Monika Obrtalová Rôzne

Čo robiť, keď chytíme kliešťa?

Nastal čas prázdnin a dovoleniek a nás stále viac ťahá do prírody. Prechádzky v nej, zber lesných plodov, prípadne práca v záhrade však nesie so sebou nebezpečenstvo, že si prinesieme so sebou domov aj prisatého kliešťa.

„Jednou z najznámejších chorôb, ktoré kliešte prenášajú, je Lymeská borrelióza. Ochorenie je spôsobené baktériou Borrelia burgdorferi, ktorú práve kliešte, zriedkavejšie však aj iný bodavý hmyz, prenášajú saním na koži teplokrvných organizmov. Kliešť trávi väčšinu svojho života na zemi alebo vo vegetácii a „striehne na svoju korisť“ na steblách trávy, alebo v nízkom poraste kríkov. Na Slovensku je na Lymskú borreliózu premorených približne 10% kliešťov. Ako rezervoárové zvieratá (na nich sa kliešť, prípadne aj komár nasaje) sú v prírode drobné hlodavce, srnčia zver a vtáky. Prenos sa uskutočňuje prostredníctvom slín kliešťa, ale je možnosť prenosu infekcie aj výlučkami kliešťa mechanickým trením a zanesením obsahu do drobných poranení, prípadne pri jeho odstraňovaní. Všeobecne platí, že čím dlhšie je kliešť prisatý, tým väčšia je pravdepodobnosť prenosu infekcie,“ približuje spôsob prenosu tejto nebezpečnej choroby vedúca Odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica MUDr. Mária Avdičová.

Dodáva, že na to, aby sa nákaza preniesla z infikovaného kliešťa do organizmu, je potrebných minimálne 12, podľa niektorých odborných údajov 24 a viac hodín. Ochorenie prebieha v niekoľkých štádiách. Prvé štádium je charakteristické typickým kruhovým, alebo mapovitým začervenaním s centrálnym vyblednutím v mieste prisatia kliešťa. Toto sa môže postupne rozširovať, prípadne sa zjaviť aj na iných miestach.

Druhé a tretie štádium choroby môže nasledovať pri neliečenom ochorení, a prejavuje sa postihnutím centrálneho nervového systému (bolesti, zmeny citlivosti), kĺbov (bolesti, zmeny pohyblivosti), srdcového svalu a obličiek. Choroba môže prebiehať aj s ľahkým klinickým obrazom, alebo úplne bezpríznakovo. Inkubačný čas ochorenia, teda čas od nákazy po prepuknutie prvých príznakov sa pohybuje pre prvé štádium choroby v rozpätí 3–32 dní, ojedinele 180 dní, pri neskorých štádiách je to niekoľko mesiacov až rokov.

„Jediný spôsob liečby ochorenia je liečba antibiotikami, najčastejšie penicilínového radu a makrolidy. U klinicky závažných foriem ochorenia je potrebná aj hospitalizácia. Treba rátať s tým, že liečba LB je väčšinou dlhodobá. Na rozdiel od kliešťového zápalu mozgu, ktorý je takisto prenášaný na človeka kliešťom, a je možné mu predchádzať očkovaním, sa pri Lymeskej borrelióze očkovanie zatiaľ nevykonáva pretože neexistuje vhodná očkovacia látka,“ konštatuje MUDr. Avdičová.

Preto pri tomto ochorení k základným preventívnym opatreniam patrí najmä vhodný odev pri pobyte v prírode (dlhé nohavice, tričká a bundy s dlhými rukávmi), vhodná obuv, či použitie repelentov. Po návrate z prírody je potrebné dôkladne si prehliadnuť celé telo, vrátane vlasovej časti. V prípade prisatia kliešťa ho bez problémov odstránime, keď ho chytíme pinzetou tesne pri koži a kývavými pohybmi z boka na bok ho vykývame.

V žiadnom prípade nenatierame kliešťa žiadnymi masťami, olejmi, či alkoholovými esenciami, pretože zvyšujeme možnosť preniknutia väčšieho množstva infekcie do organizmu. Po vybratí kliešťa, miesto, kde bol prisatý, vymyjeme mydlom, vypláchneme čistou vodou a potrieme dezinfekčným prostriedkom. Lymeská borrelióza sa vyskytuje prakticky na celom území Slovenska, laboratórne boli potvrdené najznámejšie prírodné ohniská výskytu Lymeskej borreliózy na západnom Slovensku okres Dunajská Streda, Topoľčany, Nitra, Nové Zámky a Trnava. Na strednom Slovensku je to okres Banská Bystrica, Čadca, Žilina, Martin, Považská Bystrica a na východnom Slovensku okres Humenné, Michalovce, Poprad, Prešov a Svidník.

RÚVZ Banská Bystrica

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM