Jaroslav Dodok Správy

Šéfka centra voľného času: Nové financovanie môže zlikvidovať naše krúžky!

Nový spôsob financovania centier voľného času (CVČ) síce podľa slov riaditeľky banskobystrického Súkromného CVČ na Moskovskej Zuzany Trnikovej nebude pre ich zariadenie likvidačný, môže byť však taký pre krúžkovú činnosť a "smutný" pre deti, ktorým by ju nemohli poskytovať.

Ilustračný obrázok k článku Šéfka centra voľného času: Nové financovanie môže zlikvidovať naše krúžky!
Foto: Eva Viestová

Tie by sa nemali kde športovo vyžiť či tráviť voľný čas. Lyžiarsky alebo tenisový krúžok tu navštevujú aj žiaci, ktorí nežijú v Banskej Bystrici. Pokiaľ by obce, v ktorých bývajú, neposkytli SCVČ dotácie, cenu jednotlivých krúžkov by muselo niekoľkonásobne zvýšiť, upozorňuje Trniková. „Napríklad by nebola päť eur, ale cena krúžku by vzrástla, dajme tomu, až na 40 eur mesačne.“

Na základe novely zákona o financovaní škôl a školských zariadení dostanú od 1.1.2013 peniaze na krúžky obce, kde majú deti od päť do 15 rokov trvalý pobyt. Pokiaľ ide o chlapcov a dievčatá, ktorí žijú mimo Banskej Bystrice, SCVČ je v štádiu komunikácie so starostami a primátormi miest, kde majú trvalý pobyt. SCVČ na Moskovskej má celkovo 839 detí do 15 rokov, z toho je 97, teda necelých 10 percent, z okolitých miest. Momentálne rokujú s rôznymi obcami či mestami ako Tajov, Sliač, Špania Dolina, Zvolen, Môlča či Selce. Najviac detí má centrum zo Zvolena a Malachova.

Obec Malachov má podľa starostu Ondreja Slivku záujem, aby sa deti, ktoré v nej žijú, vzdelávali v týchto centrách. Dodal, že pokiaľ sú peniaze vyčlenené na centrá, určite budú účelovo poskytované. Žiadosti obec eviduje, má zhruba dve na asi osem žiakov, ktorí navštevujú CVČ mimo obce. Zatiaľ však podľa Slivku nie je jasné, koľko financií príde na jedno dieťa v podielových daniach za rok a či budú chodiť naraz alebo mesačne. „Pokiaľ obec dostane tie peniaze v podielových daniach, tak zastupiteľstvo bude o tom rozhodovať na základe týchto žiadostí. Starosta ich eviduje a predkladá obecnému zastupiteľstvu,“ dodal Slivka.

Trniková pokračovala, že nové financovanie má „ďalší háčik“ a nevedia, ako sa k nemu mesto postaví. A to v prípade, ak má síce dieťa trvalý pobyt v Banskej Bystrici, ale navštevuje krúžkovú činnosť vo viacerých zariadeniach s rôznymi zriaďovateľmi. „Bude sa dotácia, ktorá príde z mesta, zo štátu ešte zvlášť deliť, štiepiť?“ pýta sa Trniková. Dodala, že doteraz dostávalo rovnakú dotáciu na dieťa jedno aj druhé zariadenie.

Ako uviedol hovorca primátora Banskej Bystrice Filip Roháček, mesto v týchto dňoch pripravuje nové znenie predmetného všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré bude predložené na marcovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. „Ale už pri jeho príprave sa mesto stretáva s viacerými komplikáciami. V Banskej Bystrici evidujeme v tejto chvíli niekoľko sto detí, ktoré navštevovali dva, tri, prípadne aj päť záujmových krúžkov v rôznych CVČ. Nová legislatíva nám však umožňuje poskytnúť príspevok na jedno dieťa len jednému CVČ,“ pokračoval Roháček.

Tento problém bude mesto prostredníctvom svojho Školského úradu riešiť v najbližších dňoch na porade zriaďovateľov centier. „Musíme rozhodnúť s účinnosťou od 1.1.2013, ktorému z CVČ bude príspevok na dieťa poskytnutý, ak toto navštevuje viaceré zariadenia. Príspevok nie je možné deliť medzi viaceré organizácie.“ Roháček dodal, že mesto sa bude snažiť nastaviť systém tak, aby od nového školského roka jasne nastavené pravidlá zabránili viacnásobnej evidencii detí. Ako sa bude situácia riešiť do konca tohto školského roka, je zatiaľ predmetom vyhodnocovania možností vyplývajúcich zo zákona.

V meste je jedno CVČ v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti a šesť súkromných. Tieto celkovo doteraz evidujú viac než 8000 detí. „Pritom v Banskej Bystrici je vo veku od päť do 15 rokov len niečo málo cez 6000 detí, na ktoré aj mesto dostane peniaze zo štátneho rozpočtu,“ podotkol Roháček.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM