Jakub Forgács Správy

O zberateľskej vášni známeho Bystričana sa rozprávajú legendy: Priblíži ju zbierka motýľov či fajok

Patril medzi najvýznamnejších Banskobystričanov 20. storočia. Pri príležitosti 75. výročia narodenia a 20. výročia úmrtia významného skladateľa Svetozára Stračinu sa Bystričanom naskytuje jedinečná príležitosť. Spoznať osobne jeho zberateľskú vášeň.

Ilustračný obrázok k článku O zberateľskej vášni známeho Bystričana sa rozprávajú legendy: Priblíži ju zbierka motýľov či fajok
Zdroj: TASR

O zberateľskej vášni jedného z najvýznamnejších Banskobystričanov 20. storočia, slovenského skladateľa Svetozára Stračinu, sa rozprávajú legendy. Rád sa obklopoval umeleckými i spomienkovými predmetmi a všeobecne sa vie, že jeho záľuba prerástla až do bizarnej zberateľskej vášne. Tú približuje výstava v banskobystrickom Thurzovom dome pod názvom Farebné svety Svetozára Stračinu II.

Zbierky fajok aj motýľov

Výstava vznikla v spolupráci Stredoslovenského múzea – Múzea ľudového tanca a Štátnej vedeckej knižnice – Literárneho a hudobného múzea v Banskej Bystrici pri príležitosti 75. výročia narodenia a 20. výročia úmrtia tohto významného skladateľa.

„Medzi osobnými predmetmi skladateľa nájdeme zbierku motýľov, mincí, ľudové výšivky, zvonce, drevené plastiky a mnohé iné kuriozity. Jednou z najväčších zberateľských pých Stredoslovenského múzea ako správcu pozostalosti skladateľa je rozsiahla zbierka fajok, ktorú zozbieral zo svojich ciest a od priateľov. Unikátnou je i zbierka slovenského maliarskeho umenia s dielami našich popredných výtvarníkov či fonotéka, ktorá už dnes predstavuje vzácny archív ľudovej hudby,“ zdôraznil riaditeľ múzea Roman Hradecký.

Ako priblížil, jedným z posledných želaní Svetozára Stračinu bolo, aby sa jeho celoživotná zbierka nerozdelila a svoje miesto našla v Banskej Bystrici. Stredoslovenské múzeum spolu s Literárnym a hudobným múzeom sa tak môžu pochváliť jedinečnou kolekciou z dedičstva tohto hudobného skladateľa.

Ukážky najznámejších diel

„Výber toho najlepšieho od oboch kultúrnych inštitúcií je verejnosti predstavený ako pokračovanie výstavy z roku 2009. Návštevníci tak spoznajú Svetozára Stračinu nielen ako človeka, kamaráta, študenta, učiteľa, cestovateľa či zberateľa, ale prostredníctvom ukážok jeho najznámejších hudobných diel aj ako skladateľa, autora filmovej a archivára ľudovej hudby,“ dodal Hradecký.

Detských návštevníkov zaujmú obrazové, ale i zvukové formy výstavy, kde si v interaktívnom kútiku môžu vyskúšať svoju fantáziu a vypočuť zvuky rôznych, najmä však tradičných ľudových nástrojov.

Výstava v Thurzovom dome potrvá do 28. februára 2016. V dňoch 14. a 28. januára, ako aj 11. a 25. februára o 16:00 je v cene vstupenky aj komentovaná prehliadka s kurátorkou Michaelou Redlingerovou.

Čítajte tiež:

Rozhovor so športovým fotografom spod Urpína: Aj tomuto už Maroš musel čeliť na zápasoch!

Primátor Ján Nosko: Pevne verím, že rok 2016 bude rokom príchodu významného investora

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM