Našim hokejistom sa posledné zápasy darí. Zvíťazili v Košiciach aj nad lídrom z Trenčína. Tentoraz doma vykorčuľovali proti Novým Zámkom.

Ilustračný obrázok k článku FOTO a HLASY: Barani vybojovali ôsmy triumf v rade. Novým Zámkom nadelili debakel
8

V prvej tretine sa veľa vylučovalo, trvala takmer 50 minút. Do vedenia mohli ísť hostia, ale Novotný strieľal do žŕdky a zblízka pohorel pred Lassilom aj Saulietis. Presadili sa teda domáci v presilovke. Faille našiel pred bránkou úplne voľného Brittaina a ten si vychutnal Foltána medzi žrďami. Následne mohli Nové Zámky vyrovnať, vo vyložených šanciach sa ocitli nepokrytí Varga a najmä Zbořil, bystrický brankár predviedol famózne zákroky. Za nevyužité príležitosti prišiel trest v podobe druhého gólu. Zakončoval Gabor a hosťujúci Škoda korčuľou poslal puk za vlastného gólmana. Situáciu až trikrát posudzoval videorozhodca, desať minút sa nehralo, ale protesty trénera Lubinu a jeho zverencov neboli úspešné. Do prestávky mohol potom znížiť Lorraine, strieľal presne k žrdi, no na poslednú chvíľu tam putovala i skvelá lapačka Lassilu. Tesne pred prestávkou ešte Škoda opäť takmer prekvapil svojho brankára, tentoraz hokejkou.

V úvode strednej časti hry sa ocitol v šanci hosťujúci Lantoši, ani on sa však nepresadil a vzápätí putoval za vysokú hokejku na trestnú lavicu. Bystričania ponúknutú presilovku využili, na 3:0 zvyšoval do odkrytej časti Foltánovej svätyne Brittain. Uplynulo iba dvadsaťdva sekúnd a skóre sa znovu menilo. Kabáč prenikol po pravej strane, od mantinelu si nakorčuľoval k bližšej žrdi a poslal puk povedľa nej a gólmana. Foltána teda vystriedal Romančík, no aj on kapituloval. V 29. minúte Kabáč predviedol rýchly vpád do tretiny a na dvakrát sa dokázal presadiť – 5:0. Novozámčania o necelú minútu predsa len znížili. Na Lassilu sa rútil Novotný a rutinérsky zakončil. Hostia mali potom viac než trojminútovú početnú výhodu o jedného hráča, ale mohli v nej inkasovať, ak by sa ujala strela Kabáča. Následne nevyužili ani takmer minútovú presilovku o dvoch hráčov, takže na prestávku sa išlo za jasného stavu 5:1.

Tretia tretina už nebola dramatická. Na jej začiatku nevyužil dobrú možnosť pred domácou bránkou Varga. Naopak Bystričania skórovali. Delisle vystrelil spoza kruhu a keďže Novák natlačil Gabora v bránkovisku do Romančíka, puk sa dostal medzi žrde a rozhodcovia nemali dôvod gól neuznať. O pár sekúnd spálil dobrú možnosť na opačnej strane Lorraine a prišiel znovu trest. Surový našiel na vzdialenejšej žrdi číhajúceho Michala Kabáča, ktorý zavŕšil hetrik. Výsledok potom ešte mohli zveľadiť Asselin, Brittain, Bartánus i Kabáč, no podarilo sa to iba efektnou koncovkou reprezentantovi Bubelovi. Nové Zámky mohli korigovať po sóle Novotného, ale Lassila bol proti. Svoj tím podržal i v závere pri koncovke Lantošiho.

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Videli sme zaujímavý zápas. Výsledok 8:1 je pre nás veľmi priaznivý. Súper mal dosť veľa šancí hlavne z brejkových situácií. Výrazne nás tam podržal brankár Lassila. Dôležité bolo, že sme sa ubránili presilovku Zámkov, ktorá trvala takmer šesť minút, pričom minútu sme hrali v troch. Následne nám tam padli góly a už sme boli v laufe. Hralo sa solídne, vo výbornej atmosfére. Chcem popriať fanúšikom, hráčom a funkcionárom hlavne veľa zdravia, aby sme sa v novom roku zišli a mali radosť z hokeja.“

Ladislav Lubina, tréner Nových Zámkov: „Ja budem stručný. Výsledok 8:1 a na vylúčených 6:5, takže všetko je v poriadku. Prajem teda hlavne veľa zdravia, aby sme sa v zdraví stretávali aj v novom roku na hokejových zápasoch. V tomto nechcem veľa vecí komentovať. My ešte máme na čom pracovať. Musíme premieňať hlavne šance. Keď máme strieľať nahor, strieľame nadol, všetko obrátene robíme. Mrzí ma, že domácim bol uznaný gól na 2:0, pretože nášmu brankárovi bola predtým vyrazená hokejka a chytal bez nej. Túto situáciu som ‚challengeoval‘.“

Michal Kabáč, autor hetriku: „Prišlo veľa ľudí na posledný zápas v roku. Dúfal som teda, že vyhráme. Nečakal som, že to dopadne takto, teda po tímovej stránke 8:1 a že sa mne podarí takýto kúsok – prvý hetrik v kariére. Som rád, že to takto dopadlo. Bude ma aj veľa stáť, počúvam nerád sumy od spoluhráčov, ale rád ich vyplatím. Potešilo ma aj vyvolávanie fanúšikov. Chcem poďakovať celej päťke a hlavne Tomášovi Surovému pri treťom mojom góle, parádne mi to prihral a ja som tam iba nastavil hokejku.“

HC '05 iClinic Banská Bystrica – HC Nové Zámky 8:1 (2:0, 3:1, 3:0)

• Góly: 7. Brittain (Faille, Asselin), 14. Gabor (Češík), 24. Brittain (T. Surový, Faille), 24. Kabáč (Róth, Delisle), 29. Kabáč (Brittain, Aliu), 48. Delisle (M. Rosandič, Bartánus), 49. Kabáč (T. Surový, Róth), 54. Bubela (Gabor) – 30. Š. Novotný (Salija)
  • Rozhodovali: Štefik, Jonák – Bogdaň, Gajan st.
  • Vylúčení: 6:5 na 2 min.
  • Presilovky: 2:0
  • Oslabenia: 0:0, 2711 divákov.
  • Banská Bystrica: Lassila – Kubka, Ďatelinka, Delisle, M. Rosandič, Aliu, A. Sedlák, Gélinas – Hrnka, T. Surový, Brittain – Gabor, Bubela, Bartánus – P. Valent, Faille, Asselin – Róth, Češík, Kabáč
  • Nové Zámky: Foltán (24. Romančík) – Látal, Salija, Michal Novák, Plašil, M. Jass, M. Hruška, Vidovič, Šimek – Zbořil, Š. Novotný, Cetkovský – Lorraine, Šimun, Saulietis – Lantoši, V. Škoda, R. Varga – Hřebejk, Fábry, Dubec

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery z víťazného zápasu baranov!

V OBRAZOCH: Bystrica natiahla víťaznú šnúru. Vysoko zdolala Nové Zámky