FOTO: Kuzimnová opäť zahviezdila. Jasný triumf v stíhacích pretekoch

Skvelý výkon našej biatlonistky! Nasťa mala jedinečnú možnosť opäť naplno v Oberhofe zažiariť a prvýkrát v kariére v rámci SP zvíťaziť v dvojkombinácii šprintu a stíhačky.

Jakub Forgács

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová suverénne triumfovala v stíhacích pretekoch 4. kola Svetového pohára a zvýraznila si postavenie líderky v priebežnom hodnotení. Na 10 km trati zvíťazila v nemeckom Oberhofe s veľkým náskokom, od druhej Talianky Dorothey Wiererovej ju delilo 1:04,4 min a od tretej Ukrajiny Vity Semerenkovej 1:10,2.

Vyše minútový odstup

Kuzminová mala jedinečnú možnosť opäť naplno v Oberhofe zažiariť a prvýkrát v kariére v rámci SP zvíťaziť v dvojkombinácii šprintu a stíhačky. Zo šprintu si preniesla náskok až 35 sekúnd a pri jej skvelej bežeckej forme bolo dôležité, ako sa jej bude dariť na strelnici. Na štarte mala na ňu najbližšie Mäkäräinenová so stratou 35 sekúnd a Češka Vítková s +40. V podobnej situácii sa túto zimu ocitla Kuzminová už vo francúzskom Le Grand Bornand. Aj tam v šprinte dominovala, no o náskok 34 sekúnd prišla hneď v úvodnej streľbe s tromi chybami a napokon dobehla druhá.

V teplom počasí s 3,5 stupňami začala Kuzminová (celková strelecká bilancia 0–1–1–0) výborne a jej náskok narástol po prvej položke na 55,8 s pred Nemkou Hildebrandovou po tom, čo Mäkäräinenová a Vítková bežali po jednom trestnom okruhu. Ani druhý terč v ďalšej ležkovej položke nič nezmenil na jej výraznom náskoku, na medzičase presne 44,7 s pred Nemkou.

V druhej polovici stíhačky sa strieľalo na stojkové terče a aj keď tretí terč nevybielila, upokojiť ju mohol odstup 34,6 s pred Hildebrandovou. Záverečných päť stojkových terčov perfektne vyčistila a mohla si užiť v búrlivej diváckej kulise zostávajúce metre do cieľa, keď mala pred druhou Taliankou Wiererovou vyše minútový odstup.

Fanúšikovia v Osrblí

Úsilie Kuzminovej na diaľku na veľkoplošnej obrazovke sledovali aj diváci v Osrblí počas IBU Cupu a reagovali na každý jej výstrel. Slovenská biatlonistka triumfovala v sezóne štvrtýkrát, v kariére vrátane dvoch zlatých na ZOH 11. raz a 26-krát sa ocitla na medailovom stupni.

Anastasia Kuzminová pre RTVS popísala priebeh stíhačky: „To, čo sa udialo v Le Grand Bornand, že som si prvé miesto neudržala a skončila druhá, bolo pre mňa poučením. Veľmi ma to mrzelo, nedokázala som sa na strelnici uvoľniť a urobila veľa chýb. Snažila som sa im vyhnúť, verila som si, upokojila pri veľkom náskoku. Išla som sama na trati, bežecky sa mi teraz darí, podarili sa mi streliť nuly pri stopercentnej koncentrácii. Dvoma chybami som dala šancu súperkám, no nevyužili ju.“

Z fantastickej aktuálnej formy a úspechov sa radoval aj prezident zväzu Tomáš Fusko: „Je to neuveriteľný, až zázračný príbeh, ktorý Nasťu sprevádza. Vyzerá to tak, že prepisuje históriu, vidieť slovenského športovca takto vysoko a s toľkými víťazstvami tróniť na čele Svetového pohára je mimoriadna udalosť. Všetci sme z toho nadšení. Podarilo sa nám prepojiť Oberhof aj s Osrblím počas IBU Cupu, operatívne sme všetko vyriešili, časovo nám to vychádzalo a diváci sa mohli vďaka veľkoplošnej obrazovke tešiť z ďalšieho víťazstva Nasti. Treba len veriť, že forma vydrží, niekedy je to ťažké, no Nasťa s tímom si to určite premysleli. My len veríme, že sa nič nepredvídané nestane a bude v excelentnej forme aj na olympiáde.“

Výsledky:

  • Stíhacie preteky na 10 km: 1. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) 30:49,5 (2 tr. okr.), 2. Dorothea Wiererová (Tal.) +1:L04,4 (0), 3. Vita Semerenková (Ukr.) 1:10,2 (0), 4. Weronika Nowakowská (Poľ.) 1:17,1 (0), 5. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 1:23,4 (3), 6. Darja Domračevová (Biel.) 1:28,8 (2), 7. Laura Dahlmeierová (Nem.) 1:29,1 (1), 8. Anna Frolinová (Kór.) 1:36,0 (2), 9. Justine Braisazová 1:39,0 (3), 10. Anais Bescondová (obe Fr.) 1:37,1 (1)
  • Priebežné hodnotenie SP (10 z 22 pretekov): 1. KUZMINOVÁ 422, 2. Mäkäräinenová 375, 3. Braisazová 368, 4. Wiererová 318, 5. Herrmannová 301, 6. Vita Semerenková 285, …43. P. FIALKOVÁ 58
  • SP v stíhacích pretekoch (4 zo 7): 1. KUZMINOVÁ 179, 2. Mäkäräinenová 161, 3. Wiererová 155, 4. Herrmannová 141, 5. Vita Semerenková 130, 6. Braisazová 128, …

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery ďalšieho veľkého úspechu Kuzminovej!

Zdroj: TASR

Odporúčame