Monika Obrtalová Iné športy

Maratón pod Urpínom: Zaujal Handzuš aj bosonohí bežci

Kenský bežec reprezentujúci maďarský klub Benedek team Budapešť Elisha Kiprotich Sawe sa stal víťazom 1. ročníka Banskobystrického maratónu, keď nový mestský okruh ulicami stredoslovenskej metropoly zvládol v solídnom čase 2:15:52 h a okrem prémie 10

Aj ďalšie dve priečky v cieli patrili bežcom z Kene, keď druhý dobehol do cieľa Sammy Kemeli Limo (2:17:21) a tretí David Kipkoech Ndusu (2:24:34). Najlepšie zo slovenských pretekárov skončil na štvrtej priečke Tomáš Gazdarica výkonom 2:42:29. Medzi ženami sa z víťazstva tešila v cieli Chorvátka Marija Vrajičová, ktorá ako jediná v konkurencii 14 pretekárok pokorila trojhodinovú hranicu (2:53:56), najlepšia zo Sloveniek skončila s odstupom viac ako 42 min celkovo druhá Diana Grexová z Hornej Lehoty.

[blockquote]Pol­maratónsku trať najrýchlejšie zvládol maďarský bežec Tamáš Nagy za 1:08:17 h. Ako tretí dobehol do cieľa časom 1:13:55 bývalý slovenský reprezentant v chôdzi Róbert Valíčak. Medzi ženami sa na polovičnej trati najviac darilo bývalej slovenskej rekordérke v behu na 3000 m prek. Kataríne Lovrantovej (1:25:32). [/blockquote] Pozornosť divákov zaujali aj štafetové súboje 45 štvorčlenných družstiev, kde prvenstvo získalo kvarteto Phoenix Zeppelin team v čase 1:11:16 h. pred chodcami VŠC Dukla s finišmanom Matejom Tóthom a družstvom BCF. Na 19. mieste skončil časom 1:47:21 hokejový reprezentant Michal Handzuš, ktorý bežal záverečný úsek v družstve, v ktorom mal svoju manželku, sestru a švagra.

[color=#0066ff]­Raritou podujatia bol aj polmaratón bosonohých bežcov, v ktorom zvíťazil Karel Černohorský z Českej republiky za 1:25:11. Bežeckej premiéry v maratóne a polmaratóne sa zúčastnilo v uliciach Banskej Bystrice celkovo 456 súťažiacich z Maďarska, Českej republiky, Kene, Chorvátska, Kórejskej republiky, USA, Srbska a Slovenska. Na dlhšej trati štartovalo celkovo 135 pretekárov­.[/color]