Monika Obrtalová Rôzne

Ako to bude so slovenským biatlonom?

Na slovenský biatlon sa vzniesol tieň pochybností, ktorý zatienil všetko dobré, čo tento mimoriadne úspešný šport sprevádzal, najmä po troch olympijských medailách vo Vancouveri. Prezident zväzu Ján Hyža sa pokúsi očistiť zväz, no zároveň si aj uvedo

„Radi by sme vysvetlili situáciu z nášho pohľadu, osobitne aj pani premiérke. My sme sa teraz ocitli v pasci a tvrdíme, že nie našou vinou, no čierneho Petra držíme.“ Kauza ‚biatlon‘ sa rozpútala po tom, čo premiérka Iveta Radičová informovala, že prestavba a rekonštrukcia Národného športového areálu v Osrblí, kde sa v roku 2012 uskutočnia majstrovstvá Európy, sa nebude financovať zo štátnych prostriedkov. Dôvodom je korupcia a obvinenie voči trom osobám, ktoré polícia zadržala koncom júla pri preberaní úplatku 30.000 eur.

Prezident zväzu Ján Hyža momentálne nevie, kto dával úplatok, komu ho dával a o aké osoby sa jedná. „Vieme len to, čo sme si prečítali v médiách. To, čo môžeme povedať je, že za rok práce pri získavaní financií nám reálne pribudli na účet len peniaze z rezervy predsedníčky vlády vo výške 300-tisíc eur. Dúfali sme, že sa zaizoluje strecha, urobí opláštenie, uzavrie stavba, aby sa dalo robiť aj v nepriaznivom počasí. Bez prisľúbených financií sa to nedá.“ Ján Hyža upresnil aj dôležitú chronológiu a fakty celého postupu dostavy areálu.

„Rozostavaný areál sme zdedili po bývalom vedení nielen Slovenského biatlonového zväzu, ale aj bývalého vedenia Klubu biatlonu Osrblie, pretože areál ako investor staval tento klub s tým, že za predchádzajúceho vedenia bol prijímateľom dotácie od štátu biatlonový zväz. Po mojom nástupe do funkcie sme nechali vypracovať znalecký posudok na celú stavbu a v ňom sa konštatuje, že všetky štátne prostriedky sa prestavali a zúčtovali, navyše sa vykonali práce a dodali materiály v hodnote 153.865 eur. S týmto znaleckým posudkom sme oboznámili všetky inštitúcie, na ktorých sme sa uchádzali o finančné prostriedky. Opakujem však, zatiaľ prišli na náš účet jedine financie z Úradu vlády.“ Vedenie zväzu navštívilo 8. februára premiérku a informovalo ju o situácii. Ján Hyža: „Odvtedy začala oficiálna komunikácia s Úradom vlády. Oznámili nám, že za určitých podmienok sa financie uvoľnia a jedna z hlavných podmienok znela, aby sa stal areál majetkom Slovenského zväzu biatlonu, čo sa aj stalo.“

Šéf organizačného výboru ME'2012 v Osrblí Ivor Lehoťan, viceprezident Medzinárodnej biatlonovej únie a viceprezident zväzu, si zatiaľ čierne myšlienky s fungovaním celého biatlonového hnutia nepripúšťa. „Táto otázka predbieha vývoj udalostí, momentálne ani nechcem domýšľať dôsledky, čo všetko môže z tohto vzniknúť. Biatlon so všetkou úspešnosťou v minulosti a všetkej práci, ktorú sme mu venovali, utrpí, to je jasné, náš morálny kredit v očiach verejnosti klesne. Náš šport sa teraz spája s touto kauzou, ale opakujem, necítime sa byť vinní. Myslíme si, že dostaneme príležitosť, aby sme na najvyššej úrovni všetko vysvetlili. Zatiaľ sa v kauze orientujeme, všetky informácie máme len z médií.“

Nová situácia podľa slov Ivora Lehoťana dostáva zväz do veľmi ťažkej situácie. „V polovici júna zavítali do Osrblia inšpektori z IBU, ja osobne som úzko komunikoval, aj s prezidentom IBU Andersom Bessebergom. Veríme do poslednej chvíle, že sa nám podarí európsky šampionát uskutočniť, no teraz sa celá organizácia výrazne ohrozila. Samozrejme, že budem komunikovať ešte s prezidentom IBU, vysvetlím situáciu, pretože ani pre IBU nie je jednoduché nájsť náhradníka. Pokúsime sa presvedčiť, že aj v provizórnych podmienkach by sme dôstojne šampionát zorganizovali. Predpokladám, že u prezidenta IBU nastane rozčarovanie, no tlie vo mne nádej, že dôjdeme po vysvetlení situácie ku kompromisu. Nerád by som bol, aby niekto nad nami zlomil palicu.“

Okrem prezidenta IBU sa pokúsi vedenie biatlonové zväzu vysvetliť situáciu aj samotnej premiérke. Ján Hyža: „Firmu sme vyzvali, aby nám dlžnú čiastku vyfaktúrovala, pretože to bola jedna z podmienok, aby sa pokračovalo v prácach na areáli. Uhradili sme ju na účet firmy Kňazík Slovakia. V snahe konečne začať s dostavbou, v snahe stihnúť termín 25. januára, čiže termín ME, sme usúdili že treba čiastku uhradiť a dali sme na to pokyn. Odpísaním týchto prostriedkov z účtu biatlonu sa podľa našeho názoru prostriedky prestali kvalifikovať ako štátne. Sú to prostriedky, ktoré dostala firma na účet za už vykonané a dodané nefakturované práce, tak ako skonštatoval znalecký posudok.“

Ján Hyža upresnil stanovisko zväzu. „Ako súkromná firma, na základe riadne vystavenej faktúry, riadne vystaveného daňového dokladu, podkladom ktorého bol znalecký posudok, nakladá s týmito prostriedkami, je vecou tejto firmy. O ďalšom osude týchto prostriedkov sme už nemali žiadne informácie. Zopakujem, dodnes sme dostali len prostriedky z úradu vlády vo výške 300-tisíc eur. Nemáme podpísanú žiadnu zmluvu, ani s ministerstvom školstva a ani nečakám, že od neho nejaké prostriedky dostaneme.“ Či sa majstrovstvá Európy uskutočnia budúcu zimu v Osrblí je otázne. Ivor Lehoťan: „V roku 2009 sme sa o ne uchádzali a organizáciu nám priklepli. Chceli sme nadviazať na tradície Svetových pohárov v Osrblí, predstaviť sa už s novou polyfunkčnou budovou v novom šate a ukázať sa tak, aby sme sa v rokoch 2014 – 2018 mohli uchádzať opäť o organizáciu SP. Bez multifunkčnej budovy takéto podujatie nemôžeme organizovať.“

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM