Iné športy

Kuzminová po 2. mieste v Masse: Prežila som krásny víkend

Anastasia Kuzminová bola jednou z najväčších hviezd 7. kola Svetového pohára biatlonistiek. V nórskom Holmenkollene k dvom predchádzajúcim tretím miestam pridala druhé v pretekoch s hromadným štartom na 12,5 km, keď zaostala za víťaznou Nórkou Torou Bergerovou 5,4 sekundy.

Ilustračný obrázok k článku Kuzminová po 2. mieste v Masse: Prežila som krásny víkend

Tretia dobehla Bieloruska Darja Domračevová so stratou 23,3 sekundy. Ďalšia slovenská biatlonistka Jana Gereková sa zaradila na 24. miesto (+3:26,4)

V Holmenkollene sa nezmenilo počasie, bolo slnečno, s teplotou mierne nad bodom mrazu. V tridsiatke štartujúcich sa snažili aj obe Slovenky Anastasia Kuzminová, Jana Gereková a najmä od Kuzminovej sa čakalo, že nadviaže na predchádzajúce dve tretie miesta v šprinte a stíhačke. Od úvodných metrov začala ťahať ‚vláčik‘ biatlonistiek a poslúžili jej aj v zjazdoch výborne pripravené lyže.

Obe Slovenky bezchybne zvládli úvodnú streľbu ležmo, rovnako ako ďalších 15, keď mierny vietor ani zďaleka nenarobil toľko problémov ako deň predtým. Pred druhou streľbou ležmo sa sformovala na čele šestica a vypadli z nej Kuzminová i Poľka Gwizdonová s dvoma trestnými okruhmi. Kuzminovej chyby na druhom a štvrtom terči spôsobili, že klesla na 10. miesto (+51,4). Gereková netrafila len jeden terč a zaradila sa hneď za Kuzminovú.

Tretiu streľbu stojmo využili Bergerová a Ukrajinka Vita Semerenková na zveľadenie náskoku, do ‚hry‘ o pódiové umiestenie sa vrátila aj Kuzminová, naopak, Gereková si výrazne pohoršila, keď nevyčiernila prvý a tretí terč. Záverečná streľba bola aj o nápore na psychiku a ako prvé na ňu doskejtovali Bergerová, Vita Semerenková (+20,3) a Kuzminová (+48,7). Po nej sa úplne prehodilo poradie, Kuzminová bola opäť neomylná (celková strelecká bilancia 0–2–0–0), Bergerová netrafila rovnako ako Vita Semerenková dva terče a o víťazstvo napokon bojovali slovenská biatlonistka a domáca Bergerová s nepatrnou stratou 1,3 sekundy, Gereková (0–1–2–1) zostala až v tretej dvadsiatke, v cieli jej patrilo 24. miesto.

Presne na 10,8 km nastúpila v stúpaní Bergerová a o jej treťom víťazstve doma v Holmenkollene, 11. v sezóne a 27. v kariére nikto nepochyboval. Kuzminová v cieli veľa nestratila, len 5,4 sekundy a prvýkrát v kariére sa radovala z troch pódiových umiestení za sebou. V celej kariére ich nazbierala 15, v tejto sezóne štyri, po víťazstve v šprinte v Anterselve, dvoch tretích miestach v šprinte, stíhačke v Holmenkollene a druhom mieste taktiež v tejto mekke lyžovania.

Anastasia Kuzminová sa cítila v cieli skvele. „Samá radosť, som šťastná, celý náš tím a dúfam, že aj celé Slovensko. Dúfam, že nikto nie je sklamaný z posledného kopca, ktorý rozhodol o víťazstve Bergerovej. Bol to ťažký súboj, no dúfam, že sa všetci potešili aj z druhého miesta. Po druhej streľbe s dvoma trestnými okruhmi som bola samozrejme sklamaná, no vedela som, že na vine bol vietor. Zmenil sa, otočil, fúkal inak ako pri nástrele. Dlho som špekulovala, čakala, po streľbe som však nebola rozčúlená a bojovala ďalej.“

Záverečná streľba bola mimoriadne napínavá. Anastasia Kuzminová: „Ani som si súperky nevšímala, ani som nevedela, na ktorom som mieste. Len som odsledovala, že súperky sa točili na trestnom okruhu. Ukázalo sa, že strieľať viem a chyby predtým boli len dielom náhody a smoly. Konečne sa mi darilo podľa predstáv a všetci sme veľmi radi. V Holmenkollene som prežila po troch umiesteniach na stupňoch krásny víkend, nastal koniec sklamaniam, predtým sme sa dlho trápili. Za nami je obrovský kus práce, jediné, čo ľutujem, je fakt, že takéto výsledky neprišli na majstrovstvách sveta v Novom Měste na Morave. Ďakujem všetkým fanúšikom, ktorí ma podporili aj vo chvíľach, keď sa menej darilo.“

Prepísala históriu

Juraj Sanitra, strelecký tréner, mal opäť dôvod na veľkú radosť: „Znovu bolo ťažko na strelnici, a práve na druhej ležke na to Nasťa doplatila, úplne sa zmenil vietor a aj keď urobila korekciu, bolo to málo. Veril som jej v stojke, lebo už pri nástrele bola perfektná, centrová. K tomu všetkému pridala na strelnici rýchlosť, rytmus, a to bol základ úspechu.“

Perfektné lyže a bežecký výkon, aj ten bolo treba pochváliť. „V závere síce Nasťa nestačila na Bergerovú, ktorá vyťažila z ľahšej váhy v kopcoch, myslím si však, že sme prepísali históriu, pretože ešte nikdy sa Nasti nepodarilo trikrát vystúpiť na jednom podujatí na stupne víťazov. Aj servis zapracoval naplno, lyže boli fantastické a keď bola v závere nejaká rovinka, tak Bergerovú dochádzala, v kopcoch už trochu nohy nestačili.“

Výsledky ženy preteky s hromadným štartom na 12,5 km:

1. Tora Bergerová (Nór.) 36:58,8 (2 tr. okr.), 2. Anastasia Kuzminová (SR) +5,4 (2), 3. Darja Domračevová (Biel.) 23,3 (3), 4. Anais Bescondová (Fr.) 27,4 (0), 5. Olena Pidhrušná 44,1 (0), 6. Vita Semerenková (obe Ukr.) 48,1 (2), 7. Karin Oberhoferová (Nem.) 1:16,2 (1), 8. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 1:16,3 (4), 9. Teja Gregorinová (Slovin.) 1:17,0 3), 10. Magdalena Gwizdonová (Poľ.) 1:17,0 (5), …24. Jana Gereková (SR) 3:26,4 (4)