Webnoviny - Futbal

Slovan zdolal Banskú Bystricu 3:0

Góly: 5. P. Petráš, 22. a 66. Halenár, ŽK: 42. Grendel - 66. Pleva, rozhodovali: Olšiak - R. Sluk, Vindiš, 3801 divákov

Slovan sa ujal vedenia už v 5. min stretnutia, keď domáci zužitkovali prvý rohový kop Jána Kozáka. Špílmacher „belasých“ našiel voľného Petra Petráša, ktorý strelou bez prípravy z voleja trafil bránku hostí. O dvanásť minút neskôr mohli zverenci Michala Hippa zvýšiť svoj náskok, ale Sylvestr, ktorý sám bežal na bránku Bystričanov, v rozhodujúcej chvíli spadol. V 19. min opäť Sylvestr neuspel v osobnom súboji s dvojicou obrancov tímu trénera Jankecha. Druhý gól pridal v 22. min pohotový Halenár, ktorý po úspešnom prieniku po pravej strane umiestnenou prízemnou strelou zvýšil na 2:0. V 43. min sa hlavička Salátu odrazila od brvna bránky hostí a gól Masaryka, ktorý padol v tej istej minúte, nebol uznaný pre postavenie mimo hry útočníka Slovana.

V druhom polčase si prvú šancu vypracovali hostia, no hlavička Seyeho preletela ponad domácu bránku. V 63. min Halenár zopakoval svoj dravý únik po pravej strane z prvého polčasu, ale na jeho polovysokú strelu bol Boroš prichystaný. Čo sa Halenárovi nepodarilo v tomto okamihu, dokázal o tri minúty neskôr, keď presnou umiestnenou strelou k vzdialenejšej žrdi úspešne zakončil akciu po osi Kozák – Masaryk – Halenár. V 69. min Uškovičová strela spoza pokutového územia iba tesne minula bránku Putnockého. O desať minút neskôr brankár Slovana pohotovo zasiahol pred nabiehajúcim Pichom, ktorého do šance poslal Uškovič. V 80. min strela Uškoviča len tesne opäť minula bránku domácich. Dve minúty pred koncom stretnutia Plevovu krížnu prihrávku Dosoudil obetavo odvrátil na rohový kop. V nadstavenom čase mohol trojgólový náskok belasých zveľadiť ešte Ivana, ale svoju šancu úplne voľný päť metrov pred bránkou Banskobystričanov nezužitkoval, lebo vysoko prestrelil.

FK Senica – FC Nitra 0:0 ŽK: 83. Gajdošík – 30. Rák, 56. Ľ. Kolár, 75. Kaspřák, rozhodovali: Valášek – Slyško, E. Weiss, 2709 divákov

Nováčik začal proti lídrovi corgoňligovej tabuľky lepšie. Celý prvý polčas mali hru vo vlastnej réžii domáci hráči. Hostia z Nitry sa spoliehali najmä na rýchle protiútoky. Do prvého zakončenia sa dostal v 4. min Števko, hlavou však mieril vedľa. V 13. min dravý prienik Pirosku do pokutového územia hostí zastavil až brankár Hroššo. V 17. min hlavičkoval z výhodnej pozície kapitán domácich Laurinc iba nad hosťujúcu bránku. Seničania mali v prvom dejstve výhodu viacerých štandardiek z okolia pokutového územia, no Velický ani Piroska neboli úspešní. Veľkú šancu mali Záhoráci v 35. min, po rohovom kope Pirosku sa dostal k lopte na päťke Homola, ten ešte prihrával Laurincovi, ktorý namieril len do ľavej bočnej siete. Jediný vážnejší strelecký pokus mali Nitrania v 43. min, keď Kóňa nebezpečne pálil z 20 m a lopta išla tesne vedľa pravej Hneď v úvode druhého polčasu sa dostal do šance Piroska, mieril však nad. Po prestávke sa viac osmelili smerom dopredu aj Nitrania. V 53. min Kóňa pekne vysunul Glendu, jeho strelecký pokus brankár Kamesch vyrazil. V 64. min individuálne vnikol do šestnástky hostí Piroska, lopta po jeho strele letela tesne nad hosťujúcu bránku. Na druhej strane Kóňovu tečovanú strelu domáci gólman vyrazil na roh. Nitrania hrali v defenzíve veľmi pozorne a Záhoráci sa len veľmi ťažko presadzovali. V 74. min sa opäť individuálne presadil Piroska, jeho strelu spoza šestnástky brankár vyrazil na roh. O chvíľu neskôr nebezpečne z rohu šestnástky vystrelil Rák, ale Kamesch si s jeho pokusom poradil. Záverečnú šancu priemerného stretnutia mali Seničania v 87. min, ale Faldynova hlavička z päťky si cestu do siete nenašla a diváci gól v stretnutí nevideli.

