Monika Földešiová Hokej

Odchod do Nitry so zvesenou hlavou

V 11. kole hokejovej Tipos extraligy hostili zverenci Alpo Suhonena bielomodré dresy spod Zobora.

HC'05 B. Bystrica – HK Nitra 4:2 (1:0, 0:2, 3:0) Góly: 5. Marcinek, 55. Tománek, 56. Kristoffersson, 60. Huba – 29. Mašlonka, 39. Hrnka. Rozhodcovia Goga – Kacej, Tvrdoň, vylúčení 4:3, presilovky 0:0, v oslabení 1:0, zmeny: 29. bez Kolbu (Bystrica), 1389 divákov.

Hlad po druhom domácom víťazstve nespôsobil na ľade prevratné zmeny. ‚Barani‘ síce už v 5. min otvorili skóre, keď Marcinek šikovne po obehnutí bránky bekhendom prekonal Penkera, no potom nastal klasický obraz. Snaha sa síce cenila, bez ďalšieho gólového efektu však vyšla doprázdna a po dvoch tretinách svietilo skóre pred znižujúcom sa návštevnosťou s nelichotivými 1:2. Nitrania pôsobili kompaktne a hrali presne to, čo potrebovali. V 29. min Mašlonka nekompromisne k pravej žŕdke vyrovnal a tesne pred druhou prestávkou v 39. min Hrnka po strele Ďuráka prekonal Chorošuna zblízka druhýkrát.

Z domácich šancí vynikli viaceré, v 7. min Kútneho, následne Paľov nedokázal zdvihnúť bekhendom puk ponad Penkera, v 19. min zvolil Sýkora strelu, keď sa v prečíslení možno žiadala nahrávka na Tománka. V druhej tretine Tománek dvakrát v 24. i v 31. min spálil dobré príležitosti, prvý raz vďaka Penkerovi, druhýkrát netrafil bránku. Nitrania v premieňaní šancí dosiahli vyšší koeficient, aj preto, že ich veľa nemali, z tých najväčších Korhoňovu v 36. min zlikvidoval Chorošun a v 38. min ho S. Saliji takmer prestrelil, keď puk sa pomaly skĺzol mimo bránku.

Tretiu tretinu začali domácim nevyužitou presilovkou, pri ktorej dokonca takmer dovolili Štefankovi skórovať. V 46. min Fojtík netrafil puk pred prázdnou bránkou, čo však bolo podstatné, Nitrania súpera do tlaku nepustili a sami mu nepríjemne ‚zatápali‘. Zúfalá snaha po vyrovnaní trvala skoro až do úplného konca a až Tománek po strele Cuníka navodil v 55. min čarovný obrat. Po 30 sekundách Kristoffersson pridal víťazný gól a ‚barani‘ si už na vydolované tri body nedali siahnuť, aj keď 89 sekúnd pred koncom sa začala power play hostí a aj presilovka šiestich na štyroch. Presne 35 sekúnd pred koncom spečatil víťazstvo domácich cez celé ihrisko do prázdnej bránky Huba.

Hlasy trénerov: Alpo Suhonen, kouč B. Bystrice:„Pred­chádzajúce dva týždne sme boli pod stresom z doterajších výsledkov a hry. Všetko napätie sa prenieslo do tohto zápasu, chlapci si zaslúžia pochvalu len za bojovnosť. Presadili sa nám dve posily, Tománek a Huba, vďaka vedeniu za ich príchod. Naša nevýrazná hra je výsledkom viacerých skutočností, máme mladé neskúsené mužstvo, čakáme od nich viac, hrajú pod tlakom, čo sa negatívne premieta do hry, preto ten kŕč.“

Branislav Okuliar, tréner Nitry:„Bol to dobrý zápas, dodržali sme všetko, čo sme si povedali, len škoda dvoch minút v tretej tretine. Súpera sme do tlaku nepustili, trápil sa, aj preto tie dve minúty veľmi mrzia. Po dvoch strelách inkasovať dva góly je priveľa, už sme nestihli na ne odpovedať.“