Monika Obrtalová Rôzne

V Europe si možete chytiť blesk či namiešať farby oblohy

Chytiť si blesk, namiešať farebné tóny, ktoré by sa mohli ocitnúť na oblohe, a množstvo iných pokusov vo vedeckých stánkoch či prednášok ponúka dnešný Festival vedy - Noc výskumníkov na Slovensku 2012 v Banskej Bystrici od 09.00 do 21.00 h v obchodn

Koordinátorka Noci výskumníkov 2012 v Bystrici Mária Lichvárová si myslí, že cieľom aktivity v centre a vo vedeckých stánkoch je hlavne, aby sa veda priblížila bežnému človeku a dieťaťu. „To znamená, že sú vysvetľované javy a deje každodenného života, ale po tej odbornej vedeckej stránke,“ konštatovala dnes na tlačovej konferencii v centre.

Festival sa koná pod koordinačným vedením banskobystrickej Univerzity Mateja Bela (UMB). V jednom zo stánkov sa návštevníci dozvedeli o premene svetelnej energie na elektrickú, ďalší ukazoval rádiom riadené modely áut, lietadiel či rôzne typy motorov používaných v nich. Stánok Chyť si blesk pripravila Stredná priemyselná škola Jozefa Murgaša v Bystrici. Názorne ukazuje silu elektriny, „ktorá je v podstate krásne viditeľná, má to také zvláštne efekty,“ uviedol vyučujúci odborných predmetov na škole Ján Oravec. Záujemca môže vidieť i Teslove transformátory vyrobené študentmi. Nikola Tesla, ktorý vymyslel transformátor, podľa Oravca ľuďom dokázal, že blesk môže byť zdraviu neškodný. „Samozrejme, sú tam určité podmienky – že je na vysokej frekvencii, je to tzv. mäkký zdroj, čiže dáva to tie efekty blesku, ale nezabíja, nepoškodzuje zdravie,“ objasnil Oravec. Blesk si chytila aj 14-ročná Linda z banskobystrickej ZŠ: „Super, brnelo to a potom bolo cítiť spálenú kožu. Nebolelo to,“ uviedla pre TASR svoje pocity.

Maľovať oblaky a miešať farby sa učila v stánku Farebná alchýmia osemročná Nikolka, tiež z banskobystrickej ZŠ. Eva Hnatová z Pedagogickej fakulty vysvetlila, že zo základných farieb sa snažia namiešať rôzne tóny, ktoré by sa mohli ocitnúť na oblohe. Deti sa tak môžu naučiť zásady miešania farieb. Používajú sa pritom tri základné – magenta, azúrová modrá a žltá. Pridávajú sa ešte biela a čierna.

„Noc výskumníkov je jedným z najvýznamnejších podujatí UMB, čo sa týka propagácie a popularizácie vedy medzi deťmi a mládežou. UMB je zastúpená množstvom vedcov, ktorí sú jednak v stánkoch pre deti, tých stánkov je 28, z toho 18 zabezpečuje UMB,“ pokračovala na konferencii rektorka UMB Beata Kosová. Deti si môžu vyskúšať vedu naživo. Univerzita ponúkla aj prednášky pre ZŠ a SŠ, najmä z prírodných vied. Prednášok sa mali zúčastniť žiaci ZŠ z Banskobystrického kraja. Pre dospelých sú pripravené vedecké kaviarne s prednáškami vedcov z UMB od fyziky po politológiu, ktoré uvádzajú populárnym spôsobom.

Podľa Kosovej univerzita podujatie považuje za významné aj preto, že si sľubuje, že sa mnohým stredoškolákom zapáčia prírodné vedy, ktoré ponúka väčšina stánkov. „Sami viete, že dnes máme nedostatok študujúcich na prírodných a technických vedách, a práve k týmto oblastiam treba naše deti pritiahnuť,“ dodala Kosová. Podľa slov Lichvárovej stánky Fakulty prírodných vied (je ich 15) aj prednášky pokrývajú oblasti biológie, chémie, fyziky, geológie, geografie, zastúpenie majú ďalej stánky Pedagogickej fakulty, prezentuje sa aj Katedra telesnej výchovy. Noc výskumníkov sa v meste uskutočňuje druhýkrát.

bystrica24.sk/tasr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM