Kristína Kožiaková Šport

Paulína Fialková si na 22. ročníku biatlonovej stopy odniesla to najvyššie ocenenie. Mladá biatlonistka je v poradí deviata držiteľka titulu najlepší biatlonista.

Ilustračný obrázok k článku Fialková z bystrickej Dukly s krásnym úspechom: Premiérový triumf v prestížnej ankete!

Prvýkrát patrí koruna najlepšieho biatlonistu, či biatlonistky Paulíne Fialkovej. Slávnostné vyhlásenie 22. ročníka Kráľa biatlonovej stopy sa uskutočnilo v pondelok v Dolnom Kubíne a okrem hlavnej kategórie udelili aj ďalšie ceny.

Paulína Fialková si kráľovskú korunu vyslúžila za svoju doposiaľ najlepšiu sezónu. Korunovala ju ziskom dvoch strieborných medailí na majstrovstvách Európy 2016 v Ťumeni v behu s hromadným štartom a v miešaných štafetách. Mimoriadne sa jej darilo aj na pretekoch Svetového pohára v nemeckom Ruhpoldingu, kde najskôr v stíhačke na 10 km skončila šiesta a v následných vytrvalostných pretekoch na 15 km obsadila siedmu pozíciu.

Dvadsaťtriročná biatlonistka VŠC Dukla Banská Bystrica je v poradí deviatou držiteľkou výročného ocenenia. Okrem nej ho získalo ďalších šesť žien a v celej histórii ankety iba dvaja muži. Ženy dominujú nepretržite od roku 2009, šesťkrát po sebe vyhrala olympijská víťazka Anastasia Kuzminová a vlani sa z prvého triumfu tešila Jana Gereková.

Slovenský zväz biatlonu (SZB) na pondelňajšej ceremónii ocenil aj dva mimoriadne výkony. Za uplynulú zimnú sezónu striebornú miešanú štafetu z majstrovstiev Európy v zložení P. Fialková, Jana Gereková, Matej Kazár, Martin Otčenáš a najlepší výkon z letného biatlonu. Ten dosiahol Otčenáš, ktorý získal titul majstra sveta v stíhacích pretekoch na šampionáte 2015 v Rumunsku, kde pridal aj bronz v šprinte.

Najlepším mládežníkom za uplynulý ročník sa stal Ondrej Kosztolányi, ktorý vybojoval 14. miesto vo vytrvalostných pretekoch na juniorských ME v Pokljuke.