Jakub Forgács Hokej

Séria semifinále play off medzi Banskou Bystricou a Košicami mala na programe druhé stretnutie. Barani po triumfe v prvom zápase s oceliarmi chceli svoj náskok ešte zvýšiť.

Ilustračný obrázok k článku Druhý semifinálový duel na košickom ľade: Barani sa domov vracajú s ďalším víťazstvom!

Hokejisti HC '05 iClinic Banská Bystrica vyhrali aj v druhom zápase semifinálovej série na ľade HC Košice, tentoraz jednoznačne 5:1. „Barani“ rozhodli o svojom triumfe už v prvej tretine, ktorú vyhrali 3:1. Séria sa za stavu 2:0 pre Banskú Bystricu sťahuje pod Urpín, tretí zápas je na programe vo štvrtok 31. marca.

Podobne ako v prvom zápase, aj v druhom začali aktívnejšie domáci. Šance Suju z druhej minúty a Boltuna zo štvrtej však zostali nevyužité. V 5. minúte sa Banskobystričan Lunter efektne vyhol obrancovi Deylovi a poradil si aj s brankárom Halászom – 0:1. O vyrovnanie sa krátko na to neúspešne snažil Lapšanský, ale Košičania sa predsa len dočkali v 8. minúte. Pokus Spilara usmernil za bezmocného Bacashihuu Hrnka – 1:1. Diváci v Steel aréne ožili, no už o 40 sekúnd ich schladil Hvila, ktorý presnou strelou potrestal chybu rozohrávajúceho Dudáša – 1:2. Hostia boli na koni psychicky aj výsledkovo a domáci sa dopúšťali viacerých chýb najmä v obrane. V 11. minúte využil nedôraz košických obrancov Lamper, ktorý dotlačil puk za Halásza. Košický brankár inkasoval zo šiestich striel tri góly a prenechal miesto Melicherčíkovi. Domáci hráči po treťom inkasovanom góle zvýšili dôraz a v 14. minúte mohli skórovať v presilovej hre. To sa im nielenže nepodarilo, ale Banskobystričan Gillies mal po návrate z trestnej lavice sľubnú príležitosť, s ktorou nenaložil ideálne.

Košičania začali druhú tretinu s viditeľnou snahou o kontaktný gól. V prostrednej časti zlepšili pohyb a „barani“ ich viackrát zastavili iba za cenu vylúčenia. V 29. minúte hrali domáci 12-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, ale ani v nej nedokázali Bacashihuu prekonať. V 30. minúte Suja tečoval strieľanú prihrávku od Biceka, ale aj s tou si brankár hostí poradil. „Barani“ úspešne čelili ofenzívnym snahám súpera a v 38. minúte gólovo udreli z ojedinelého protiútoku. Bast za košickou bránkou vybojoval puk pre Majdana, ktorý prihrávkou našiel nekrytého Tománka a ten pohotovo upravil na 1:4.

V 46. minúte mali domáci hráči ďalšiu presilovú hru, v nej mal sľubnú príležitosť Lapšanský, ale so strelou váhal príliš dlho. Hostia čakali na chyby súpera, ktorému veľa nedovoľovali. V polovici tretej časti fauloval Deyl v strednom pásme Majdana a 5-minútovým trestom definitívne vzal šance Košičanov na zvrat v zápase. Domáci si v záverečných minútach vytvorili niekoľko príležitostí, ale Bacashihuu neprekonali. Naopak, v 60. minúte sa dopustili ďalšej hrubej chyby v obrane, ktorú potrestal Lunter.

Hlasy po zápase

Marcel Šimurda, asistent trénera HC Košice: „Bol to boj o každý centimeter ľadu. Hráči si nič nedarovali, ale tak to chodí v zápasoch play off. Naši hráči podali bojovný výkon. Počas najbližších dvoch dní sa dobre pripravíme, pretože u súpera chceme uspieť.“

Vladimír Országh, tréner HC '05 iClinic Banská Bystrica: „Z našej strany to bol opäť dobrý zápas. Domáci hráči boli na začiatku zápasu opäť aktívni. My sme ešte v prvej tretine hru vyrovnali a išli sme aj do vedenia. Dôležité bolo, že sme na ich kontaktný gól zareagovali ďalším gólom. Boli sme strelecky efektívni a hoci nás Košičania v druhej tretine tlačili, my sme v nej strelili štvrtý gól, ktorý bol podľa mňa rozhodujúci. V tretej tretine sme si to už ustrážili. Do Banskej Bystrice sa vraciame s vedením 2:0 na zápasy, ktoré však nič neznamená.“

Michal Handzuš, útočník HC '05 iClinic Banská Bystrica: „Sme spokojní, ale sme iba v polovici cesty za tým, čo chceme dosiahnuť. Vieme, že v doma nás čakajú ďalšie ťažké zápasy.“

Roman Tománek, útočník HC '05 iClinic Banská Bystrica: „Sme spokojní, kto by nebol?! Psychicky sme boli v pohode, ale do zápasu sme nešli s veľkými očami. Od prvej minúty do poslednej sme chceli hrať náš hokej. To sa nám aj podarilo. Teraz bude čas na regeneráciu a prípravu na ďalší zápas série.“

Gabriel Spilar, útočník HC Košice: „Stav 0:2 na zápasy je hrôzostrašný, ale séria sa hrá na štyri víťazstvá. Teraz si oddýchneme a spravíme analýzu prvých dvoch zápasov. Máme svoju silu a verím, že tá sa prejaví. V Banskej Bystrici nás čakajú ďalšie ťažké, možno ešte ťažšie zápasy.“

HC Košice – HC '05 iClinic Banská Bystrica 1:5 (1:3, 0:1, 0:1)

• Góly: 8. Hrnka (Spilar, Cebák) – 5. Lunter (Handzuš), 9. Hvila, 11. Lamper (Zigo), 38. Tománek (Majdan, Bast), 60. Lunter (Bortňák, Handzuš)
  • Rozhodovali: Konc, Kubuš – Kacej, Stanzel
  • Vylúčení: 3:7 na 2 min, navyše Deyl (Koš.) 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku
  • Presilovky: 0:0
  • Oslabenia: 0:0