Aktualizované Hokej

Barani opäť na čele tabuľky. Na domácom ľade zdolali Budapešť, FOTO

Hokejisti HC '05 iClinic Banská Bystrica zvíťazili v nedeľňajšom zápase 47. kola Tipsport ligy nad MAC Újbuda 4:2, vyhrali tretí duel za sebou a dostali sa na čelo tabuľky.

Ilustračný obrázok k článku Barani opäť na čele tabuľky. Na domácom ľade zdolali Budapešť, FOTO
7

V prvej tretine sa nehral oku lahodiaci hokej, oba tímy sa zamerali na dobrý forčeking a pozorné bránenie. Viac šancí mali domáci hokejisti, v druhej minúte podnikol nebezpečný výpad dopredu Brejčák, no Bernarda neprekonal a nepochodil pred ním o pár sekúnd neskôr z dvoch metrov ani Kabáč. Zaujímavým bekhendom sa neskôr prezentoval Bartánus, tiež však recept na gólmana hostí nenašiel. Budapešť sa snažila o rýchle kontry, Beskorowany sa musel mať na pozore po koncovkách Branceho Orbána a Majorossa. Bystričania nevyužili ani presilovku, keď v nej prakticky vôbec nehrozili.

Majster ani na začiatku druhej tretiny počas druhej presilovky v zápase nedokázal výraznejšie ohroziť gólmana Bernarda. Ten mal úspešný zásah až v hre piatich proti piatim po dobrej strele Hickmotta z metra. Tretia presilovka však už „baranom“ vyšla, v 28. minúte sa pekne preštrikoval až pred brankára Ihnačák a hoci neuspel, z následnej dorážky sa to podarilo dôraznému Bartánusovi. Odpoveď hostí mohla byť rýchla, ak by po peknej kontre prekonal Beskorowanyho voľný Bodó. Mrzieť ho to príliš nemuselo, pretože v 33. minúte vyrovnal zo skrumáže zblízka Pitt a bolo 1:1. Tento stav dlho nevydržal, pretože o 56 sekúnd predviedol peknú individuálnu akciu Lamper a zavŕšil ju aj pekným gólom na 2:1. No a o ďalších 41 sekúnd sa menil stav na 3:1, uvoľnil sa totiž Kabáč a švihom účinne zakončil. V rozpätí 97 sekúnd teda padli pod Urpínom tri góly. Do prestávky mal ešte dobrú možnosť na domácej strane Jääskeläinen. Mieril do žŕdky a potom i hostia, konkrétne Bodó a Klempa, no bystrický brankár znovu podržal svoj tím.

Na začiatku tretej tretiny mohli pridať štvrtý gól Banskobystričania, dostali sa do dvoch prečíslení, ale Bernarda neprekonali Hohmann a Lamper. Neskôr sa dopredu predral i Kabáč, nemal však presnú mušku. Budapešť si vytvorila tlak v presilovke, ale po chybe mohla aj pykať, ak by v oslabení využil sólo Ihnačák. V 51. minúte sa zoči – voči Bernardovi nepresadil Mlynarovič a z ďalšieho brejku ho neskôr nepokoril ani Jääskeläinen. Hostí tieto okamihy posilnili a znížili v 56. minúte. Z dorážky bol úspešný v páde Strech. Záver duelu bol teda dramatický, maďarský celok odvolal brankára, hral v šestici, no nedokázal vyrovnať. Naopak inkasoval štvrtý gól do prázdnej bránky z hokejky Gabora.

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Od začiatku sme chceli hrať poctivý, kvalitný hokej vediac, že Budapešť hrala tretí zápas za posledných päť dní a má kompletné iba tri päťky. V prvej tretine sa nám to však veľmi nedarilo. Nehrali sme u nich, teda v útočnom pásme, nehrali sme ani dôrazne. Až v druhej tretine sme to zlomili, hlavne zásluhou našej štvrtej lajny ‚Kabi‘, ‚Gabi‘ a Kriška. Veľmi sa osvedčili. Naštartovali nás, takže aj ich zásluhou už stredné dejstvo vyzeralo podľa našich predstáv. V tretej tretine sme tri či štyrikrát nevyhodili puk z vlastného pásma a v jednom prípade to hostia využili. Zápas teda súper zdramatizoval, čomu sme neboli radi. Budapešť má však veľmi dobré otáčanie hry do útoku, často sa dostáva do únikov a prečíslení. Túto silnú stránku súpera sme však eliminovali a aj vďaka tomu sme tiež vyhrali.“

Gergely Majoross, tréner Budapešti: „Hrali sme dobre proti kvalitnému banskobystrickému tímu. Dlho sme držali krok s domácimi, no položili nás dva rýchle góly, ktoré sme inkasovali v druhej tretine za stavu 1:1. Potom sme sa ešte vrátili do zápasu, znížili sme, no chýbal nám tretí gól, ktorý sa nám nepodarilo v závere streliť. Bohužiaľ, chýbali nám aj sily, celý zápas sme hrali iba s desiatimi útočníkmi. Vydali sme dnes zo seba všetko, ale nestačilo nám to na bodový zisk.“

HC '05 iClinic Banská Bystrica – MAC Újbuda 4:2 (0:0, 3:1, 1:1)

• Góly: 28. Bartánus (Ihnačák, Cardwell), 33. Lamper (Bubela, Ďatelinka), 34. Kabáč (Hohmann), 60. Gabor – 33. Pitt (Brance Orbán, Bodó), 56. Strech (McNally, Maculay)
  • Rozhodovali: Lokšík, Müllner – Durmis, Gegáň
  • Vylúčení: 2:4
  • Presilovky: 1:0
  • 2407 divákov
  • Banská Bystrica: Beskorowany – Cardwell, Ďatelinka, V. Mihálik, Southorn, J. Brejčák, Nemčík, Žiak – Lamper, Bubela, Jääskeläinen – Hohmann, Ihnačák, Hickmott – Bartánus, Mlynarovič, Šoltés – Kabáč, Gabor, Kriška
  • MAC: Bernard – Macaulay, Garát, Pozsgai, McNally, Blake Orbán, Carlisle, Fejes – Sofrón, Strech, T. Klempa – Bodó, Pitt, Brance Orbán – Terbócs, B. Majoross, Kreisz – Szigeti

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery zo zápasu!

V OBRAZOCH: Barani doma zdolali Budapešť a sú na čele tabuľky