Spartak Trnava – MFK Dubnica 1:0 (1:0) Gól: 7. Doležaj (z 11 m), ŽK: 37. Doležaj – 27. Držík, 70. J. Vavrík, 85. L. Zápotoka, rozhodovali: Vnuk – Mókoš, Kubačka, 4657 divákov

Trnavčania povzbudení víťazstvom z Prešova dokazovali aj v domácom prostredí chuť po víťazstve a s Dubnicou začali tradičným tlakom s dôraznou ofenzívou i celoplošnou kombinačnou hrou. Hosťom nedovolili vytvoriť si súvislú akciu. Už v 18. sekunde Kožuch využil nedorozumenie obrany Dubničanov, rútil sa sám na gólmana Ďurča, ktorý včasným vybehnutím zmenšil strelcovi uhol a lopta len tesne minula pravú žrď. Nebezpečné akcie červeno-čiernych pokračovali a výsledkom ich snaženia bola 7. min, keď prenikajúceho Kožucha fauloval v šestnástke stopér Nosek a arbiter nekompromisne ukázal na biely bod. Loptu si postavil kapitán Doležaj a po zemi poľahky otvoril skóre (1:0). S pribúdajúcimi minútami sa hostia osmeľovali rýchlymi brejkmi, najviac hrozili nebezpeční útočníci Porázik a L. Zápotoka. V 42. min brazílsky legionár Neto z 20 metrov opečiatkoval spojnicu brvna a žrde a odrazenú loptu Kožuch nezakončil. V 43. min sa mohlo potvrdiť nepísané pravidlo nedáš-dostaneš, keď sa nebezpečne rýchly Porázik prekľučkoval obranou domácich, lopta letela do bránky, ale v ostatnej chvíli Schmidt kĺzačkou odvrátil istý gól hostí.

Aj po obrátke pokračovali domáci v útočnom snažení. V 54. min sa Bernáth pustil slalomom cez obrancov Jánošíka a Noseka, ale v snahe zakončiť mu ľahkú loptu po zemi chytil Ďurčo. V 58. min Porázik z otočky mieril medzi žrde, ale Rybanský vynikol. V 64. min sa Kopúnek blysol dobre mierenou strelou, pozorný Ďurčo ešte krajšou robinsonádou zachránil. V 72. min striedajúci Kone Koro výrazne oživil útočnú aktivitu domácich, keď presnou hlavičkou po centri Neta reflexívne zachraňoval brankár hostí. O dve minúty opäť Neto v rýchlom prieniku takmer cez celú polovicu ihriska prešprintoval aj brániacich Dubničanov, ale Ďurčo vyrazil loptu nohou na desiaty rohový kop. Hostia sa osmeľovali, v 78. min T. Zápotoka sa ocitol v šestnástke, ale zakončenie bolo nepresné. V 84. min snaživý Kone opäť potvrdzoval svoje veľké úsilie a túžbu po góle, ale proti bol Ďurčo. V zápätí nastal drvivý tlak domácich, v 85. min Kopúnkovu delovku z hranice šestnástky zastavilo brvno dubnickej brány. Snaživí hostia po enormnom tlaku domácich nakoniec ubránili solídny výsledok, a tak sa gólové hody nekonali.

MŠK Žilina – FK DAC 1904 Dunajská Streda 1:0 (0:0) Gól: 70. Jež, ŽK: 20. Majus, 35. Koejoe, 56. J. Novota, 57. Nikolič, 60. Seelaus (všetci D. Streda), rozhodovali: Chmura – Rastislav Kubica, Čiernik, 3159 divákov.

Žilina vstúpila do stretnutia aktívne, už v prvej minúte sa ocitol tesne pred bránkou hostí Vyskočil, ale brankár Novota vyrazil jeho strelu na rohový kop. V 7. min Jež vysunul Rilkeho do brejku za obranu Dunajskej Stredy, ten však namiesto strely zvolil v šestnástke nepresnú prihrávku na nabiehajúceho hráča a z gólovej šance nebolo nič. Hostia prvýkrát vážne pohrozili v 17. min, keď N´Kendova strela z priameho kopu približne z 20 metrov „lízla“ hornú žrď Dúbravkovej bránky. Domáci potom o päť minút neskôr spálili ďalšiu tutovku, Vyskočil prihrával zľava do šestnástky nabiehajúcemu Lietavovi, ale žilinský útočník loptu nestihol zasiahnuť. S pribúdajúcimi minútami sa domáci pokúšali svojou typickou kombinačnou hrou, rýchlymi prihrávkami po zemi, vypracovať si gólové šance, nedarilo sa im však v koncovke. Finálnym prihrávkam pred bránkou chýbala presnosť.

