Ivana Kováčiková Rôzne

Nože Hrochoťana Laskyho vlastní aj princ Charles. Najnovšie zahviezdil v renomovanej súťaži

Parádny úspech! Známy umelecký nožiar zabodoval v renomovanej súťaži. Medzi stovkami zatváracích nožov získal krásne ocenenie. Čím si získal porotu?

Ilustračný obrázok k článku Nože Hrochoťana Laskyho vlastní aj princ Charles. Najnovšie zahviezdil v renomovanej súťaži
13
Galéria
Zdroj: Peter W. Haas

Ladislav Lasky Šánta sa v roku 1993 začal venovať výrobe replík historických zbraní pre šermiarsku skupinu Corvus Arma, ktorej bol aj aktívnym a zakladajúcim členom. Popri výrobe replík sa, ako tramp, prepracoval aj k nožom. Z tohto obdobia pochádza prezývka Lasky, ktorá je jeho obchodnou značkou. Do Bystrice sa z Bratislavy, kde sa narodil, presťahoval začiatkom roka 1994, kde sa svojej záľube začal venovať profesionálne. Viac ako desať rokov žije a pracuje v obci Hrochoť.

Náročné americké testovanie

Umelecký nožiar si na chvíľu „odskočil“ od výroby historických nožov, mečov a nožov z damaškovej ocele a vyvinul úžitkový nôž, ktorý nazval Pteryx L2. Minulý týždeň jeho výtvor zabodoval v renomovanej súťaži amerického testovacieho inštitútu Gear Institute. Medzi stovkami zatváracích nožov na svetovom trhu sa umiestnil na štvrtom mieste.

Pri testovaní boli všetky nože používané výlučne na každodenné úlohy, ako aj v testovacích podmienkach – prerezanie lana a niekoľkých spojených plátov kartónu. Oceľové čepele sa testovali pri odrezaní čerstvej vetvy stromu, následne ich zašpinili a namočili v potoku, potom ich nechali minimálne dvanásť hodín v slanej vode a osušili na slnku.

Outdoorsman Nick LeFort v recenzii na Laskyho nôž ocenil okrem iného použité materiály, titánovú poistku, výdrž ostria čepele a vyváženosť čepele s rúčkou. Nick LeFort je spisovateľ na voľnej nohe a dizajnový inžinier. V outdoorovom priemysle je známy ako Viking a tiež vyrába nože.

„Pteryx L2 drží na dvoch oceľových, masívnych častiach rúčky s kostrovým tvarom s oválnymi dierami. Pri niektorých nožoch by to bol risk, ale funkčnosť L2 to vôbec neohrozilo. Voľba pomerne známych ocelí – ako napríklad Bohler M695 Extra, čo je vylepšená verzia 440C nehrdzavejúcej – a neoznačený typ ocele rúčky indikuje príklon k časom overeným materiálom pred pokušením nových „boutique“ materiálov. Toto by mohol byť problém pri promovaní noža a predajoch, ale v žiadnom prípade nie v kvalite noža, uviedol Nick LeFort na margo Laskyho noža.

Detailná ručná práca

Veľkosť Pteryxu L2 si vyžaduje trochu zvyku, rovnako tak skrytá poistka na jednoručnom systéme otvárania noža. „Ale akonáhle si uvedomíte, s čím máte do činenia, pochopíte, že máte nôž, ktorým rozkrojíte jablko, naštiepete drevo, alebo dáte dole grizlyho s využitím veľmi malého úsilia,“ uviedol v recenzii Le Fot. Okrem iného sa dočítame aj to, že Lasky nabrúsil nôž tak dokonale, že sa doteraz, aj po testovaní, nemusel dotknúť brúsneho kameňa.

A konečný verdikt? Lasky pri zostavovaní Pteryxu L2 nevybočil z cesty, upriamil svoju pozornosť na použitie časom overených materiálov a sústredil sa na vytvorenie unikátneho a mimoriadne funkčného dizajnu. Navyše, ručne skladaná konštrukcia a pozornosť na detail dáva nôž za zlomok ceny ostatných nožov tohto kalibru. Ak bude Lasky naďalej robiť nože ako je tento, určite si nájde v Severnej Amerike silnú pozíciu.

Laskyho nože vlastnia stovky spokojných zákazníkov, medzi nimi napríklad aj Charles, princ z Walesu. V súčasnosti vyrába najmä damaškové nože vlastného dizajnu, ale aj zákazkové nože podľa želania zákazníkov. V menšej miere aj nerezové nože a meče. A ak treba, občas nakuje sekerku, krompáč alebo nabrúsi nože pre ľudí z okolia.

Čítajte tiež:

Mladí nadšenci z Bystrice zabodovali. Netradičnými šachmi zaujali až v Bruseli

Do Bystrice prichádza prelomový nápad: Zmení vyučovanie na školách

FOTO: Hrochoťan Laksky uspel s úžitkovým nôžom Pteryx L2
13
Galéria
Zdroj: Peter W. Haas
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM