Zápasy banskobystrických hokejistov v Košiciach barani zvládli na výbornú. V oboch dokázali zvíťaziť a séria sa presunula do mesta pod Urpínom, kde semifinalisti skrížili hokejky po tretí krát.

Ilustračný obrázok k článku Tretie semifinálové meranie síl Bystrice s Košicami: Barani bojovali na domácom ľade až do nájazdov

Hokejisti HC Košice znížili stav semifinálovej série tipsportligovej play off s Banskou Bystricou na 1:2. Vo štvrtkovom treťom dueli triumfovali 2:1 po nájazdoch, ten rozhodujúci premenil Peter Bartoš. Štvrtý duel je pod Urpínom na programe už v piatok o 17:00.

V úvode zápasu mohli ísť do vedenia Košičania, V presilovke sa dostali k zakončenia, ale recept na dobrého Bacashihuu nenašli postupne Spilar, Dudáš ani Bicek. Početné výhody sa potom ponúkli domácim hráčom a tí druhú v rade využili. Po prihrávke Basta z pravej strany sa presadil pred bránkou nepokrytý a pohotový Zigo – 1:0. Hostia potom mohli vyrovnať paradoxne v oslabení. Dostali sa do brejku dvoch na jedného, zodpovednosť zobral na seba na pravej strane Bartoš, avšak mieril do bočnej siete. V závere tretiny zahodil tutovku zblízka Jenčík, takže na prestávku išli spokojnejší Bystričania.

V strednom dejstve to bola skôr šachová partia. Zapríčinilo ju aj pomerne rýchle vyrovnanie hostí. V 24. minúte Cebák zachytil puk pri mantineli, prihral ho z pravej strany pred bránku, kde číhal uzdravený a taktiež pohotový Jenčík – 1:1. Nudu na vypredanom štadióne mohol prerušiť v 35. minúte Hrnka. Vystrelil z ľavého kruhu a Bacashihua nemal puk pod kontrolou, napokon ho zachytil pred čiarou a dobiedzajúcim Lapšanským. Na opačnej strane sa dostal k dobrej koncovke Lunter, keď z prvého kruhu poriadne preveril Melicherčíka. Ten vytiahol betón na poslednú chvíľu. Domácim sa ešte naskytla presilovka a v nej po strele Pujacsa dorážal puk Kytnár, no skóre nemenil i vďaka dôraznej obrane majstra.

V tretej tretine mohli o víťazstve rozhodnúť predovšetkým „barani“. V 46. minúte premárnili svoje šance zblízka pred Melicherčíkom Tománek s Bastom. Potom mal dve dobré možnosti Majdan, najprv neuspel bekhendom z ľavej, a potom forhendom z pravej strany. Viac z hry mali Bystričania, miestami si vytvorili tlak, najmä Zigova formácia, ale stav sa nemenil. Košice mali príležitosť na obrat v 50. minúte. Bartánus našiel Suju pred bránkou, ktorý iba nastavil hokejku, proti bol však Bacashihua.

Duel teda dospel do predĺženia, v ktorom mali veľké šance domáci hokejisti. Najprv Tománek sa dostal až pred Melicherčíka, ale netrafil puk, pretože bol pridržaný košickým hráčom. Potom Lunter voľný skóroval do posunutej bránky, gól neplatil a následne bystrický hráč nepremenil trestné strieľanie. Úspešný nebol ani prienik Hvilu z ľavej strany. Rozhodlo sa až v samostatných nájazdoch, v ktorých sa presadil najprv Bartoš a poistku pridal Lapšanský.

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Hralo sa v dobrom tempe. Bolo to bojovné stretnutie, v ktorom si obe mužstvá nič nedarovali. Košice boli zo začiatku aktívnejšie, ale my sme postupne hru vyrovnali, ku koncu sme mali navrch. Diváci videli málo šanci, výborne pracovali defenzívy a ak aj niečo prešlo, tak tam boli veľmi dobrí brankári. My sme nájazdy nezvládli, no nič sa nedeje, sériu vedieme 2:1 na zápasy a ideme ďalej.“

Marcel Šimurda, asistent trénera Košíc: „Videli sme výborné stretnutie. Z našej strany tam bolo nasadenie a bojovnosť. Lepšie sme zvládali osobné súboje, no súper hral taktiež fyzicky dobre rovnako ako aj my. Poctivou hrou sme stav vyrovnali, hoci súper išiel, paradoxne, skôr do vedenia. Duel napokon dospel do nájazdov, ktoré sme jednoznačne lepšie zvládli my a preto sme vyhrali.“

Peter Bartoš, autor víťazného gólu Košíc: „Dôležité bolo, že sme domácim nedovolili skórovať. Nedali nám viac gólov, pretože u nás to mali príliš jednoduché, keď dosiahli góly po našich chybách. Tie by sa nám nemali stávať. O tom je ale play off. Domáce zápasy sú za nami a sme radi, že v Bystrici každý jeden z nás podal maximálny výkon. Je veľmi dobré, že sme odrazili domácich a znížili stav tejto série na 1:2.“

HC'05 iClinic Banská Bystrica – HC Košice 1:2 pp a sn (1:0, 0:1, 0:0 – 0:0, 0:1)

• Góly: 13. Zigo (Bast, Šmach) – 24. Jenčík (Cebák), roz. nájazd Bartoš
  • Rozhodovali: J. Konc, Baluška – Smrek, Gajan
  • Vylúčení: 4:5
  • Presilovky: 1:0