Hostia, ktorí sa dlhšiu dobu nedostali na polovicu súpera, mohli ísť do vedenia v 31. min, N´Kendo vystrelil z pravej strany a lopta trafila ľavú žrď. O dve minúty na to mali hostia ďalšiu príležitosť. Koejoeho strelu sprava brankár Dúbravka vyboxoval pred seba, nabiehajúci Boya sa poriadne oprel do lopty, ale jeho delovka minula žilinskú svätyňu. Dunajská Streda pokračovala v ofenzívnej aktivite, v 36. min trafil tentoraz pravú žrď domácej bránky obranca Kazlauskas.

Po prestávke akoby sa opakoval scenár zo začiatku prvého polčasu. Žilinčania zatlačili hostí na ich polovicu a vytvorili si niekoľko šancí. V 50. min zaváhal v ďalšej čistej šanci Rilke, ktorý po prihrávke Lietavu minul z tesnej blízkosti. V 60. min bolo na ihrisku aj v jeho tesnej blízkosti trochu viac emócií, keď ostal na trávniku ležať hráč hostí Seelaus a domáci pokračovali v hre. Po odpískaní takmer došlo k potýčke medzi zástupcami realizačných tímov oboch družstiev. Od tohto momentu sa hra opäť vyrovnala. Hostia kopali niekoľko rohov, ale vážnejšie žilinskú bránku neohrozili. Domácim sa podarilo rozhodnúť zápas v 70. min., keď striedajúci Zlatkovič ideálne vysunul do šestnástky domáceho kapitána Ježa a ten z bezprostrednej blízkosti prekonal Novotu. Aj v posledných dvadsiatich minútach mala Žilina niekoľko šancí, hralo sa viac na polovici Dunajskej Stredy.

MFK Ružomberok – MFK Petržalka 2:0 (1:0) Góly: 39. Lačný, 90. J. Maslo ŽK: 18. Gallo, 48. Peter Majerník – 44. Burza, rozhodovali: Šipoš – Košecký, Petríček, 2328 divákov

Od začiatku zápasu bolo zrejmé, že obe mužstvá chcú hrať futbal. V 6. min krížna strela domáceho Božoka letela len tesne vedľa žrde. Krátko potom Ján Maslo stratil loptu v strede ihriska, zmocnil sa jej Fodrek, ktorý bežal sám na bránku, no v súboji s ružomberským gólmanom Penksom neuspel. Ako sa neskôr ukázalo, bola to najvážnejšia príležitosť v prvom polčase. Útočník Petržalky sa pri akcii zranil a vzápätí ho museli vystriedať Fieberom. V 16. min vnikol Pavol Sedlák do malého obdĺžnika Ružomberka, akciu však nezakončil. Ďalšiu príležitosť mali v 27. min Liptáci, Lačný v dobrej pozícii však na loptu nedosiahol. V 39. min sa už domáci fanúšikovia potešili. Agilný Božok šikovne prihral dopredu Lačnému, ktorý umiestnenou strelou nedal Jenčovi v bránke súpera ani najmenšiu šancu – 1:0. Vzápätí bol v šanci Hodek, Penksa pohotovým vybehnutím však nebezpečenstvo odvrátil.

Prvú šancu v druhom dejstve mala Petržalka, krížna strela Fiebera v 49. min však medzi tri žrde nesmerovala. V 56. min mohli domáci svoje vedenie poistiť, Zošák zblízka trafil iba do Jenčových nôh. O chvíľku neskôr sa štadiónom opäť ozvalo hlasité „gól“, keď loptu do petržalskej bránky dopravil Sivčevič. Vzrušenie však bolo zbytočné, keďže akcii predchádzal ofsajd. Aj v ďalších fázach sa hralo v svižnom tempe a o zaujímavé momenty nebola núdza. V 73. min potiahol akciu domácich po ľavej strane Ďubek, na jeho krížny center si nabehol Lačný, no skóre sa nemenilo. V 84. min predviedli Ružomberčania ukážkový útok. Ďubek si v pohybe dvakrát vymenil loptu s Lačným, domácemu zakončovateľovi však chýbala v koncovke presnosť. V poslednej minúte riadneho hracieho času úspech domácich spečatil gólom Ján Maslo. Ružomberok sa dočkal druhého víťazstva v sezóne. SITA