku stredného dejstva nevyužili ‚barani‘ ani tretiu presilovku v rade, no po jej skončení sa už presadili. Po strele Ihnačáka zostal puk za Karjalainenom pred čiarou, čo si všimol Faško-Rudáš, dokorčuľoval k nemu a zvýšil na 2:0. Bystričania mali tlak i ďalšie šance, takže tréner Trenčína zareagoval oddychovým časom. Ten zabral. Jeho zverenci otočili vývoj. Najprv po strele Šveca vyrazený puk upratal do bránky Sojčík. O 24 sekúnd sa ujala delovka Ackereda z medzikružia a v polovici zápasu uspel v presilovke z dorážky Rehuš – 2:3. Ubehlo však iba 39 sekúnd a hokejisti spod Urpína odpovedali po prieniku Lampera, ktorý z ľavého kruhu prestrelil gólmana Dukly. Tento zásah domáci tím nakopol, ďalšie šance nevyužili Mlynarovič a Tamáši. Potom však prišiel faul kolenom zo strany hosťujúceho Berishu a trojnásobný majster dostal výhodu päťminútovej presilovej hry. V nej sa dokázal presadiť iba Ihnačák razantným príklepom bez prípravy spomedzi kruhov – 4:3. Vyhnal ním z bránky Karjalainena, ktorého nahradil Michal Valent.

V tretej tretine najprv Vašaš s Mlynarovičom nevyužili dobré možnosti, no v početnej výhode o dvoch hráčov to vyšlo v 47. minúte Faškovi-Rudášovi zblízka po prihrávke Ihnačáka. Dukla si skomplikovala zápas ďalším faulom Jalasvaaru, ten išiel tiež predčasne pod sprchy a v druhej až päťminútovej presilovke zaknihoval hetrik Faško – Rudáš gólom na 6:3 z dorážky. Dukla už v závere nemala sily zdramatizovať duel. Bitku ešte predviedli pre oko fanúšikov Kabáč s Lemckem.

HC'05 Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 6:3 (1:0, 3:3, 2:0)

• Góly: 10. Melcher (Vašaš, Ihnačák), 25. Faško-Rudáš (Ihnačák, Výhonský), 31. Lamper (Faško-Rudáš, Ihnačák), 36. Ihnačák (Faško-Rudáš, Breton), 47. Faško-Rudáš (Ihnačák, Cardwell), 50. Faško-Rudáš (Breton) – 27. Sojčík (J. Švec, Sádecký), 28. Ackered (Kettunen, Reddick), 30. Rehuš (Kukuča)
  • Rozhodovali: Výleta, Štefik – Janiga, Bogdaň
  • Vylúčení na 2 min: 3:8, vyššie tresty: Cardwell 10 minút za napadnutie hlavy a krku, Kabáč 10 + DKZ za hrubosť a zhodenie rukav– Berisha a Jalasvaara, obaja 5 + DKZ za faul kolenom, Lemcke 10 + DKZ za hrubosť a zhodenie rukavíc
  • Presilovky: 3:1
  • bez divákov
  • Banská Bystrica: Belányi – Breton, Jago, Cardwell, Ďatelinka, Ganz, Bdžoch, S. Hudec – Lamper, Ihnačák, Faško-Rudáš – Vašaš, Mlynarovič, Melcher – Marek Sloboda, Sojka, D'aoust – Výhonský, Tamáši, Kabáč – Kriška
  • Trenčín: Karjalainen (36. M. Valent) – Lemcke, Ackered, T. Bokroš, Starosta, Rajnoha, Jalasvaara – Berisha, L. Paukovček, M. Hecl – Kukuča, Rehuš, Okuliar – Chromiak, Reddick, Kettunen – Sádecký, J. Švec, Sojčík – Honzek od 41. min.

Tuukka Poikonen, tréner Banskej Bystrice: „V tomto zápase sme hrali dobre 55 minút, pretože sme tam mali zhruba päťminútový slabší úsek. Na ľade však moji zverenci predviedli veľa dobrých vecí, s čím môžem byť spokojný. Samozrejme aj s víťazstvom. Čo sa týka rozhodcov, robili si svoju robotu, nebudem sa k nim vyjadrovať, rovnako i ja si robím svoju robotu. Verím, že Vašaš bude po údere hlavy v poriadku.“

Ján Pardavý, tréner Trenčína: „Vstup do zápasu sme nemali dobrý. V druhej tretine sme sa však zdvihli, po góle Banskej Bystrice na 2:0 sme si zobrali oddychový čas, chalanom sme dohovorili a prišla otočka na 2:3. Žiaľ následne nás stáli dve zaváhania dva inkasované góly. Tento zápas rozhodol v prospech Bystrice počet vylúčených hráčov. My sme ich mali veľmi veľa, no nemyslím si, že za všetky vylúčenia mohli moji zverenci.“

Martin Faško-Rudáš, útočník Banskej Bystrice: „Ten tretí gól som nedal ja. Musím sa priznať, že ho dal Breton. Som však šťastný za moje body na ľade, no hlavne za tie do tabuľky. Vyhrali sme ťažký zápas. Trenčín má kvalitný tím, no zvládli sme to proti nim. Aj keď hrali hostia aktívne a dobre korčuľovali, tak sme ich ubránili a dokázali sa aj v útoku presadiť.“

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.