Jakub Forgács Futbal

Banskobystrickí futbalisti už živia iba teoretickú nádej na udržanie sa v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži. Rozhodol o tom sobotný zápas Dukly proti Slovanu Bratislava.

Ilustračný obrázok k článku Dukla na Pasienkoch nastúpila proti úradujúcemu majstrovi: Zápas sa skončil najtesnejším rozdielom

V sobotňajšom zápase 30. kola Fortuna ligy 2014/2015 prehrali „vojaci“ na Pasienkoch s ešte stále úradujúcim majstrom Slovanom Bratislava 0:1. V tabuľke sú poslední s 22 bodmi a po štvrtkovom rozhodnutí disciplinárnej komisie Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) o odrátaní troch bodov už nebudú mať tri kolá pred koncom ligy šancu dotiahnuť sa, resp. preskočiť momentálne predposlednú Podbrezovú (29 bodov), resp. desiate Zlaté Moravce (31 bodov). Odrátanie bodov ešte nie je oficiálne, Dukla má stále možnosť odvolať sa voči verdiktu disciplinárky.

Slovan v posledných dvoch stretnutiach strelil 10 gólov a od úradujúceho majstra sa očakával ofenzívny futbal aj proti poslednému mužstvu tabuľky. Brankár Dukly Boroš však po prvý raz zachraňoval až v 19. minúte pred gólom po strele Milinkoviča, ktorý predtým zahrával 3 rohové kopy. Belasí mali viac z hry, chýbalo im však efektívne zakončenie. Veľkú príležitosť na to mali v závere polčasu Milinkovič aj Oršula.

Gól padol hneď po zmene strán. Po ľavej strane potiahol Oršula, poslal center do pokutového územia a nabiehajúci Soumah rozvlnil sieť hostí. Slovan rozohrával dovedna 11 rohových kopov, ani raz však z tejto štandardnej situácie gól nevyťažil. Dukla síce prehrala najtesnejším rozdielom, ale ešte viac sa priblížila k zostupu z najvyššej súťaže.

Ján Švehlík, tréner Slovana Bratislava: „Do zápasu sme nevstúpili dobre. Nedá sa hrať bez pohybu, ten absentoval celý prvý polčas. Hrali sme síce organizovane, vyhrávali osobné súboje, ale z toho sme vyťažili pomerne málo šancí. Do druhého polčasu sme vstúpili gólom, zdalo sa, že sa chytíme a predvedieme lepší výkon. Boli síce určité náznaky, ale napokon ten výkon bol priemerný.“

Štefan Rusnák, tréner Banskej Bystrice: „Slovan vyhral zaslúžene. Chceli sme získať aspoň bod a ďalej bojovať o záchranu, naraz však prišiel problém odobratia troch bodov. Myslím, že sa neodvoláme. Ťažko mi bolo motivovať hráčov, ale aspoň som im hovoril, aby v Bratislave hrali za seba, o svoju budúcnosť.“

Slovan Bratislava – FK Dukla Banská Bystrica 1:0 (0:0)

• Gól: 46. Soumah
  • Rozhodoval: Glova
  • ŽK: Vajda (Dukla)
  • 868 divákov
  • ŠK Slovan Bratislava: Krnáč – Gorosito, Niňaj, Saláta, Čikoš – Milinkovič, Simović, Oršula (74. Záhumenský), Soumah (90.+2 Ďuriš) – Mészáros, Peltier (78. Gašparovič)
  • FK Dukla Banská Bystrica: Boroš – Vajda (49. Gálik), Had, de Vito, Kupec – Snitka – Kapor, Rejdovian, Willwéber (62. Polievka), Savič – Šovčík (73. Fajčík)