Michal Majer Kultúra

Najznámejší Trh v Banskej Bystrici II.

Včera sme vám predstavili príbeh obrazu významného európskeho maliara Dominika Skuteckého Trh v Banskej Bystrici, ktorý vznikol krátko po tom, ako sa umelec s celou svojou rodinou presťahoval z Talianska a natrvalo sa usadil v Banskej Bystrici. Ústre

Z Tilkovskeho monografie sa tiež dozvedáme o ďalších osudoch obrazu. Ten kúpilo z výstavy v Műcsarnoku hlavné mesto Budapešť, avšak po niekoľkých mesiacoch ho vrátilo maliarovi s výzvou, aby ho vymenil za obraz s peštianskym motívom. A tak obraz Skutecký neskôr venoval spolku žien v Banskej Bystrici, ktorý ho dal na dobročinú lotériu. Avšak žreby sa ťažko predávali, takže to trvalo niekoľko mesiacov, kým sa predali a kým obraz prešiel do Mestského múzea a neskôr do zbierok banskobystrickej, dnes Stredoslovenskej galérie.

Pri spomínanom obraze za spomenutie tiež stojí dievčenská postava v popredí, stojaca oproti dáme so slnečníkom a súčasne divákovi otočená chrbtom. Jedná sa o zobrazenie Skuteckého dcéry Karoly, ktorá bola ako jej otec akademickou maliarkou. Karolinu podobizeň, už ako mladej dámy môžeme vidieť i na ďalšom umelcovom obraze „Maliarka kvetín“. Tu je stvárnená ako maľuje zátišie z kvetov v interiéri, ktorý je vernou podobou skutočného ateliéru Dominika Skuteckého. „Trinásťkrát trinástou komnatou, zakázanou a zarúbanou, bol ateliér… Mal som sedem rokov a už som nebol prvák. Prináležalo mi právo lámať pečate a rušiť tajomstvá. Vkročil som. Podnes si pamätám najmä tú vôňu, neopakovateľnú, nepopísaťeľnú…“, takto opisuje vo svojom literárnom diele „V hniezde“ maliarov vnuk, Karolin syn, významný spisovateľ a dramatik Peter Karvaš zážitky z detstva prežitých vo vile, v čase kedy maliar už nežil a „strážkyňou nehybných tajomstiev ateliéru bola stará mať.“

Maliar je pochovaný na židovskom cintoríne v Banskej Bystrici, pričom jedným z paradoxov je i to, že vila bola počas druhej svetovej vojny obývaná veliteľom nemeckého gestapa. Dnes spomínané obrazy nachádzajú svoje dôstojné miesto v dome maliara, v ktorej od roku 1994 Stredoslo­venská galéria sprístupnila Stálu expozíciu Dominika Skuteckého. Genius loci tu pretrváva dodnes. Posolstvo maliarových obrazov, pretavené i v podobe latinských nápisov na fasáde domu môžeme takto sprostredkúvať súčasnej generácií.

Martina Garajová v spolupráci so Z. Myslivcovou

Foto: vivo.sk

Ďalšie zaujímavé články z histórie nášho krásneho mesta si môžete prečítať v časopise Bystrický Permon.

www.permon.eu

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM