Alexandra Kolínská Hokej

Druhé kolo Tipsport extraligy si zahral HC Košice proti HC'05 iClinic Banská Bystrica v Steel Aréne. Pravidlo výhody domáceho ľadu tentokrát neplatilo. Po napínavej šesdesiatminútovke Oceliari podľahli bystrickým Baranom.

Ilustračný obrázok k článku Napätie v košickej Steelke sa dalo krájať: Barani zdolali Oceliarov, pripisujú si dôležité body

V repríze minulosezónneho finále play off začali lepšie hostia, keď obrovské zaváhanie obrancu Slováka potrestal už v 53. sekunde po Matouškovej prihrávke Zigo – 0:1. Domáci hráči boli blízko k vyrovnaniu v 5. minúte, no Lapšanský zoči-voči banskobystrickému brankárovi neuspel. Hostia neprišli do Steel arény brániť a Riečického do 13. minúty postupne zamestnali Zigo, Lunter, Rosandič a najväčšiu príležitosť spálil Sonne, ktorý ani na dvakrát nedokázal dostať puk do košickej siete. „Oceliari“ podkúrili svojmu súperovi v 15. minúte, ale tretí košický útok vedený Bartošom úspešný nebol. Čisté konto si Bacashihua udržal aj po dobrých príležitostiach Biceka (17. min.) a najmä Jenčíka (18. min.). Obidve družstvá predvádzali rýchly hokej, hrozili predovšetkým po rýchlych protiútokoch.

O prvý rozruch druhej tretiny sa postaral v oslabení domáci Češík, ktorý sa dostal k odrazenému puku spoza bránky, no Bacashihua predviedol pekný zákrok. V 27. minúte sa natlačil k zakončeniu Češík, no ani tentoraz Košičania neskórovali. Postupne zvyšovali svoj tlak a od 29. minúty mali k dispozícii 111-sekúndovú presilovku o dvoch hráčov. Napriek streleckej snahe Bartánusa, či Šedivého sa stav nezmenil. Ďalšiu možnosť na vyrovnanie mal v 38. minúte Suja, poradil si brániacim hráčom, ale na banskobystrického brankára nevyzrel.

Tretie dejstvo so sebou prinieslo viac osobných súbojov, zrážania sa a do šancí sa obidve družstvá dostávali iba sporadicky. Hostia z Banskej Bystrice pozorne bránili najtesnejší náskok a Košičanom sa nepodarilo presadiť cez hradbu tiel. Až v 52. minúte prišla pološanca hostí, Lamper napriahol spomedzi kruhov, ale Riečický puk videl a skryl ho v lapačke. O tri minúty neskôr sa pokúšal vyrovnať v presilovej hre Sojčík, Bacashihua si naďalej držal čisté konto. Dve minúty pred koncom duelu mal vyloženú šancu Handlovský, Riečický však podržal košický tím.

Hlasy trénerov

Peter Oremus, tréner Košíc: „Snahu a obetavosť nikomu nemôžem uprieť. V koncovke sme sa nepresadili a preto sme prehrali. Musíme sa viac tlačiť do zakončenia a strieľať góly, bez nich sa nevyhráva.“
Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: „Videli sme veľmi dobrý zápas z obidvoch strán. Dali sme rýchly gól, čo nám pomohlo. Druhú tretinu mali v réžii Košice, v tretej ďakujem chlapcom za bojovnosť a obetavosť. Tri body z Košíc sú dôležité.“

HC Košice – HC'05 iClinic Banská Bystrica 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Gól: 1. Zigo (Matoušek)
Rozhodovali: D. Konc, Stano – Jobbágy, Smrek