Monika Obrtalová Basketbal

Šieste domáce víťazstvo v rade!

Banskobystrickí basketbalisti opäť potešili divákov pod Urpínom. V dôležitom zápase o miestenku do play-off sa im podarilo zdolať tím Svitu a predĺžili tak šnúru domácich víťazstiev už na číslo šesť. Zisk dvoch bodov sa však nerodil ľahko a odpor hrá

ŠKP Banská Bystrica – BK Iskra Svit 94:87 (20:19, 26:18, 12:22, 34:28)

//Trestné hody:// 27/31 (87%) – 21/33 (64%) //2 body:// 29/60 (48%) – 31/63 (49%) //Trojky:// 9/22 (41%) – 4/20 (20%) //Doskoky:// 33 – 28 //Asistencie:// 10 – 11 //Zisky:// 4 – 3 //Bloky:// 3 – 1 //Straty:// 8 – 7 //Fauly:// 26 – 24 //Technické chyby:// 0 – 2

//Banská Bystrica:// Rendla 24 (2), Hovaňák 17 (2), Velčić 12 (2), Grznár 6, Cvitanović 4 (Immink 17 (2), Dorazil 11, Koczkáš 3 (1), Körner 0), vyfaulovaní: Dorazil (34. min), Hovaňák (38. min), Rendla (38. min)

//Svit:// Ćosić 27 (1), Smith 26, Bílik 10 (1), Znanec 8, Findura 0 (Míčka 11 (1), Lenárt 5 (1), Lopušniak 0), vyfaulovaní: Smith (35. min), Znanec (37. min), Bílik (40. min), technické chyby: tréner Černický (23. min), lavička (37. min)

Rozhodovali: Igor Pipíška, Martin Margala, Dušan Bohucký

Ak si chceli Banskobystričania udržať reálnu šancu na postup do play-off, museli v zápase proti Svitu bodovať naplno. Obzvlášť pri tohtosezónnych domácich výkonoch ŠKP sa táto úloha nezdala byť nesplniteľnou. Perie pod Urpínom totiž pustili už aj tímy s najvyšších poschodí tabuľky a preto diváci právom očakávali víťazstvo.

To sa však nerodilo ľahko. Úvod bol z oboch strán rozpačitý a aj preto prvý kôš padol až po takmer dvoch minútach. Strelili ho domáci a predznamenali tým aj ďalší vývoj prvého polčasu. Bystričania boli neustále o krok vpred a Svit sa snažil len udržiavať prijateľný rozdiel medzi tímami. To sa mu aj darilo a počas prvej štvrtiny sa domáci nevzdialili hráčom spod Tatier na viac ako 7 bodov. Až do záveru druhej štvrtiny bol stav stále tesný a náskok domácich maximálne jednociferný. Ku koncu polčasu však domáci zapli na vyššie obrátky a aj vďaka trojke Imminka 8 sekúnd pred koncom natiahli polčasový rozdiel na 11 bodov.

Druhý polčas začal tam, kde prvý skončil. Tímy si od seba udržiavali konštantný odstup a vôbec nič nenasvedčovalo tomu, že by Svit ešte zdvihol hlavu. Predsalen sa to však stalo. V druhej polovici tretej štvrtiny zlepšili hostia obranu, s čím si ŠKP nevedelo dať rady a skóre tak začalo naberať opačný smer. V úvode poslednej časti hry sa dokonca hostia, za jasotu svojich fanúšikov, prvýkrát dostali v zápase do vedenia.

Zlom v stretnutí nastal v polovici záverečnej štvrtiny, kedy sa za stavu 71:70 pre Svit vyfauloval druhý najlepší strelec hostí Smith, ktorý okrem bodového prínosu zohrával dôležitú úlohu pod oboma košmi. Bystričanom nebolo viac treba. Za dve minúty už bolo 81:74 pre domácich a o zápase bolo v podstate rozhodnuté. Bodku za zápasom dal štyri sekundy pred koncom efektným smečom domáci Richard Grznár a spečatil tak dôležité domáce víťazstvo v pomere 94:87.