Iné športy

Pod Urpínom sa domáci džudisti predviedli v skvelej forme. Pozrite, ako sa im darilo v konkurencii pretekárov z 11 európskych krajín!

Ilustračný obrázok k článku Parádna žatva bystrických džudistov na medzinárodnom turnaji. Vybojovali 19 medailí
9
Zdroj: Judo Grand Prix BB

Už piaty ročník medzinárodného mládežníckeho turnaja Judo Grand Prix Banská Bystrica sa uskutočnil cez víkend v športovej hale na Štiavničkách. Zasúťažiť si prišlo vyše 500 pretekárov z 11 európskych krajín. Domácim džudistom sa podarilo vybojovať 19 medailí.

„Tešíme sa, že stabilnými účastníkmi turnaja sú silné tímy z viacerých európskych krajín, spomeniem pretekárov z ruského Ťumenu, tí sú tak z najďalej , ale že prichádzajú aj nové ako sú tento rok tímy z Talianska a Švajčiarska,“ povedal Branislav Slaný, riaditeľ turnaja. Judo Grand Prix Banská Bystrica je jedným z najväčších mládežníckych medzinárodných turnajov v džude organizovaných v SR a za svoju päťročnú históriu sa zaradilo medzi popredné turnaje v strednej Európe.

V meste pod Urpínom si na žinenke zmerali sily džudisti z Bieloruska, Chorvátska, Českej republiky, Maďarska , Poľska, Ruska, Slovinska, Ukrajiny, Švajčiarska, Talianska a samozrejme, Slovenska.

V sobotu 10. februára patrila hala žiackym kategóriám. Hala opäť praskala vo švíkoch, ale podľa nových pravidiel Slovenského zväzu juda, museli organizátori stihnúť ukončiť turnaj do osemnástej hodiny. Z tohto dôvodu sa súťažilo naraz až na šiestich žinenkách. Výborne sa darilo aj domácim pretekárom. V sobotňajších žiackych kategóriách vybojovali spolu dve zlaté, tri strieborné a šesť bronzových medailí. Tie najcennejšie kovy si vybojovali Ema Fízeľová z ŠK Judo Dukla (FU 15/-63kg) a Tomáš Zacharovský z ŠK UMB (MU 15/-66kg).

Nedeľa 11. februára pokračovala už vo voľnejšom tempe zápolením dorastencov. Najcennejšie umiestnenie si vybojovali až štyria domáci pretekári: Ema Fízeľová z ŠK Judo Dukla (FU 18/-63kg), Benjamín Maťašeje tiež z ŠK Judo Dukla (MU 18/+90kg), Jitka Pavlovičová z ŠKP BB (FU 18/-57kg) a Samuel Ret z ŠKP BB (MU 18/-81kg). Ich kluboví kolegovia vybojovali ešte jednu striebornú a tri bronzové medaily.

Turnaja sa zúčastnilo spolu 74 tímov a ŠK Dukla sa umiestnil podľa poštu medailí na peknom siedmom mieste spomedzi všetkých klubov.

Už tradične bývajú počas slávnostného ceremoniálu turnaja vyhodnotení aj najúspešnejší džudisti klubu Dukly, ktorými v roku 2017 boli: