Aktualizované Hokej

Hokejisti HC'05 iClinic Banská Bystrica zvíťazili aj v druhom domácom finálovom zápase Kaufland play off Tipsport Ligy 2018/2019. Nad HK Nitra v stredu triumfovali 3:1.

Ilustračný obrázok k článku Barani majú výborne našliapnuté za titulom. Nitru zdolali aj v 2. finálovom zápase, FOTO
7

Čestné buly druhého finálového duelu vhodila trojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová. Sprvu sa však na ľade nič zaujímavé nedialo, až vo 4. minúte išiel Bartánus sám na nitrianskeho brankára, no neprekonal ho. Ani jeden tím potom nevyužil presilovku, na hosťujúcej strane namieril do bočnej siete Buček, na domácej neuspel voľný Faille. V 14. minúte vykorčuľoval z trestnej lavice Korím a do šance vyzval Bortňáka, ten vystrelil vedľa. V ďalšej početnej výhode Nitranov vypálil McCormack spoza kruhu, Williams nemal v ruke hokejku a zakročil i s veľkou dávkou šťastia. V závere tretiny mal tutovku najprv bystrický útočník Zigo, ale zoči–voči Šimbochovi neuspel a o pár sekúnd ho napodobnil Buček.

Domáci išli do vedenia na začiatku druhej tretiny. Po strele Šoltésa sa presadil z dorážky Šťastný. O pár sekúnd mohlo byť aj 2:0, ak by po rýchlej akcii pokoril Šimbocha zblízka osamotený Asselin. Hostia potom spálili šancu Bučekom a nevyužili ani 42-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, hoci si pred ňou vzali oddychový čas. Rovnakú možnosť prepásli na opačnej strane v trvaní 36 sekúnd „barani“. V polovici zápasu sa mohli tešiť z vyrovnania „corgoni“. Kerbashian predviedol prienik a švihom zakončil spoza hráčov – 1:1. Úradujúci majster odpovedal do troch minút. Po prihrávke Bartánusa vyslal delovku z kruhu Southorn a Šimboch kapituloval – 2:1. Bystričania následne hrali dve presilovky za sebou, no počas nich mohli inkasovať, najmä sólo Bučeka volalo po góle. V zdrvujúcom tlaku nezvýšil vedenie svojho tímu pred bránkoviskom úplne voľný Zigo.

V tretej tretine sa domáci snažili pozorne brániť a nepúšťať súpera do nebezpečných situácií. V 44. minúte navyše mohli udrieť, ak by sa ujal teč voľného Luntera. O pár sekúnd nastala podobná situácia na opačnej strane, neúspešný bol Minárik, ktorý nahradil v zostave Rapáča. Domáci číhali na svoje príležitosti, ale Asselin ani Lunter nenašli recept na Šimbocha. V 51. minúte sa predral pred bránku Fominych, ktorý nevyzrel na Williamsa. Neskôr pohorel pred brankárom hostí po rýchlom prechode do pásma z ľavej strany i Bortňák. V závere Nitra hrala v šestici bez brankára, ale inkasovala do prázdnej bránky z hokejky Higgsa.

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Nitra odohrala veľmi dobrý zápas. Za týmto víťazstvom je veľa roboty z našej strany. Súper bol dobrý v útočnom pásme aj v defenzíve. Jednoznačne musíme zlepšiť presilovky. Darili sa nám cez sezónu, teraz sme sa v početnej prevahe akoby zasekli. Musíme zlepšiť aj fyzickú hru v porovnaní s týmto duelom. Chceme sa dobre pripraviť na tretí zápas a zvládnuť ho.“

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: „Zápas sa niesol v podobnom charaktere ako v utorok. Bol veľmi vyrovnaný, podali sme dobrý výkon. Aj keď v stredu to bolo v obrátenom garde, my sme doťahovali stav, no nepodarilo sa nám to ako Banskej Bystrici predtým. Domáci teda získali druhý zápas v tejto sérii, ale opakujem, z našej strany to bol veľmi dobrý výkon.“

Jordon Southorn, autor víťazného gólu Banskej Bystrice: „Vedeli sme, že na nás čaká silný súper. Misia na domácom ľade je nateraz splnená, ale cieľ je ešte veľmi ďaleko. Vieme, že v Nitre to bude ťažké. Aj na našom ľade to bolo v oboch prípadoch veľmi tesné.“

HC'05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

• Góly: 23. A. Šťastný (Šoltés, Matoušek), 33. Southorn (Bartánus, Higgs), 60. Higgs (M. Lunter) – 30. Kerbashian (McCormack).
  • Rozhodovali: Baluška, Štefik – Tvrdoň, M. Orolín
  • Vylúčení: 4:5
  • Presilovky a oslabenia: 0:0