Monika Obrtalová Rôzne

Gogola: Cenník na plavárni nie je v dosahu vedenia mesta

Varovania obyvateľov, ktorí sa obávali o finančnú dostupnosť plavárne po jej rekonštrukcii, sa začínajú napĺňať. Už od 1. mája sa v nej totiž zvyšuje vstupné o približne 14 percent. Cena za hodinový vstup pre dospelú osobu tak prekročí 3 eurá, pripla

„Doterajšia situácia je taká, že na plaváreň chodí takmer 50 percent ľudí zadarmo alebo takmer zadarmo. Plné vstupné platí len 10 percent návštevníkov. Všetci ostatní využívajú buď permanentky, alebo zľavy, ktoré sú. Za týchto okolností je nevyhnutné kompenzovať zľavy dotáciou mesta,“ vysvetľuje Tomáš Novanský a pokračuje: „Cena sa bohužiaľ zvýšila, lebo výška dotácie bola krátená. Minulý rok bola vo výške 540 tisíc eur, po kompromisnom riešení s primátorom mesta sme sa dohodli na dotácii 440 tisíc eur. Do toho vstupuje DPH, takže z tejto sumy odíde ďalších 20 percent. Pokiaľ chceme udržať životaschopnosť plavárne, musíme k zvýšeniu cien pristúpiť.“

Zvýšenie vstupného však bude pravdepodobne kompenzované možnosťou dlhšieho pobytu v bazéne. „Po dohode s prednostom a primátorom skúsime vymyslieť nejaký bonus, ktorý by kompenzoval nárast ceny. Pripravení sme pridať čas, ktorý môže človek stráviť na plavárni. Takže namiesto hodiny by za zvýšenú sumu mohli návštevníci ostať na plavárni hodinu a pol. Ekonomike plavárne to neublíži, pretože náklady na teplú vodu, keď sa človek sprchuje, sú rovnaké pri oboch časoch,“ vysvetľuje Novanský.

Zo súčasného postupu Bytového podniku mesta je prekvapený aj sám primátor Peter Gogola: „Vedenie mesta očakávalo, že schválená dotácia v plnom rozsahu zagarantuje súčasný systém zliav zo vstupného na mestskú plaváreň. Bohužiaľ sme svedkom toho, že to tak nie je.“ Podľa neho však mesto na tvorbu cien páky nemá, keďže plaváreň je v správe BPM, ktorý si sám určuje cenovú politiku. „Nie je to teda v priamom dosahu primátora alebo vedenia mesta. Budem diskutovať, ale priamy dosah na to nemám. Každé kompromisné riešenie je však lepšie ako to, čo je navrhnuté teraz,“ uviedol primátor

Stále je však možné, že dôjde k úprave nových podmienok tak, aby sa čo najmenej dotkli Banskobystričanov. Prednosta mestského úradu Miroslav Rybár tvrdí, že sám mal niekoľko nápadov, ako upraviť cenovú politiku: „V realizácii týchto nápadov však chýbal určitý medzikrok, kedy sme tieto veci mali spolu s Bytovým podnikom mesta doladiť. Myslím si však, že túto tému ešte otvoríme. Navrhoval som napríklad, že pre turistov a nebystričanov by platili vyššie ceny, rovnako tak pre niektorých dôchodcov, ktorí denne chodia na plaváreň aj viackrát, napríklad im spoplatniť druhý či tretí vstup v ten istý deň.“

Na riziko zvýšených finančných nákladov pri zrekonštruovanej plavárni upozorňovalo v minulosti viacero poslancov a občanov. „Aby sa to neskončilo tak, že v Bystrici síce bude vynovená plaváreň, ale väčšina jej dnešných návštevníkov bude sedieť doma, lebo na to nebude mať,“ vyjadril sa ešte v novembri 2008 pre Radničné noviny Vladimír Pirošík z Banskobystrickej alternatívy. Skupina občanov dokonca zrealizovala petíciu s názvom „Za rýchlu rekonštrukciu Krytej plavárne a za zachovanie jej finančnej dostupnosti“, pod ktorú sa podpísalo takmer 3 tisíc ľudí. Nakoniec však nebola splnená ani jedna z petičných požiadaviek. Zrekonštruovaná plaváreň tak so sebou priniesla okrem zvýšeného komfortu aj zvýšenie nákladov. Kým schválená dotácia pre tento rok je na úrovni 440 tisíc eur, za celý rok 2006 odčerpala plaváreň z mestského rozpočtu len necelých 240 tisíc eur.

mm

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM