Biela stopa odštartovala vo veľkom štýle

To, čo Bystričania nedokázali, zrealizovali na druhej strane Kremnických vrchov vo veľkom štýle! Na kremnickom námestí bol totiž včera otvorený 38. ročník Bielej stopy. Z bežeckých pretekov, ktoré boli dlhé roky organizované aj na bystrickej strane,

Martin Károly

Biela stopa je už od roku 1985 súčasťou seriálu Euroloppet, no v tomto roku bude jej význam ešte väčší, keďže na hrebeni Kremnických vrchov sa bude bojovať aj o medailovú sadu majstrovstiev Európy v maratónskych behoch. V tuzemskom štartovom poli sa vynímajú najmä tri mená – bronzového biatlonového medailistu zo ZOH vo Vancouvri Pavla Hurajta a dvojice dlhoročných slovenských reprezentantov v behu na lyžiach Martina Bajčičáka a Ivana Bátoryho. „Videl som už aj štartovú listinu a nebude to len o nás, lebo na preteky pricestovala kvalitná konkurencia zo zahraničia, keďže sa bojuje o medaily ME,“ vyhlásil Bajčičák a pokračoval: „Pre mňa to bude aj optimálna súčasť prípravy pred nadchádzajúcim svetovým šampionátom v Osle. Hneď po pretekoch s Ivanom zamierime do rakúskeho Obertilliachu, kde absolvujeme záverečné sústredenie.“ Pre Bajčičáka to pritom bude v sobotu absolútna premiéra na dlhšej trati Bielej stopy. „Doposiaľ mám na konte iba víťazstvo z kratšej dvadsaťpäťky a rád by som tú zbierku rozšíril.“

Bátory na dlhej trati naposledy štartoval pred dvoma rokmi a v cieli sa musel uspokojiť s druhou priečkou práve za víťazným biatlonistom Hurajtom. „Nešli mi vtedy príliš lyže a navyše som nemal čo piť. Verím, ale že tentoraz budem úspešnejší,“ dú­fal.

Prudké januárové oteplenie narobilo organizátorom tradičného podujatia značné starosti, no nakoniec sa zimné počasie v závere mesiaca umúdrilo. „Vďaka 15 až 20 centimetrom nového snehu máme 90 percent tratí už výborne pripravených a nemusíme trasu skracovať na 38 km. Na zvyšných desať percent v nižších polohách ešte navážame sneh, aby bolo všetko dôkladne pripravené. Na štarte očakávame cez 1000 bežcov,“ informoval šéf organizátorov Ivan Petráš.

Majstrovstvá Európy v maratónskych behoch sa v tomto roku budú skladať z dvoch dielov. V rámci prvého na Skalke sa rozhodne o titule vo voľnej technike, v druhej časti vo francúzskom Transjurasienne, ktorá sa pôjde klasicky pôjde o medailovú sadu v oboch technikách.

Víťazom šprintu voľnou technikou v behu na lyžiach na Štefánikovom námestí v Kremnici sa v piatok stal Mário Kubiš z Látok. Vo finále si poradil s Čechom Radkom Šrétrom, na tretej priečke skončil Artur Gergardt z Ukrajiny. V súťaži žien sa predstavili oba dve pretekárky – Daniela Kotschová zdolala Evu Segešovú.

mak, tasr Video, foto: mak

Odporúčame

Tento článok nie je možné komentovať.