Michal Majer Futbal

Dukla postúpila do pohárovej Európy!

Futbalisti Banskej Bystrice zdolali v 31. kole Corgoň ligy Nitru a v predstihu si zabezpečili tretiu priečku v tabuľke. Tá im garantuje účasť v ďalšom ročníku pohára UEFA.

FK Dukla Banská Bystrica – FC Nitra 3:1 (1:1) Góly: 19. Uškovič, 57. M. Pančík ml., 78. Chmelík – 43. Kaspřák (z pok. kopu), ŽK: 32. Kaspřák, 80. Šimonek (obaja Nitra), rozhodovali: Šuniar – Mókoš, Košecký, 1820 divákov

Zostavy: B. Bystrica: Boroš – Turňa, P. Vajda, Chmelík, Brašeň (72. T. Hučko) – M. Pančík ml., Pleva, V. Gajdoš (82. Pich) – Uškovič (88. Považanec), Seye – Michal Ďuriš Nitra: Hroššo – Kaspřák, Štetina, Kolmokov, Burák (61. Gabriel) – Šimončič (80. Glenda) – R. Valenta, I. Hodúr, T. Kóňa, S. Bališ (61. Matúš Mikuš) – Šimonek

Dukla už od úvodnej minúty naznačila, že pôjde za ziskom troch bodov. V 43. sekunde Uškovič spoza šestnástky natiahol Hrošša, k odrazenej lopte sa na pravej strane dostal Seye, ktorý pálil do žrde. Aj hostia hrali sympaticky dopredu, ale nevytvárali si gólové príležitosti. Viac ich mala domáca Dukla, ktorá v 19. min otvorila skóre, keď sa Uškovič odhodlal k tvrdej strele spoza šestnástky a lopta pomedzi nohy prekvapila brankára Hrošša – 1:0. V 25. min Ďuriš z ľavého rohu šestnástky preveril Hrošša, ktorý na dvakrát kryl neľahkú loptu. O dve minúty neskôr sa hostia predsa len dostali do veľkej šance. Valenta prešiel po pravej strane až do šestnástky, prešiel cez Brašeňa i Chmelíka, vystrelil, ale lopta tesne minula pravú žrď odkrytej bránky Boroša. Banskobystrický gólman sa zaskvel v 31. min, keď po rohu Bališa hlavičkoval Kolmokov. V 38. min sa triaslo brvno banskobystrickej svätyne prvýkrát – Valenta poslal loptu na hlavu Šimoneka, ktorý v pokutovom území opečiatkoval hornú žrď. O tri minúty neskôr opäť zvonila horná časť konštrukcie domácej bránky, keď po Hodúrovej prihrávke zakončoval Kóňa. Nitrianska snaha napokon slávila úspech. V 42. min sa Hodúr dostával k lopte po ľavej strane, v šestnástke ho križoval Turňa, hosťujúci hráč spadol a rozhodca Šuniar na prekvapenie domácich ukázal na biely bod. Penaltu bezpečne premenil Kaspřák – 1:1.

Nástup do druhého polčasu mohol vyjsť hosťom, ak by hneď v úvodnej minúte Bališov center premenil hlavou na päťke Šimonek. Nestalo sa a z ničoho nič udrela Dukla, keď v 57. min Seye prenikol po pravej strane, urobil si Buráka, Hroššo vybehol, lopta však prešla na nabiehajúceho Pančíka, ktorý sa presadil a dostal domácich do vedenia. Hostia sa snažili o vyrovnanie, najbližšie mali k nemu Mikuš a Šimonek, udrelo však na opačnej strane. V 78. min Ďuriš centroval do ohňa a na päťke sa presadil hlavou Chemlík. Nitrania sa už nezmohli na odpoveď, nebezpečnejšie boli len strely z diaľky od Glendu a Kóňu. Bystričania si vďaka tomuto triumfu definitívne zabezpečili 3. miesto v konečnej tabuľke Corgoň ligy 2009/2010 a tým aj miestenku v predkole Európskej ligy UEFA 2009/2010.

Hlasy trénerov:

Jozef Jankech (tréner Banskej Bystrice): „S prvým polčasom nie som spokojný, nehrali sme dobre, najmä v obrane. Myslím si, že v dnešnom stretnutí podala obrana najslabší výkon. Využili sme však šance, čo ma teší. Cez prestávku som v kabíne musel zvýšiť hlas. V druhom polčase sa naša hra zlepšila, využili sme šance a aj keď súper mal niekoľko príležitostí, hrá sa na góly. Tretie miesto nás teší. Mali sme až päť zranených hráčov základnej zostavy, o to viac si tento úspech cením.“

Ivan Galád (tréner Nitry): „Moji hráči sú smutní, pretože sme si vytvorili viac šancí ako súper. Určite sme si zaslúžili lepší výsledok, hrali sme dobrý futbal, no hrá sa na góly, preto sme nezískali ani bod. Pokiaľ sme v predchádzajúcom zápase v Banskej Bystrici dali tri góly z piatich striel a vyhrali, tak teraz sa to isté podarilo Dukle. Taký je futbal. Tretie miesto Banskej Bystrice je zaslúžené.“

Zdroj: SITA Foto: profutbal.sk